Fotó: Tuchiluș Alex
A helyhatósági választások kitűzött időpontjához közeledve több más város után Sepsiszentgyörgyön is megmondóestre hívta a politika iránt érdeklődő polgárokat az RMDSZ a Székely Nemzeti Múzeum kertjében felállított hatalmas sátorba szerdán.
2024. június 06., 11:482024. június 06., 11:48
2024. június 06., 12:002024. június 06., 12:00
„Amikor dühösek vagyunk, elégedetlenek vagyunk valamivel, mégiscsak jó, ha összehasonlítjuk, hogy honnan indultunk, és hová jutottunk. Óriási a változás, és ezt nem lehet nem látni” – hangzott el a felvezetőben Kelemen Hunor RMDSZ-elnök részéről, aki szerint
Majd az elnök faggatóra fogta Antal Árpádot, Sepsiszentgyörgy polgármesterét, elsőként arra várva választ, miért bíznak az emberek az önkormányzatokban leginkább.
Bizonyos dolgokról az emberek egy-két év után azt gondolják, mindig így volt, pedig nem – utalt arra Kelemen Hunor, hogy hajlamosak vagyunk elfeledkezni a fejlődést mutató tényekről
Fotó: Tuchiluș Alex
Ennek okaként a polgármester a bukaresti törvényhozás kaotikusságát nevezte meg, amelynek ellenében mégiscsak a helyi önkormányzatoknak tudnak, mert nekik kell eredményt felmutatni, mert ők állnak a legközelebb az emberekhez a mindennapokban.
„Az embereket nem érdekli az, hogy azért nem tudunk valamit annyi idő alatt megvalósítani, amennyi idő alatt szeretnénk, mert hosszú a közbeszerzés, mert rossz a törvény, mert megváltoznak a jogszabályok.
A fejlődésben, az önkormányzatiság megerősödésében nagy szerepe volt az RMDSZ-nek, illetve általában is a szövetség képviselte a román politikában az önkormányzatok érdekeit – mutatott rá Antal Árpád –, mert a többi párt a központosításra hajlik: ha hatalomra kerülnek, a hatásköröket a kormányhoz akarják vonni, s ha mégis leosztanak egy-egy feladatot, nem osztanak mellé forrásokat.
Az önkormányzatok gyenge pontjára is kitért
Mindennapi munkája folytán a polgármester azt tapasztalta, hogy az önkormányzatok gyenge pontja az, hogy
Ugyanakkor az önkormányzatok erősségeként nevezte meg a közösségépítést: ezen a területen tudják elérni a legjobb eredményeket.
Egy város minőségét szerinte alapvetően meghatározza, hogy megfelelő szolgáltatásokat tud-e nyújtani, vannak-e kulturális intézményei, támogatja-e a civil szervezeteket, mert ezáltal olyan energiák szabadulnak fel, amelyeket csak a közigazgatás szintjén cselekedve nem lehetne nyilvánvalóvá tenni.
– jegyezte meg Kelemen Hunor tréfásan, utalva arra, hogy az embereknek az utcák aszfaltozása mennyire fontos, ugyanakkor elismerte a közösségépítés fontosságát.
Elmondása szerint többek között az RMDSZ ezért is indítványozta és érte el többéves harccal, hogy a kulturális intézményeket fenntartó önkormányzatoknak lehetőségük legyen ezt külön költségvetési keretből finanszírozni.
Az önkormányzatok, a kormány és az európai unió működésének olyan aspektusai is terítékre kerültek, amelyekről a hétköznapokban kevés szó esik
Fotó: Tuchiluș Alex
Mint az elnök szóvá tette, a lakossággal való beszélgetésekből nyilvánvaló lett számára, hogy a fiatalok egyaránt minőségi szolgáltatásokat szeretnének az egészségügy, oktatás, szociális szolgáltatások terén.
– válaszolt Antal Árpád az említettek megvalósításának perspektíváit firtató kérdésre.
Kifejtette, nézetében a közszolgáltatásoknak önkormányzati hatáskörben kell maradniuk, mi több, ez nemzetpolitikai cél és érdek is. Ahol ez nem így történt, hanem privatizálták a közszolgáltatásokat, utána gyengébb minőségű szolgáltatásokat nyújtottak drágábban, indokolta véleményét az elöljáró és Székelyudvarhelyt említette ellenpéldaként.
Ami a tervezett közigazgatási reformot illeti, Kelemen Hunor felidézte, hogy még Traian Băsescu államelnök idején is volt kísérlet egy, a székelységnek kedvezőtlen megyésítést végigvinni, a nyolc fejlesztési régió szerint. Ezt akkor még sikerült meghiúsítani, mert az RMDSZ kormányon volt és nélküle nem hozhatták meg a döntést, viszont 2025-ben ugyanezt a változatot újra felveti a kormány, megpróbálja kivitelezni, és amint látszik,
Ezzel Antal Árpád is egyetértett, ugyanakkor valós veszélyként vázolta, hogy ebben az esetben a megamegyében a magyarság aránya csak 28 százalék lenne, és egy sepsiszentgyörgyi lakosnak is esetleg majd Gyulafehérvárra kell utazni ügyes-bajos ügyeit megoldani, ott dönthetik el azt, „hogy a szebeni Astra Múzeum vagy a Székely Nemzeti Múzeum kapjon támogatást”.
Fotó: Tuchiluș Alex
Mindkét politikus egyetértett tehát abban, hogy meg kell akadályozni ezt a „reformot”, bár az sem kizárt, hogy ebből jól is ki lehet majd kerülni. Amikor eljön az ideje, majd lesz jobbító, alternatív javaslata az RMDSZ-nek, mondta Antal Árpád,
Ami az Európai Uniót illeti, a politikusok nyilvánvalóvá tették, hogy gazdaságilag sokat nyert az ország, hiszen befizetéseinek háromszorosát kapta vissza támogatásként (Kovászna megyébe is közel 300 millió euró érkezett), ám az erdélyi magyarság csalódott a brüsszeli vezetésben, mert várakozásaival ellentétben Bukaresthez hasonlóan kettős mércével mér.
A globális versenyben mégiscsak így van esélye Európának,
Ahol nincs erős vezető, ott a bürokraták uralkodnak. Ez az európai bizottságban is így van, de a bukaresti kormányban is tapasztalható volt: Cseke Attila és Tánczos Barna miniszterek mégis kitartottak elképzeléseik mellett és akkor azok a hivatalnokok is mögéjük álltak, akik kezdetben szkeptikusan viszonyultak a felvetett ideákhoz, mondta Kelemen Hunor.
Jelentősége van annak is, hogy a Székely Nemzeti Múzeum kertjében került sor a „megmondóestre”
Fotó: Tuchiluș Alex
A szerdai est második felében a nézők által felvetett kérdésekre válaszoltak, többek között arra, miért veszélyesebb az AUR szélsőséges román párt a korábban létező nacionalista pártoknál; felterjeszthető-e újra a csíksomlyói búcsú a világörökség címre; hogyan lehetne a magyarokról kialakult rossz imázst a jó szándékú románokban megváltoztatni, továbbá megállítani a kivándorlást; milyen a „kifutómodell” Klaus Iohannis támogatottsága európai szinten stb.
Romániában nemzeti gyásznapot hirdettek Ferenc pápa temetésének napjára. Ez számos kötelezettséget ró a közintézményekre, a diplomáciai képviseletekre, a kulturális és sportesemények szervezőire. A szabályozásokról Fazakas László jogászt kérdeztük.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
2 hozzászólás