Mindig van helye a mosolynak is
Fotó: Haáz Vince
Szöveteket és keneteket vizsgál, néha boncol. Másodvéleményt kér, ha szükséges, hogy pontos legyen a diagnózis és hatékony a kezelés. Bár nincs közvetlen kapcsolata a betegekkel, mégis megrázza egy-egy eset, különösen ha fiatal betegről van szó, vagy ismerősről, hozzátartozóról. Dr. Szász Emőke Andrea patológussal a munkájáról beszélgettünk, annak apropóján, hogy a marosvásárhelyi 2-es poliklinika épületében működő patológia laboratóriumot tízmillió lejes pályázati alapból szeretnék felújítani.
2024. június 30., 17:022024. június 30., 17:02
2024. június 30., 17:052024. június 30., 17:05
– Ha a patológus szót halljuk, a boncolások vagy a közkedvelt, gyilkosságok kivizsgálását bemutató sorozatok jutnak eszünkbe. De mivel is foglalkozik manapság, Erdélyben, Marosvásárhelyen a patológus?
– A boncolások a munkánk húsz százalékát teszik ki. Nálunk, a megyei kórházban ritkább a boncolás és csak a család vagy a kórház kérésére történik. Van, amikor a hozzátartozókban kérdések merülnek fel, aggályok a halál okát illetően és szeretnék pontosan megtudni, hogy miben halt meg szerettük.
A megfestett, vizsgálatra kész szövetminta
Fotó: Haáz Vince
De az is megtörténik, hogy a boncolást a kórház kéri, mert nem tisztázott a halál oka.
hogy egy pontos diagnózist állítsunk fel.
Mi lesz a diagnózis?
Fotó: Haáz Vince
A pontos diagnózis kulcsfontosságú a betegségek felismerésében és a kezelés kiválasztásában.
Általában minden patológus szakosodik egy-egy szervre, az én szakterületem a pajzsmirigy és a gasztrointesztinális patológia. Már harmadéves orvostanhallgatóként tudtam, hogy patológus akarok lenni.
Akkor tanított Egyed Imre professzor úr, vele tanultuk a morfopatológiát, annyira megfogott az amit mondott, hogy azt mondtam, én is ezzel szeretnék foglalkozni.
Még így is túlságosan sajnálom a betegeket, sok tragikus esettel találkozom, de legalább nem látom az embereket szenvedni.
– Néha egy-egy szövettani vizsgálat elhúzódik, néha elhangzik, hogy ezeket a vizsgálatokat Kolozsváron végzik.
– A Marosvásárhelyen megműtött betegek szöveteit mindig itthon vizsgáljuk, így a Maros Megyei Klinikai Kórházban kimetszett szöveteket, levett keneteket mi itt, Vásárhelyen. Tudni kell, hogy ez egy időigényes munka.
azután, ahogy mi mondjuk, el kell indítani.
Sok a vizsgálatra váró minta
Fotó: Haáz Vince
Ez azt jelenti, hogy le kell mérni, fel kell metszeni, dokumentálni kell. Majd beágyazzuk paraffinba, következik a metszés és a festés. Hiszen a szövetdarab színtelen, meg kell festeni, hogy a mikroszkóp alatt látható legyen, festés nélkül nem tudjuk megvizsgálni.
Vannak olyan esetek, amikor továbbküldjük a mintákat, kérünk másodvéleményt, együttműködünk más intézetekkel, szakorvosokkal, ez is időbe telik.
Mi a Maros Megyei Klinikai Kórházhoz tartozunk, amely a megyei tanács támogatásával benyújtott egy pályázatot, hogy új gépekkel és eszközökkel szereljék fel a laboratóriumot. Ez azért fontos, mert a jelenlegi laboratóriumi gépeink túlterheltek, elavultak.
Új gépekre, berendezésekre van szükség
Fotó: Haáz Vince
Nagy szükségünk van egy molekuláris biológiai részlegre, hiszen a legtöbb daganat genetikai mutációkkal rendelkezik és ha ezt ki tudnánk mutatni, akkor pontosabb lenne a diagnózis és a betegek személyre szabott kezelést kaphatnak. Hiszen
Ha a pályázatból sikerül új gépeket vásárolni és létrehozni a molekuláris biológiai részleget is, akkor a szövetvizsgálatok is gyorsabban meglesznek.
– Biztos vannak emlékezetes esetek, olyanok, amelyeket elmesél, vagy amelyeket akár az egyetemen tanít.
– Minden eset egyedülálló és tanulságos. Emlékezetes annak a fiatal orvostanhallgatónak az esete, akinek a könyökéből metszettek ki egy kis szövetdarabot és azt hitték, hogy valamiféle gyulladás. 23 éves volt és a vizsgálat után megállapítottam, hogy egy ritka és rosszindulatú daganata, bifázisos szinoviális szarkómája van.
Fotó: Haáz Vince
Mivel ritka betegség volt, konzultáltam kollégákkal, majd elküldtem a szövetmintát Budapestre a Semmelweis Intézetbe és ott megerősítették a molekuláris biológiai vizsgálatok alapján, hogy az általam felállított diagnózis valóban helyes.
Azóta is tartjuk a kapcsolatot, beszámol arról, hogy jól van és megköszöni, hogy felismertem a betegségét, és ennek köszönhetően meggyógyult.
Fejlesztésére pályázik a Maros Megyei Klinikai Kórház
A Maros Megyei Klinikai Kórház a patológiai laboratórium korszerűsítésére pályázik, a benyújtott projekt összértéke 10,8 millió lej. Ebből 8,4 millió lej a vissza nem térítendő támogatás, 1,2 millió lej az állami költségvetési hozzájárulás, és a fennmaradó összeget a Maros megyei tanács biztosítja. A kórház anatómiai patológiai osztálya évente több mint 30 000 vizsgálatot végez, kiszolgálva a megyei kórházhoz tartozó összes orvosi és sebészeti osztályt, beleértve az onkológiai osztályt is. A jelenlegi berendezéseket maximális kapacitáson használják, de jóval több vizsgálatra lenne szükség. Az új berendezések molekuláris vizsgálatokat is lehetővé tesznek majd, amelyek a daganatok genetikai mutációinak kimutatásával javítani fogják a szövettani diagnózis minőségét, így a Maros Megyei Klinikai Kórházban teljes és célzott diagnózist lehet majd felállítani, és a daganatos betegek személyre szabott kezelést kaphatnak.
Borsos bírságot kapott egy Kovászna megyei személy azért, mert növényi hulladékot égetett.
A szemétként, törmelékként nyilvántartott kupacokból mentett ki faragott szegélyköveket, a Bolyai-alkotótáborban készült köztéri és más szobrokat Szánthó János, az állatkert igazgatója és csapata az elmúlt években.
Egy újabb akció keretében a napokban közterületen veszteglő autókat szállíttatott el a sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség. Még jó állapotú járműveket is sorsukra hagynak egyesek, amelyeket kénytelen ócskavasként értékesíteni az önkormányzat.
A nyár utolsó fesztiválja igazi őszi hangulatban zajlik, néha napsütésben, de javarészt felhős ég alatt. A Sepsi Arénánál megrendezett Tabakó így igazi színfolt a szürke időben, ahova a fiatalok ma is szép számban tértek vissza.
Javában zajlik az első csíkszentdomokosi Folkmaraton. Hajnaltól hajnalig tartó táncmulatsággal készültek a szervezők, továbbá népi mesterségbemutatókkal kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Nemcsak a városlakókat, a helyi önkormányzatot is foglalkoztatja a Csíkszeredában, a Kalász lakónegyedben felépíteni szándékozott csendőrségi központ ügye. Nem csak erről, hanem az erdőalji iskolánál létrehozandó konténer-iskoláról is vitáztak.
Szeptember 16-án le fogják zárni három gyergyószentmiklósi utcában a régi ivóvízhálózatot, addig az ott élők át kell csatlakoztassák a háztartásukat az új rendszerre – erre szólít fel a HVCSK közműszolgáltató.
Kutyák ejtettek halálos sebeket egy kisfiún a Kányád községhez tartozó Székelypeteken péntek délelőtt – tudtuk meg Péter Szilárdtól, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatójától.
Jövő héten kezdik utalni a pénzt több mint 220 ezer külhoni gyereknek és fiatalnak, akik támogatásban részesülnek az idei évben a Szülőföldön magyarul program keretében – adja hírül közleményében a Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság.
Fel nem robbant második világháborús lövedéket talált egy személy Csínódon pénteken reggel. Ezek a régi lövedékek a korrodálódás ellenére még mindig aktívak lehetnek, és akár tragédiát is okozhatnak.
szóljon hozzá!