Fotó: Pethő Melánia
A tűzugrás ugyan már nem szokványos eseménye a nyári napforduló utáni ünnepnek vidékünkön, de a Szent Iván-napi rituáléhoz kötődően még vannak emlékeik az időseknek – derül ki abból a kérdőíves felmérésből, amelyet kisiskolások családtagjainak bevonásával készítettek Gyergyóremetén.
2018. június 14., 18:102018. június 14., 18:10
A jeles napokhoz fűződő népszokásokat gyűjtik egy csokorba a pedagógusok, így gazdagítva azt a foglalkozássorozatot, amelyet a Hagyományok Háza Erdélyi Hálózatának a kezdeményezésére és támogatásával valósítanak meg a remetei kisdiákok körében.
Második állomását tartották csütörtökön Gyergyóremetén annak a foglalkozássorozatnak, amellyel a jeles napokhoz kötődő népszokásokat elevenítik fel az elemisek az év folyamán.
Fotó: Pethő Melánia
Akárcsak a pünkösdi mulatság alkalmával, ezúttal is a jellegzetesen remetei szokásokra, hiedelmekre kívántak fókuszálni a tanítónők, ezért ismét kérdőívek kitöltésére kérték a diákok családtagjait. A beérkezett válaszokból kiderült,
„A tűzbe dobott alma megvéd a csecsemőhaláltól”; „A Szent Iván-napi tűz megvéd a jégesőtől, a dögvésztől, a gonosztól, bő termést biztosít”; „Szent Iván-napi tűz: minden szomorúság elég ekkor”; „Az ekkor gyújtott tüzeket örömtüzeknek is nevezik, amelyeknek csodás erőt tulajdonítanak”; „Azért gyújtották a dombon, hogy elűzzék a gonosz szellemeket” – olvasható a válaszok között. A tűzugrás szokásairól többek között azt írják a remeteiek: „Nagy tüzet kell rakni, s azt átugrani. A legények átviszik a lányt a tűzön, megtisztulnak, s ha egybekelnek, akkor termékenyek lesznek. Párosító énekeket énekeltek a tűzugrás alatt. Innen származik a mondás: Hosszú, mint a szentiváni nóta”;
A csütörtöki foglalkozáson a Szent Iván-éji tűzugrás beavató szerepével ismerkedtek a gyerekek. Kiemelt korosztály volt a harmadikosoké, akik alig pár hete részesültek az elsőáldozás szentségében. Ők állták körül az iskolaudvaron az égő farakást, ők ugorhatták át elsőként a parazsat, amit aztán egy évvel idősebb társaik is megtehettek, lévén, hogy már ők is voltak elsőáldozók. Bár az elgondolás szerint a kisebbek ezúttal csak szemlélői lehettek volna az eseménynek, kérésüknek nem tudtak ellenállni az eseményt koordináló felnőttek és őket is átvezették a parázson.
A ceremóniamester szerepét betöltő Sándor Csaba néptáncoktató tájékoztatta a gyerekeket: a beavatások előtt szükséges a megtisztulás, amit ezúttal a Fehér liliomszál című népi gyermekjáték „mágikus erejével” értek el a szertartás főszereplői; fiúk és lányok a dal más-más változatát énekelték, játszották el.
Fotó: Pethő Melánia
A tűzugrás csak egyike volt a nap eseményeinek, élőzenés táncház, kézműves foglalkozások voltak még programon.
A Jeles Napok Erdély-szerte program következő remetei állomása augusztusban lesz Kicsibükkben, ahol nyári tábort szerveznek a gyerekeknek és szüleiknek a pedagógusok. Ekkor az államalapító Szent István élete, illetve korának történelmi körülményei kerülnek középpontba – tájékoztatott Balázs Teréz tanítónő, az összesen hat jeles naphoz kapcsolódó, év végéig tartó program felelőse.
A '89-es forradalom óta először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak”, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) nincs képviselőjük az elnökválasztás második fordulójában – jelentette ki Elena Lasconi.
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
November 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének napján a csíkszeredai önkormányzat is csatlakozik azokhoz a közintézményekhez, amelyek a bántalmazott nőkkel, lányokkal való szolidaritás jegyében cselekvésre szólítanak fel.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) újra meghirdette rendkívül népszerű Nem térkép e táj! programját, melynek keretében iskolai osztályok honismereti kirándulások anyagi fedezetére pályázhatnak.
Elismeri, támogatja és gondozza a fogyatékkal élők művészetét a sepsiszentgyörgyi Írisz ház, amely idén 14. alkalommal hirdette meg az Outsider Art című pályázatát. Az alkotóknak az irgalmas szamaritánus történetéből kell inspirálódniuk.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ december 2-án jelenti be, kit támogat az elnökválasztás második fordulójában, jelenleg ugyanis a december 1-jei parlamenti választás jelenti a prioritást a szövetség számára.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, a párt államfőjelöltje.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.
Országszinten arányaiban Csíkszeredában élt a legtöbb magyar szavazati jogával – osztotta meg a sajtóval az államelnöki választás első fordulójának statisztikáit Borboly Csaba, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnöke.
Azok szavazatára is szükség lesz vasárnap, akik távol maradtak az elnökválasztás első fordulójától – hangsúlyozza Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke. Szerinte a parlamenti választásokon kulcsfontosságú a magas magyar részvétel.
szóljon hozzá!