Fotó: Haáz Vince
A négy fő szűz és a tizennégy segítőszent egyikének, Antiokhiai Szent Margitnak (a keleti egyházban eredeti nevén Marinaként tisztelt vértanú és szűz) mártírhalálának emléknapja július 13-a.
2020. július 13., 11:322020. július 13., 11:32
Az Arany Legendában is megörökített kalandos, mesés elemek egyaránt tartalmazó életáldozata kedvelt irodalmi téma volt a középkorban.
Apja, a vakbuzgó pogány pap, Theodosius nem tudta a tizenöt éves lányát keresztény hitéről visszatéríteni, ezért maga jelentette fel a hatóságoknál. Diocletianus idejében (307) szenvedett vértanúhalált. Legendája szerint a börtönben legyőzte a sárkányalakban megjelenő kísértőt, hóhérai viszont változatos kínzásokkal küldték halálba.
Magyarországi kultusza akkor lendült fel, amikor II. Endre szentföldi keresztes hadjáratáról koponyaereklyéjével tért vissza. Margit a magyar Árpád-kor különlegesen tisztelt szentje volt, akit a Királyság Patrónájának ismertek el. IV. Béla is Margitnak nevezte el a tatárjárás borzalmaitól való szabadulásért cserébe Istennek ajánlott leányát.
Környékünkön Csíkszentimrén ajánlottak istentiszteleti helyet a védelmébe. „A falutól nyugatra húzódó mező közepén magányosan áll a Szent Margit-kápolna, melyet a feltételezések szerint a 14–15. században építettek. Az egyik falfestménye ma a Csíki-medence eddig ismert legnagyobb középkori falképe” – olvasható az egyházközség történetében.
Dajkák, parasztok, szüzek, feleségek, szülő asszonyok védőszentje. Az asszonyok meddőség esetén hozzá folyamodhatnak. Névünnepéhez sok jóslat és népi regula kapcsolódik.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!