A lelki összetartozás pünkösdje

Kérő imádságok övezik az idei pünkösdöt •  Fotó: Barabás Ákos

Kérő imádságok övezik az idei pünkösdöt

Fotó: Barabás Ákos

Pünkösdkor három meghatározó eseményre emlékszik a keresztény világ: a Szentlélek kiáradására mint Jézus megváltó művének gyümölcsére, az egyház alapítására és az egész világra kiterjedő misszió kezdetére. Az utóbbi három évtizedben a pünkösd a hitvalló magyar összetartozás jegyeit viselte, amelynek fókuszpontja Csíksomlyó. Közösségi ünnepléseinket egy időre ellehetetleníti a világjárvány. Ám a korlátozások megsokszorozták a lelkiséget. Ezekből és egyházi elöljárók buzdításaiból nyújtunk ízelítőt.

Molnár Melinda

2020. május 29., 21:452020. május 29., 21:45

Az idei, példátlan pünkösdnek látható csodája, hogy közmondásosan búra hajló népünk nem hagyta eluralkodni maga fölött a járvány miatti korlátozások fellegeit. Nem azon tépelődött a magyarság, hogy épp a nemzeti összetartozás évében kénytelen atomizálódni, zarándokvágyait elnyomni, avagy az egy kehely szertartásának rítusát a jelen helyzethez igazítani.

Az imádság és az emberi lelemény nem ismer határokat,

minden felekezet megtalálta az ünneplés módját. Tudván azt is, a Lélek nem ismer ajtó- és szívzárat. A világháló és annak lehetőségei összetartozunk-ünnepet teremt – legyen szó csíksomlyói búcsúról, úrvacsorai istentiszteletről vagy templomünnepről.

A Szentlélek és ünnepei

Székelyföldön három települést és több templomot ajánlottak az ősök a Szentlélek oltalmába: Kézdiszentléleket, Székelyszentléleket és Csíkszentléleket. Velük együtt ülnek búcsút, ezúttal a templomkertekben, a „falakon kívül” Kászonjakabfalván; lélekben és imádságban a Madarasi Hargitán, Széphavason.

Szívünkben zarándokoljunk – kérik a csíksomlyói ferences szerzetesek. Az Eucharisztia évének jegyében az idei búcsú mottója: „A Szentlélek száll le rád.” (Lk 1, 36) A kegyhely idén nem tudja fogadni a zarándokokat, ám

soha nem volt még ennyi lehetőség, hogy élő közvetítések útján bárki, bárhonnan bekapcsolódhasson a búcsús szentmisébe, illetve a kegyhely lelki programjaiba.

A csíksomlyói kegytemplomból közvetített búcsús szentmise a csiksomlyo.ro vagy a SzeredApp mobiltelefonos alkalmazóról is elérhető. Az ünnepi szentmisére liturgikus füzet is készül, amely tartalmazza a szentmise énekeit és liturgikus szövegeit, letölthető PDF-formátumban a kegyhely honlapjáról.

Zarándok imaszándékok

A járvány miatti korlátozások ugyan nem teszik lehetővé, hogy István pap seregeként keljenek útra a keresztalják, mégsem kell azt érezniük a híveknek, hogy messzire vannak Csíksomlyótól, és idén elmarad részükről a Mária-köszöntő. Imaszándék-hordozók lépnek a Mária-útra. Az Erdélyi Mária Út Egyesület szervezésében kis számú megbízott juttatja el imaszalagok formájában a települések lakóinak imaszándékait a kegyhelyre. Kövessék az imaszalagok hordozóit a facebook.com/erdelyimariaut oldalon.

Idén nincs arra mód, hogy útra induljanak a keresztalják •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Idén nincs arra mód, hogy útra induljanak a keresztalják

Fotó: Barabás Ákos

Az oltár előtt egy kis ládikában gyűltek a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz Egyházközség gyermekeinek, fiataljainak és idősebbjeinek imaszándékai. A közösség papjai szentmiséket végeztek ezekért a szándékokért,

az írott üzeneteket pedig eljuttatják Csíksomlyóra.

Ha nincs is mód arra most, hogy a legnépesebb gyalogos keresztalja útra keljen Székelyudvarhelyről a Szűzanya szabadtéri szentélye felé, imaszándékaik zarándokoszlopba sorakoztak.

Ötvenezer kiskehely

„Ebben az évben Isten különös módon hívta fel a figyelmünket arra, hogy minden, ami eddig természetes és magától értetődő volt számunkra, az akár el is vehető tőlünk – írja körlevelében Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke. – Évszázados hagyományokat, szokásokat kellett máról holnapra elhagynunk, vagy ideiglenesen felfüggesztenünk (…) Az egyház mindig a közösséget mint örök emberi létformát tartotta fontosnak és követendőnek. Közösséget Istennel és közösséget egymással, embertársainkkal. Ebben a hármas kötelékben élhet egyedül biztonságban az ember. Ezt a communiót ezen a tavaszon a koronavírus megakadályozta, és ezért az egyházunknak rendkívüli módon kellett válaszolnia arra a kihívásra, hogy hogyan maradhatnánk meg a lényegnél, mindamellett, hogy a régi formákat felcseréljük ideiglenesen újakkal. Így

Idézet
külsőleg sok minden megváltozott, de a lényeg, hisszük, hogy megmaradt.”

Pünkösdre készülve „új lehetőséget kaptunk az együttlétre azáltal, hogy bár korlátozott módon, de a szabadban és testileg is együtt lehetünk mint gyülekezet” – olvasható a püspöki körlevélben. Noha egy kehelyből még nem élhetnek a reformátusok az úrvacsorai jegyekkel, az egyházkerület vásárolt nyugatról ötvenezer egyszer használatos, úrvacsorára alkalmas poharat. Ezt szétosztották a gyülekezeteknek. Az egészségvédelmi intézkedések betartásával egy-egy korty bort tölt a lelkipásztor, és alkalmas igeverset mond. Így

az egy pohárból való úrvacsorázás ténye is megvalósul.

„Az első keresztyén gyülekezet egy nagy megrázkódtatásból született. A Szentlélek mint tűz szállott alá, megragadva az embereket, akik megrendülve tapasztalták, hogy velük valami történt, s többé már nem a régi emberek. Egy nagy próbán mentek át, amely összetörte őket, s ezáltal életük új irányt kapott. Ez volt az a nagy ébredés az első keresztyének életében, amikor hallván a pünkösdi prédikációt, felébredtek, és elindultak a másik ember felé, a többiek felé, akik még nem értették és nem tudták, hogy mi az életük értelme. Bizonyságtételük által sokan megtértek – emlékeztet Kató Béla püspök. – Ez legyen a mi, mostani pünkösdi úrvacsoravételünknek is az értelme: megtérni, bizonyságot tenni és új életet kezdeni.”

Hívek jelenlétében vagy családi közösségben

A Magyar Unitárius egyház híveinek sincs módja idén az egy kehelyből történő úrvacsoravételre. Az egyházközségek keblitanácsa dönthette el, hogy az úrvacsoravételt a hívek jelenlétében valósuljon meg, vagy közvetített istentisztelettel és családi közösségben. A főhatóság lehetőséget kínál az úgynevezett mozgó úrvacsorára is, amikor a hívek járulnak az úrasztala mellett álló lelkészhez, nyilván betartva a közöttük levő kétméteres távolságot. A bor vétele csak és kizárólag külön poharak által valósulhat meg. Üvegpoharakkal, csészékkel, egyszer használatos papír- vagy műanyagpoharak használatát, esetleg egy-egy megfelelő méretű és állagú, a hívek által otthonról vitt pohár is alkalmazható. Pünkösd első napján – a húsvéthoz hasonlóan – Kolozsvárról ünnepi istentiszteletet és úrvacsoraosztást közvetítenek.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Bálint Benczédi Ferenc ünnepi körlevelében kiemeli, „pünkösd ünnepének nemcsak Péter a főszereplője, hanem a tanítványok is. (…) Az akkori és a késői tanítványoktól függ, hogy milyen hullámhosszon továbbítják és továbbítjuk az evangéliumi üzenetet. Más szavakkal, hogyan vibrál bennünk a lélek. (…) Pünkösd arra tanít, hogy a tanítványok bátran vallomást tettek a megismert és megtapasztalt, a Jézus által tanított Isten országa igazságáról. Bátran kiálltak Jézus mellett. (…) Lélekben lettek igazán tanítványok, lélekben lettek erősek és bátrak, és tudtak egymás mellett megmaradni és elnyerni a szentlélek ajándékát. (…) Ma még nyomatékosabban szól a péteri felhívás: »térjetek meg… és megkapjátok a Szentlélek ajándékát!«” – üzeni a Magyar Unitárius Egyház püspöke.

Létkérdés

„A pünkösd folyamatos lelki-szellemi jelenségének a teljes világot kell érintenie, nem egyházi privilégium. Létkérdés a világ számára: a Szentlélek, vagy a csupán emberi hatalom vezetését választja? Egészen más, ha a szeretet, a tiszta lét, a világosság, a józanság Lelke, Isten gondviselése vezeti a világot, mintha az emberi romlott lét, a bűn, önzés, káosz, a becsvágy, a hatalom akarása. Mert ahol Isten Lelke megnyilatkozik és kibontakozik, ahol Ő hat, ott új élet keletkezik.

Az ember a legjobb értelemben megváltozik, ért, lát, új dolgokat él meg, élet árad belé, örülni tud, dolgokat-fogalmakat helyre tud tenni, lelkében felszabadul. Felszabadul a jóra, és egyre inkább Isten szemével kezdi látni életét, világát, embertársait. Mert minden, ami van, a világ Isten kezében, és nem rajta kívül van. Kezdje el Ő ma bennünk és rajtunk az újat” – kéri pásztorlevelében Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspöke. 

Közvetítések Csíksomlyóról

Pénteken 18 órától nyitó szentmise, amelyet virrasztás követ 22 óráig. Pünkösdszombaton 10 órától élő bejelentkezések lesznek a csíksomlyói kegyhely honlapján, segítve a mélyebb bekapcsolódást az ünnepi szentmisébe. Fél egykor kezdődik az ünnepi szentmise a kegytemplomban, amelyet Kovács Gergely érsek, a gyulafehérvári főegyházmegye főpásztora mutat be. A szentmisét élőben közvetíti a Duna TV, az Erdélyi Mária Rádió is. Pünkösdvasárnap a 10 óra 30 perctől kezdődő szentmise a kegyhely honlapján lesz követhető.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Szokatlanul hideg lesz, és nem csak egy vagy két napig

Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.

Szokatlanul hideg lesz, és nem csak egy vagy két napig
2025. május 09., péntek

Jó lehet az idei kukorica- és burgonyatermés, legalábbis a cserebogárrajzás alapján

Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.

Jó lehet az idei kukorica- és burgonyatermés, legalábbis a cserebogárrajzás alapján
2025. május 09., péntek

A székely zászló témája is előkerült az elnökjelölti vitán

Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.

A székely zászló témája is előkerült az elnökjelölti vitán
2025. május 09., péntek

Párhuzamosan zajló útmunkálatok terhelik Székelyudvarhely közlekedését

Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.

Párhuzamosan zajló útmunkálatok terhelik Székelyudvarhely közlekedését
2025. május 08., csütörtök

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra

A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra
Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra
2025. május 08., csütörtök

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra

2025. május 08., csütörtök

Először vitázik a tévékamerák előtt George Simion és Nicușor Dan

Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.

Először vitázik a tévékamerák előtt George Simion és Nicușor Dan
2025. május 08., csütörtök

Amerikai pápát választottak, XIV. Leó néven fog szolgálni

Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.

Amerikai pápát választottak, XIV. Leó néven fog szolgálni
2025. május 08., csütörtök

Mint a filmeken: megmutatták a rendőrök, hogy hogyan nyomoznak

Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.

Mint a filmeken: megmutatták a rendőrök, hogy hogyan nyomoznak
2025. május 08., csütörtök

Hatalmas jégeső okozott károkat Udvarhelyszéken

Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.

Hatalmas jégeső okozott károkat Udvarhelyszéken