A féltve őrzött, megsárgult fénykép

Nemrég megbolydult az élet a csíkszeredai Szabó Ibolya körül. Újságírók hada keresi fel mostanában az idős asszonyt, akihez egy különleges történet fűződik. Ibi néni egyedi élettörténete akkor kapott nyilvánosságot, amikor január végén a magyar állampolgárságot igénylő dokumentumhoz egy olyan fényképet csatolt, amelyen ő látható tíz éves korában egy magyar honvéd karjában. A fényképen lévő katona pedig nem más volt, mint a csíkszeredai konzulátuson Ibi néni papírjait átvevő konzul, Böhm Dávid nagyapja, Németh József.

Létai Tibor

2011. április 06., 16:132011. április 06., 16:13

Szabó Ibolya

Szabó Ibolya a körülötte kialakult felhajtásról így vall: „nekem furcsa, mert szerény természetű vagyok, nem szeretek szerepelni, viszont az újságírókat sem akarom megbántani”. Elmesélte, hogy a neves magyarországi riporter, Vujity Tvrtko is készített nemrégiben egy rövidebb filmet a történetéről.

Félszáz esztendeig őrzött lobogó


Szabó Miklósné Hankó Ibolya 1930-ban született Bereckben, az ágyúöntő Gábor Áron szülőfalujában, az Ojtozi-szoros aljában. Iskoláit Bereckben, Marosvásárhelyen, Kézdivásárhelyen végezte. Az érettségi vizsgát Sepsiszentgyörgyön tette le hatvan évvel ezelőtt. Röviddel ez után férjhez ment Szabó Miklós geológushoz, három gyermekük született: Emőke, Gyöngyvér és Miklós. Két lányuk Csíkszeredában él, fiuk pedig Pécsen lakik. Ibi néni négy unoka büszke nagymamája. Érdekességként elmesélte: Miklós fia pécsi házán látható az a nemzeti színű címeres lobogó, amit a szülei készíttettek a magyar bevonulás örömére. A zászlót ötven évig egy díszpárnába rejtve őrizte.

Ibi néni családjával 1956-ban került Csíkszeredába, egy darabig a mezőgazdasággal foglalkozó Agrosemnél dolgozott főkönyvelőként, majd a Geológiai Kutatóintézet könyvelési osztályfőnökeként tevékenykedett nyugdíjazásáig.

Emlékek szépről és szomorúságról

A híressé vált fényképen látható örömteli eseményről, az azt megelőző második bécsi döntésről és a szomorú háborús időkről Ibi néni mély érzelemmel és meghatódottsággal mesélt. Elmondta: 1940. augusztus végén már a levegőben lehetett érezni, hogy Bécsben komoly dolgok történnek. „Előttem van most is a kép, szól a rádió, közli, hogy hol fog húzódni a határvonal, hol választják el Észak- és Dél-Erdélyt. Akkor nálunk lakott a faluban tartózkodó román egység egyik főhadnagya, aki tordai magyar ember volt. Nevelőapám, Hankó György és a főhadnagy az ebédlő közepén kiterített nagy térkép előtt térdelve – mindketten ceruzával kezükben – húzták a határvonalakat. Amikor felálltak, a főhadnagy nem tudott megszólalni, hangszálai lebénultak a bánattól, Torda Dél-Erdélyben maradt” – magyarázta az idős hölgy.

A bevonulásra így emlékszik vissza Szabó Ibolya: a faluban szőtték, varrták a székely ruhákat, lázban élt minden székely. Szeptember 8-án a templom tornyából figyelték a bevonuló hadsereget. Küldöttség ment eléjük a faluvégre. A katolikus iskolában szétszedték az osztályokat elválasztó deszkafalakat. A nagy teremben vacsora, kürtőskalács várta a bevonuló gépkocsizó alakulatot. „Ilyen örömet csak az érezhet életében, aki ezt megérte. Édesanyám azt mondotta: most haljak meg, ilyen boldog soha nem leszek. Ünnepelni Sósmezőre mentünk az ezeréves határhoz. Tíz évesen ott szavaltam el P. Jánossy Béla Erdélyország! című versét. A szép költemény hallatán, ott kapott ölébe örömében egy katona” – emlékszik vissza az immáron nyolcvan éves hölgy.

Az ezeréves határnál történt örömteli pillanatot fényképen Székely Gyula szakaszvezető örökítette meg, és sok év elteltével a meseszép történet és a hét évtizeden át őrzött megsárgult fénykép Ibi néni jóvoltából nyilvánosságot kapott, sokak örömére. A Sósmezőn elszavalt verset még mindig kívülről fújja az idős asszony: „Drága, csonka Erdélyország,/Csókolom a könnyes orcád,/Hulló könnyed perzsel, éget,/Én is öntöm, ontva-ontom/Az enyémet.../Drága, csonka Erdélyország,/Csókoljuk a könnyes orcád./Hittel vagyunk teles-tele:/Eggyé forraszt téged még az/Isten keze!!!”.

Ibi néni a hetven évig féltve őrzött fényképpel és annak másolatával

A boldog idők után, a háború vége felé a világégés borzalmait is megtapasztalták. Szabó Ibolya szomorúan öntötte szavakba: „örömteli életünkbe beleszólt a borzalmas háború. A Bereckben szolgáló honvédekből sokan helyben megnősültek, így kötődtek a faluhoz. Sajnos, 1944. július végén elvitték az egész ott állomásozó határvadász századot a hegyekbe. Augusztus 27-én visszajöttek, de két nap elteltével jött a megrázó hír! Visszaparancsolták őket újra. Nem akarták elhinni, hogy ilyen nagy a baj.

Gyalog masíroztak szegények, még meg sem pihenhettek. Mindenki az utcán volt és sírt. Könnyeztek ők is, de bátran énekeltek: Határvadászok bátran előre, hangzik a trombitaszó,/Előre hát, fiúk gyerünk, a jó Isten legyen velünk. Mindenki érezte, hogy soha nem látják őket viszont. Lassan tudatosodott bennünk, hogy mindennek vége” – mesélte meg-megcsukló hangon. Hozzáfűzte: „augusztus 30-án az orosz partizánokat a helybéli románok az erdei ösvényeken bevezették. Elérték az állomást, és megtámadták az induló vonatot. Sokan elestek. Éjjel egy autó állt be az udvarunkra tele sebesültekkel. Kovács Ferenc hadnagy – aki úgyszintén vérzett az aknaszilánkoktól – hozta őket. A hadnagy arra kérte édesanyámat, nehogy Bereckben maradjunk, mert az oroszok leitatva, részegen tódulnak előre. Így, amit tudtunk, felpakoltuk egy szekérre, és Kézdivásárhelyre menekültünk.”

„Imádkozzanak a bátor magyar honvédekért”

Ibi néni felidézett egy szomorú történetet: a háború alatt náluk volt elszállásolva négy éven keresztül Hegyi József hadnagy, aki szinte családtaggá vált. 1944-ben, a Szászrégen környékén zajló harcokban esett el. Nem sokkal halála előtt levelet írt Kézdivásárhelyre a Bereckről elmenekült családnak. A szeptember elsején kelt levélből Ibi néni meghatódva idézett néhány sort: „Fáradt vagyok és ideges. Nem csoda. Remélem, rövidesen végzünk. A jó Isten mentsen meg mindnyájunkat a bajtól. Kérem, imádkozzanak a bátor magyar honvédekért, mert emberfeletti munkát végeznek. Mindennap imádkozom mindazokért, akiket szeretek. Nem tudom, Anyóék hol vannak. Bízzanak a jó Istenben, hogy rövidesen viszontláthatnak. Megnyugtatásul írom, honvédjeink nem gyávák. Szeretteimért mindent elkövetek, hogy harcom sikeresen fejeződjön be. Így van minden becsületes magyar ember. Amerre mi vagyunk, még télen sincsen hideg. A fázós embereknek melegen ajánlom. A Szűzanya oltalmába bízom kedves Mindnyájukat. Legyen velem és magukkal.” A hadnagy szeptember 18-án halt hősi halált. Sírját 1960-ban találták meg Görgényüvegcsűr román temetőjében.

Ozorán újra „találkoztak”

Idén március elején Szabó Ibolya néni ellátogatott Magyarországra, a fényképen látható honvéd Németh József ozorai sírjához. A Tolna megyei sírkertben található hanthoz Ibi nénit elkísérte Böhm Dávid, a katona unokája, aki jelenleg a budapesti külügyminisztériumban dolgozik, valamint Vujity Tvrtko és stábja. A sírnál Szabó Ibolya újra elszavalta az Erdélyország! című verset, amely egykor az ezeréves határnál történt ünnepségen meghatotta a magyar honvédet, aki egy fénykép erejére ölbe kapta az akkor tíz éves leánykát.

Az idén március 14-én másodjára vált magyar állampolgárrá Ibi néni, aki az eskütételt követően így nyilatkozott: „üzenem minden magyar testvéremnek, éljen bárhol a világon, hogy kérje ő is a magyar állampolgárságot. Különleges érzés, és igen nagy örömömre szolgál, külön kitüntetés számomra, hogy az első körben letehettem az állampolgársági esküt.”

A magyar állampolgárságot igazoló dokumentum bekeretezve, megtisztelő helyen látható Ibi néni lakásának falán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését

Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését
2025. május 13., kedd

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt

Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt
2025. május 13., kedd

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit

Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit
2025. május 13., kedd

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában

Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában

Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok

A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok
2025. május 12., hétfő

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában

Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában
2025. május 11., vasárnap

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik

Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik
2025. május 08., csütörtök

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is

Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is
2025. május 08., csütörtök

Bors Béla a provokatív plakátokról: ez a realitás

A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.

Bors Béla a provokatív plakátokról: ez a realitás