„Inkább a biztosra mennek, és mindenkit az érdekel, hogy legyen egy biztos fizetése, amelytől tudja, hogy napra pontosan kézhez is fogja kapni”
Fotó: Gecse Noémi
A legtöbb hazai álláskereső 500 és 1000 euró, azaz mintegy 2300 és 4600 lej közötti fizetést szeretne – derül ki a Best Jobs állásközvetítő portál nemrég közzétett országos felméréséből. Hargita megyében lényegesebben visszafogottabbak az igények, ám legkevesebb 1600 lejt itt is elvárnak a kezdők, a szakmai tapasztalattal rendelkezők pedig kétezer lej fölötti béreket szeretnének.
2018. április 21., 22:052018. április 21., 22:05
Egyre magasabbak a fizetési elvárások Romániában: a Best Jobs állásközvetítő portál januártól arra kérte az oldalon munkát keresőket, hogy a feltöltött önéletrajzaikban tüntessék fel azt is, szerintük mekkora béreket érdemelnének a tudásuk és szakmai tapasztalatuk alapján.
A Best Jobs kutatása szerint
A fennmaradó válaszadók (mintegy 15 százalék) kétezer lejnél magasabb fizetéseket jelöltek meg,
A legmagasabb fizetési elvárásokat Bukarestből és Ilfovból jelölték meg, utánuk pedig a Nyugati-, a Közép- , az Északnyugati-, illetve az Északkeleti Régió álláskeresői következtek.
Az életkor tekintetében a fiatal válaszadók voltak többségben, és bár a 25 éven aluliak jelentős része 500 eurónál kisebb összegért is dolgozna, a 25 és 30 év közötti válaszadó többsége már ezer és kétezer euró közötti bért szeretne.
A pályakezdők és a kevés tapasztalattal rendelkező fiatalok elvárásai Hargita megyében sem alacsonyak – tudtuk meg Bakcsy Tündétől, a Csíki Vállalkozók Egyesületének ügyvezető igazgatójától. Mint mondta,
„Akiknek csak érettségi diplomájuk van, megelégszenek a minimálbérrel is: ez főként a kezdőkre jellemző, de a tapasztaltabbak is elfogadják ezt az összeget, ha muszáj.
– sorolta Bakcsy Tünde, akitől azt is megtudtuk, hogy Hargita megyében nincs különbség a nők és férfiak elvárásai között.
A két csíkszeredai vállalkozást is működtető Braia Piroska az álláskeresők elvárásaival kapcsolatosan érdeklődésünkre elmondta,
„Nagyok az elvárások, és sokan szeretnének külföldi pénzt kapni belföldi munkáért. Az a baj, hogy ha kint 12 órát kell dolgozni, és több kilométert utazni egy bizonyos összegért, az rendben van, de itthon ugyanezt nem teszik meg ugyanazért a pénzért.
– húzta alá Braia Piroska.
Bencze Hajnalka, a Csíki Hírlapot is kiadó Príma Press Kft. humánerőforrás-menedzsere szerint az is problémát jelent az elvárások alakulásának szempontjából, hogy
„A munkakönyves fizetés és a tulajdonképpeni bér közötti összeget különféle juttatásként kapták kézhez. Emiatt a statisztikai adatok teljesen torzak, és a cégeknek is nehéz meghatározni, mennyit kellene ajánljanak ahhoz, hogy az elfogadható legyen.
Ahogy megyünk felfelé a ranglétrán, úgy nőnek az elvárások: az adminisztratív munkát végzők, mint például egy előkönyvelő vagy adatbevivő, már 1500 és kétezer lej közötti bért vár el. A középvezetői funkciók esetében a fizetési elvárás két-három ezer lej között mozog, a csúcsvezetői esetében pedig négy és öt ezer lej között.
– emelte ki Bencze Hajnalka. Hozzátette, a béren kívüli juttatások közül kizárólag az étkezési jegyeket értékelik az álláskeresők, az egyéb típusú utalványok nem motiválják őket. „Inkább a biztosra mennek, és mindenkit az érdekel, hogy legyen egy biztos fizetése, amelytől tudja, hogy napra pontosan kézhez is fogja kapni” – számolt be tapasztalatairól a humánerőforrás-menedzser.
A hazai közvélemény-kutatások megbízhatatlanok, hiszen gyakorlatilag a megrendelőtől függ az, hogy éppen milyen választási eredményt jósolnak meg előre. Az exit-poll eredményeinél más a helyzet.
Három udvarhelyszéki településen is lakott területre merészkedtek a medvék hétvégén.
Tűz ütött ki egy bútorgyártó cég fűrészpor-tárolójában, hétfő reggel Csíkszeredában – értesít a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
1 hozzászólás