Fotó: Borbély Fanni
Miközben számos elemzés azt szajkózza, hogy mennyire fontos a munkahelyi környezet, a jó hangulat, a főnök elismerő szavai, egy friss felmérés arra világít rá, hogy a romániai alkalmazottak ennél jóval többre tartják az anyagi elismerést.
2025. április 12., 11:142025. április 12., 11:14
A pénzügyi juttatások világszerte alapvető fontosságúak, de hatásuk Romániában erősebb. A hazai munkavállalók 90 százaléka a pénzügyi jutalmak vagy bónuszok formájában érkező elismerést részesíti előnyben, és ezeket a teljesítmény szempontjából lényegesnek tartja – derül ki az Edenred România nem bérjellegű juttatásokkal foglalkozó vállalat felméréséből.
Utóbbi arra is ráirányítja a figyelmet, hogy a romániai alkalmazottak mindössze 40 százaléka érzi úgy, hogy a munkahelyén folyamatosan megbecsülik,
A munkavállalók által értékelt bónuszok rangsorában a pénz után a második helyen a szabadidő áll, míg globális szinten a különböző biztosítások és a szabadidő a munkavállalók által prioritásként kezelt extrák.
Az Edenred felmérése szerint az ajándékok (természetbeni juttatások) kategóriája a legnagyobb növekedést (33%) mutatja 2024-ben az előző évhez képest, ami azt jelzi, hogy a munkavállalók vágynak a személyre szabott elismerésre. Az idegenforgalmi juttatásokat – az üdülési csekkek vagy más utazási támogatások – a munkavállalók 28 százaléka részesíti előnyben, ezt követi a sportolás támogatása – utóbbi esetében a tavalyi jogszabályi változások és a fitneszközpontok áfa-emelése miatt 20 százalékkal csökkent a felhasznált költségvetés.
Fotó: Székelyhon
Ezek a számok ugyanakkor csak az általános képet mutatják meg, ám a felmérés készítői korosztályi bontásban is megvizsgálták a munkavállalók hozzáállását, és kiderült, a különböző generációk számára eltérőek a prioritások. Közös viszont, hogy mindannyian a fizikai vagy pszichológiai-érzelmi jólétük javítására használják a különböző előnyöket. Ezeket a kutatás eredményei szerint a leginkább a millenniumi (Y generáció – 1981–1996) generáció veszi igénybe, őket követik az X- (1965–1980) és a Z-generáció (1997–2009) tagjai, az utolsó helyen pedig a baby boomerek (1946–1964) állnak.
A baby boomerek a szükségleteik kielégítését helyezik előtérbe, különösen a természetbeni (31,2%) és az idegenforgalmi juttatásokat (38,4%) kedvelik. Ők azok, akik a kevesebb, de magasabb értékű juttatást választanák, céljuk ugyanis a pénzügyi stabilitás és a kényelmes jövő.
Az X generációhoz tartozók körében a legmagasabb a magánnyugdíj-hozzájárulásokat (12,1%) preferálók aránya, de ők is inkább a turizmust (35,7%) és a természetbeni juttatásokat (21,3%) részesítik előnyben a felmérés szerint.
Az Y generáció tagjai – a turizmus és a természetbeni juttatások mellett – a különleges alkalmakra szóló ajándékokat (17,9%) és az egészségügyi juttatásokat (8%) preferálják.
A Z generáció kapcsolódik a leginkább a digitális kultúrához, ezért ők előtérbe helyezik a személyes és szociális életüket, és ők kedvelik a legjobban az ajándékokat és más természetbeni juttatásokat (45,9%).
„Nehéz időszakon mentünk keresztül: COVID-19, háború, infláció, és valahogy belekerültünk egy olyan spirálba, amelyben emelik a minimálbért, de ezzel párhuzamosan az infláció legalább ugyanolyan ütemben nő. És akkor a munkavállalók, akárcsak a munkaadók, felfedezték, hogy vannak más módok is az alapvető szükségletek kielégítésére: a béren kívüli juttatások csomagja” – idézte a Wall-street.ro gazdasági portál Ovidiu Bîrsát, az Edenred Romania értékesítési igazgatóját.
A kutatás eredményeiből pedig kiderül, hogy a vállalatok által különböző anyagi jellegű juttatásokra előirányzott költségvetés értéke az elmúlt hat évben növekedett, a csúcsot pedig 2025-ben érte el, amikor havi 1006 lejről beszélhetünk, ami a 2019-es 504 lej/hó duplája.
A legmagasabb összegeket a pénzügyi és biztosítási vállalatok, valamint az IT és szoftver (885 lej, illetve 1123 lej) szánják erre a célra, míg az utolsó helyen az egészségügyi és szociális ellátás áll (414 lej).
Az étkezési utalványokkal is foglalkozó Edenred ugyanakkor a felmérés adatai nyomán arra a következtetésre jutott, hogy
a kollektív mentalitásban pedig már gyakorlatilag a bércsomag kötelező elemévé vált.
Az étkezési utalványok maximális értéke 40,04 lej. Az Edenred Románia adatai szerint jelenleg a vállalatok 80 százaléka adja a maximális értéket. A többi cég döntő hányada 35 és 40 lej közötti összeget biztosít havonta alkalmazottainak, míg a cégek kevesebb mint 2–3 százaléka ad 35 lej alatti összeget.
Cikkünk először lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Joallas.ro-n jelent meg.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
1 hozzászólás