Országos szinten is az egyik legmodernebb felszerelésű műtőblokkja lett a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháznak az utóbbi évek fejlesztései révén. Jelenleg folyamatban van az új műtőblokk kialakítása, amit várhatóan idén befejeznek. Folytatjuk a csíkszeredai kórház osztályainak bemutatását.
2020. január 19., 09:432020. január 19., 09:43
Dr. Adrian Dobrică az egyik műtőteremben, ahol új a műtőasztal, újak a lámpák, korszerű a laparoszkópos torony és az altatógép is
Fotó: Gábos Albin
Országos szinten is az egyik legmodernebb felszerelésű műtőblokkja lett a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháznak az utóbbi évek fejlesztései révén. Jelenleg folyamatban van az új műtőblokk kialakítása, amit várhatóan idén befejeznek. Folytatjuk a csíkszeredai kórház osztályainak bemutatását.
2020. január 19., 09:432020. január 19., 09:43
Adrian Dobrică mellkassebész szakorvos, a csíkszeredai kórház műtőblokkjának vezetője kísért végig a második emeleten található osztályon, ahol a műtőtermek találhatók. A jelenlegi egységben négy műtő szolgálja ki az általános sebészeti osztályt, a mellkassebészetet, az idegsebészetet, a plasztikai sebészetet és a gyermeksebészetet.
Ugyanott található az ortopédiai osztályhoz tartozó műtő, továbbá vannak még műtőtermek a szülészeti és az urológiai osztályon is.
Gyakorlatilag minden szakterületet kiszolgálnak, kivéve a szív- és érsebészetet. „Várhatóan idén befejezik a munkálatokat, majd ezután a költözés akár két hónapot is igénybe vehet, hiszen az orvosi műszereket szakcégeknek kell elmozdítaniuk, költöztetniük.
– mondta az egység vezetője. A régi műtőblokk helyén további felületeket kap az intenzív terápiás osztály, illetve itt alakítanának ki helyet akár két sebészeti osztálynak is.
Mobil röntgengép
Fotó: Gábos Albin
Az utóbbi évek fejlesztései során a műtőblokk sok korszerű orvosi műszerrel gazdagodott. „Most már elmondhatjuk, hogy országos szinten egyike vagyunk azon kórházaknak, ahol nagyon modern felszereléssel rendelkezik a műtőblokk, hiszen a legújabb, legkorszerűbb eszközöket igyekeztünk beszerezni” – osztotta meg a szakorvos. Egyebek mellett általános sebészeti, mellkassebészeti, idegsebészeti eszközöket vásároltak, és minden műtőterem új műtőasztalt, új lámpákat, elektromos sebészeti késeket (román nyelven: electrocauter), valamint új altató- és lélegeztetőgépeket kapott az elmúlt években.
Beszereztek sebészeti mikroszkópot, amelynek segítségével pontosabban, kisebb kockázattal végezhetők a műtétek, hordozható újraélesztő készüléket, illetve ultrahangkészülékeket. Tavaly vásároltak egyebek mellett új elektromos sebészeti berendezéseket (román nyelven: platformă de electrochirurgie), és a meglévő kettő mellé egy másik új, utolsó generációs laparoszkópos tornyot is.
Defibrillátor
Fotó: Gábos Albin
Mint Adrian Dobrică elmagyarázta, az új műtőasztalok előnye, hogy stabilabbak, nagyobb terhet is elbírnak, és akármilyen pozícióban rögzíthetik a pácienst, attól függően, hogy a test milyen területét kell műteni. Jelenleg három műtőben van új generációs laparoszkópos torony, az ezek segítségével végzett műtétek pedig kevésbé invazívak, a sebek kisebbek és hamarabb gyógyulnak, így jelentősen lecsökken a kórházban töltött idő.
az idegsebészeti műtő esetében ez az összeg még magasabb, mivel drágábbak voltak a felszerelések. 2019-ben továbbá egy millió lej értékben vásároltunk klasszikus általános sebészeti műszereket” – jegyezte meg a műtőblokk vezetője. „Annyira jól állunk orvosi műszerek és gépek terén, hogy csak a bútorzatot kell majd biztosítanunk az új műtőblokkban” – jegyezte meg Adrian Dobrică.
Laparoszkópos torony
Fotó: Gábos Albin
Nemcsak korszerű felszereléssel rendelkezik a kórház műtőblokkja, hanem megfelelő sebészei is vannak, akik tudják használni és már használják is az új gépeket.
Az igazgató példaként említette, hogy az idegsebészek már új műtéti technikákat is bevezettek, vállalnak gerincstabilizáló műtéteket, valamint vertebroplasztikai beavatkozásokat (sérült csigolyatest megerősítése csontcementtel) is. „Már nem kell a betegeket egyetemi kórházakba küldenünk, amilyen műtétet csak lehet, itt végzünk el” – mondta. Összesen 7 általános sebész, 2 idegsebész, 1 plasztikai sebész, 1 gyermeksebész, valamint 1 mellkassebész végez beavatkozásokat a műtőblokkban.
steril tárolódoboz
Fotó: Gábos Albin
Az új műtőblokkhoz majd a többi osztály sebészei is hozzátartoznak, így a nőgyógyászok és az urológusok is ott végzik majd a beavatkozásokat. A csíkszeredai kórház műtőblokkjában tavaly összesen 3159 műtétet végeztek. Általános sebészeti beavatkozás 1540 volt, további 318 alkalommal pedig laparoszkóppal végeztek műtétet. Ezek mellett mellkassebészeti beavatkozást 584-et, idegsebészetit 356-ot, plasztikai sebészetit 230-at, gyermeksebészetit pedig 167-et hajtottak végre.
Mikroszkóp
Fotó: Gábos Albin
Orvosi műszer | Hozzávetőleges érték |
Hordozható echográf | 1 darab 499 ezer lej |
Mono és bipoláris elektrokauter | 3 darab 393 ezer lej |
Laparoszkópos torony | 1 darab 548 ezer lej |
Sterilizáló dobozok – nagy | 76 darab 380 ezer lej |
Sterilizáló dobozok – közepes | 64 darab 224 ezer lej |
Mikrosebészeti eszköztár | 25 ezer lej |
Plasztikai sebészeti eszköztár | 39 ezer lej |
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Elektromos sebészeti eszköz
Fotó: Gábos Albin
Elektromos sebészeti eszköz
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Altatógép
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a Megyeháza Galériában nyíló fotókiállítással, pénteken.
Az Anghel Saligny programmal nehéz összeegyeztetni az átfogó felújításokat, mivel kizárólag aszfaltozásokra költhetők a jóváhagyott támogatások. Emiatt Csíkszeredában több beruházás, így a Nagy István festő sétány felújítása is tovább késlekedik.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
szóljon hozzá!