Hirdetés
Hirdetés

A bérdiszkrimináció megszüntetéséért vonultak utcára a személyi asszisztensek

A marosvásárhelyi önkormányzat szociális osztályán személyi asszisztensként foglalkoztatott alkalmazottak kedden délelőtt tiltakozást szerveztek a prefektusi hivatal előtt. A sérült személyekkel foglalkozók – akik legtöbb esetben a sérültek szülei – két, nemrég megjelent országos szintű határozat ellen tiltakoztak, amelyek következményeként megszüntették a veszélyességi pótlékukat, illetve kimaradtak a béremelésből.

Hajnal Csilla

2024. április 02., 15:582024. április 02., 15:58

Mintegy negyven-ötven ember tiltakozott kedden délelőtt a prefektusi hivatal előtt •  Fotó: Haáz Vince

Mintegy negyven-ötven ember tiltakozott kedden délelőtt a prefektusi hivatal előtt

Fotó: Haáz Vince

A marosvásárhelyi önkormányzat szociális osztályán személyi asszisztensként foglalkoztatott alkalmazottak kedden délelőtt tiltakozást szerveztek a prefektusi hivatal előtt. A sérült személyekkel foglalkozók – akik legtöbb esetben a sérültek szülei – két, nemrég megjelent országos szintű határozat ellen tiltakoztak, amelyek következményeként megszüntették a veszélyességi pótlékukat, illetve kimaradtak a béremelésből.

Hajnal Csilla

2024. április 02., 15:582024. április 02., 15:58

Mintegy negyven-ötven ember tiltakozott kedden délelőtt a prefektusi hivatal előtt •  Fotó: Haáz Vince

Mintegy negyven-ötven ember tiltakozott kedden délelőtt a prefektusi hivatal előtt

Fotó: Haáz Vince

A marosvásárhelyi prefektusi hivatal előtt tiltakozott mintegy negyven személyi asszisztens kedden délelőtt, néhányan a fogyatékkal élő gyerekeiket, gondozott személyeket is magukkal vitték. A marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális osztályához tartozó személyi asszisztensek képviselője, Chiorean Mirela elmondta,

tiltakozásuk célja felhívni az állami és önkormányzati szervek képviselőinek figyelmét arra a bérdiszkriminációra, amely velük történt.

Idén januárban megjelent egy sürgősségi kormányrendelet, amely az egészségügyi és szociális asszisztensek alapbérének emelésére vonatkozik, de ebből a kategóriából kimaradtak a személyi asszisztensek. Ők azok, akik a fogyatékkal élőket otthon gondozzák, legtöbb esetben szülők vagy közeli családtagok. Ugyanakkor helytelenül számították ki a besorolásukat, és így

Hirdetés
minden személyi asszisztensnek azonos a fizetése munkahelyi régiségre való tekintet nélkül.

Továbbá a Legfelső Semmítő- és Ítélőszék döntésének következményeként megszüntették a megítélt 15 százalékos veszélyességi pótlékukat is.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„A munkáltató kötelessége, hogy meghatározza azt a juttatási kategóriát, amelybe intézménye minden egyes munkavállalója tartozik, és mi arra kérjük a munkáltatót, hogy ennek a kötelezettségének tegyen eleget” – jelentette ki a tiltakozók képviselője. Ugyanakkor

követelik a fogyatékkal élők juttatásainak emelését, valamint valódi szociális szolgáltatásokat kérnek gondozottjaik számára – fizetett terápiák, pihenőközpontok, nappali központok.

„A személyi asszisztensnek nem az a dolga, hogy főzzön és megmosdassa a fogyatékkal élőt, hanem az, hogy felügyelje, támogassa őt, és hogy fejlődése, rehabilitációs terve megvalósuljon. Senki nem kérdi meg, hogy van-e pénzünk terápiára vagy hogy bírjuk-e még. Minket

Idézet
nyolc órában fizetnek személyi asszisztensként, utána szülőkké, családtagokká válunk, de senki nem fizeti meg az éjszakázásokat, nincsenek hivatalos szabadnapjaink”

– tette hozzá Chiorean Mirela.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„Ők mivel tesznek többet, mint mi?”

„A szociális gondozóknak, akik a különböző központokban dolgoznak napi nyolc órát, több mint négyezer lej a fizetésük. Ők mivel tesznek többet, mint mi, otthon, hiszen ők leteszik nyolc óra után a munkát, mi nem, mi 24 órából 24 órát dolgozunk” – fejtette ki felháborodásuk okát egy tiltakozó édesanya, aki szociális asszisztensként harminc éve gondozza saját gyerekét.

Mint elmondta, a 15 százalékos pótlékkal 2500 lej volt a fizetésük, de pár hónapja megszüntették azt a juttatást is, amit a veszélyes munkakörülmények miatt kaptak.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„Elértem az ötös besorolást – felkészítők voltak és a tapasztalat is számított a munka terén –, de most azt is visszavonták, mert függetlenül attól, hogy harminc éve dolgozik vagy most kezdte a munkát valaki személyi asszisztensként, ugyanannyi a fizetése. Nem értjük, miért van ez a diszkrimináció a személyi asszisztensek és a szociális gondozók között, holott a mi munkánk sokkal nehezebb, mint egy otthonban dolgozó személyé” – tette hozzá a tiltakozó édesanya.

Mi lesz a fogyatékkal élőkkel, ha nem lesz, aki gondozza őket?

Nincs országos statisztika arra vonatkozóan, hogy tíz éven belül hány fogyatékkal élő felnőtt lesz Romániában, és kik fogják rendezni őket, ha már nem lesznek körülöttük a szülők, családtagok, akik most személyi asszisztensként látják el sérült gyerekeik gondozását. Legtöbben

egyetemet végeztek, jó állásuk volt, de kénytelelenek voltak feladni gyerekeik gondozásáért, mert az állami szociális háló képtelen erre.

A speciális központokban Maros megyében már most nincs elegendő hely, de még a közeli megyékben sem. Jelenleg 295 szociális asszisztens van Marosvásárhelyen – részletezte kérésünkre Chiorean Mirela.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Andreia Moraru, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális osztályának vezetője megkeresésünkre elmondta, jogosak a tiltakozók követelései, hiszen őket érintő országos döntés miatt tiltakoznak.

„A marosvásárhelyi szociális osztály szintjén csak úgy lehetséges a 2017-ben megjelent 153-as számú törvényben előírt újabb pótlék nyújtása a személyi asszisztensek számára, ha a súlyos fogyatékkal élők személyi asszisztenseinek tevékenységét szociális szolgáltatásként engedélyezik, amely kezdeményezés reményeink szerint gyorsan megvalósul. Jelenleg a marosvásárhelyi szociális osztályon személyi asszisztensként foglalkoztatottak a hatályos törvények szerint kiszámított munkabért, étkezési hozzájárulást, üdülési csekket, valamint ingyenes képzéseken való részvételt kapnak az elvégzett munkáért” – fejtette ki időközben megjelent közleményében a szociális osztály vezetősége.

A marosvásárhelyi tiltakozással egyidőben Bukarestben és Bákóban is megszervezték a bérdiszkrimináció elleni akciót.

Mirela Chiorean, a személyi asszisztensek képviselője •  Fotó: Haáz Vince

Mirela Chiorean, a személyi asszisztensek képviselője

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön

Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása

Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása
2026. június 24., szerda

Marosvásárhelyi körgyűrű: kis lépések a forgalmi dugók ellen

Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.

Marosvásárhelyi körgyűrű: kis lépések a forgalmi dugók ellen
2026. június 24., szerda

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást

Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára

A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára
2026. június 24., szerda

Alkotmányosnak nyilvánították, megduplázhatják a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát Romániában

Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Alkotmányosnak nyilvánították, megduplázhatják a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát Romániában
2026. június 24., szerda

Az is megtörténhet, hogy nem lesz miniszterelnök-helyettes a Grindeanu-kormányban

A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.

Az is megtörténhet, hogy nem lesz miniszterelnök-helyettes a Grindeanu-kormányban
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Kéthetes amerikai álom: 44 csíki diák indul életre szóló tapasztalatokért

Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.

Kéthetes amerikai álom: 44 csíki diák indul életre szóló tapasztalatokért
2026. június 24., szerda

Medvét láttak Fitódon

Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.

Medvét láttak Fitódon
Medvét láttak Fitódon
2026. június 24., szerda

Medvét láttak Fitódon

2026. június 24., szerda

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet

Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet
Hirdetés