Hirdetés
Hirdetés

A bérdiszkrimináció megszüntetéséért vonultak utcára a személyi asszisztensek

A marosvásárhelyi önkormányzat szociális osztályán személyi asszisztensként foglalkoztatott alkalmazottak kedden délelőtt tiltakozást szerveztek a prefektusi hivatal előtt. A sérült személyekkel foglalkozók – akik legtöbb esetben a sérültek szülei – két, nemrég megjelent országos szintű határozat ellen tiltakoztak, amelyek következményeként megszüntették a veszélyességi pótlékukat, illetve kimaradtak a béremelésből.

Hajnal Csilla

2024. április 02., 15:582024. április 02., 15:58

Mintegy negyven-ötven ember tiltakozott kedden délelőtt a prefektusi hivatal előtt •  Fotó: Haáz Vince

Mintegy negyven-ötven ember tiltakozott kedden délelőtt a prefektusi hivatal előtt

Fotó: Haáz Vince

A marosvásárhelyi önkormányzat szociális osztályán személyi asszisztensként foglalkoztatott alkalmazottak kedden délelőtt tiltakozást szerveztek a prefektusi hivatal előtt. A sérült személyekkel foglalkozók – akik legtöbb esetben a sérültek szülei – két, nemrég megjelent országos szintű határozat ellen tiltakoztak, amelyek következményeként megszüntették a veszélyességi pótlékukat, illetve kimaradtak a béremelésből.

Hajnal Csilla

2024. április 02., 15:582024. április 02., 15:58

Mintegy negyven-ötven ember tiltakozott kedden délelőtt a prefektusi hivatal előtt •  Fotó: Haáz Vince

Mintegy negyven-ötven ember tiltakozott kedden délelőtt a prefektusi hivatal előtt

Fotó: Haáz Vince

A marosvásárhelyi prefektusi hivatal előtt tiltakozott mintegy negyven személyi asszisztens kedden délelőtt, néhányan a fogyatékkal élő gyerekeiket, gondozott személyeket is magukkal vitték. A marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális osztályához tartozó személyi asszisztensek képviselője, Chiorean Mirela elmondta,

tiltakozásuk célja felhívni az állami és önkormányzati szervek képviselőinek figyelmét arra a bérdiszkriminációra, amely velük történt.

Idén januárban megjelent egy sürgősségi kormányrendelet, amely az egészségügyi és szociális asszisztensek alapbérének emelésére vonatkozik, de ebből a kategóriából kimaradtak a személyi asszisztensek. Ők azok, akik a fogyatékkal élőket otthon gondozzák, legtöbb esetben szülők vagy közeli családtagok. Ugyanakkor helytelenül számították ki a besorolásukat, és így

Hirdetés
minden személyi asszisztensnek azonos a fizetése munkahelyi régiségre való tekintet nélkül.

Továbbá a Legfelső Semmítő- és Ítélőszék döntésének következményeként megszüntették a megítélt 15 százalékos veszélyességi pótlékukat is.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„A munkáltató kötelessége, hogy meghatározza azt a juttatási kategóriát, amelybe intézménye minden egyes munkavállalója tartozik, és mi arra kérjük a munkáltatót, hogy ennek a kötelezettségének tegyen eleget” – jelentette ki a tiltakozók képviselője. Ugyanakkor

követelik a fogyatékkal élők juttatásainak emelését, valamint valódi szociális szolgáltatásokat kérnek gondozottjaik számára – fizetett terápiák, pihenőközpontok, nappali központok.

„A személyi asszisztensnek nem az a dolga, hogy főzzön és megmosdassa a fogyatékkal élőt, hanem az, hogy felügyelje, támogassa őt, és hogy fejlődése, rehabilitációs terve megvalósuljon. Senki nem kérdi meg, hogy van-e pénzünk terápiára vagy hogy bírjuk-e még. Minket

Idézet
nyolc órában fizetnek személyi asszisztensként, utána szülőkké, családtagokká válunk, de senki nem fizeti meg az éjszakázásokat, nincsenek hivatalos szabadnapjaink”

– tette hozzá Chiorean Mirela.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„Ők mivel tesznek többet, mint mi?”

„A szociális gondozóknak, akik a különböző központokban dolgoznak napi nyolc órát, több mint négyezer lej a fizetésük. Ők mivel tesznek többet, mint mi, otthon, hiszen ők leteszik nyolc óra után a munkát, mi nem, mi 24 órából 24 órát dolgozunk” – fejtette ki felháborodásuk okát egy tiltakozó édesanya, aki szociális asszisztensként harminc éve gondozza saját gyerekét.

Mint elmondta, a 15 százalékos pótlékkal 2500 lej volt a fizetésük, de pár hónapja megszüntették azt a juttatást is, amit a veszélyes munkakörülmények miatt kaptak.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„Elértem az ötös besorolást – felkészítők voltak és a tapasztalat is számított a munka terén –, de most azt is visszavonták, mert függetlenül attól, hogy harminc éve dolgozik vagy most kezdte a munkát valaki személyi asszisztensként, ugyanannyi a fizetése. Nem értjük, miért van ez a diszkrimináció a személyi asszisztensek és a szociális gondozók között, holott a mi munkánk sokkal nehezebb, mint egy otthonban dolgozó személyé” – tette hozzá a tiltakozó édesanya.

Mi lesz a fogyatékkal élőkkel, ha nem lesz, aki gondozza őket?

Nincs országos statisztika arra vonatkozóan, hogy tíz éven belül hány fogyatékkal élő felnőtt lesz Romániában, és kik fogják rendezni őket, ha már nem lesznek körülöttük a szülők, családtagok, akik most személyi asszisztensként látják el sérült gyerekeik gondozását. Legtöbben

egyetemet végeztek, jó állásuk volt, de kénytelelenek voltak feladni gyerekeik gondozásáért, mert az állami szociális háló képtelen erre.

A speciális központokban Maros megyében már most nincs elegendő hely, de még a közeli megyékben sem. Jelenleg 295 szociális asszisztens van Marosvásárhelyen – részletezte kérésünkre Chiorean Mirela.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Andreia Moraru, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális osztályának vezetője megkeresésünkre elmondta, jogosak a tiltakozók követelései, hiszen őket érintő országos döntés miatt tiltakoznak.

„A marosvásárhelyi szociális osztály szintjén csak úgy lehetséges a 2017-ben megjelent 153-as számú törvényben előírt újabb pótlék nyújtása a személyi asszisztensek számára, ha a súlyos fogyatékkal élők személyi asszisztenseinek tevékenységét szociális szolgáltatásként engedélyezik, amely kezdeményezés reményeink szerint gyorsan megvalósul. Jelenleg a marosvásárhelyi szociális osztályon személyi asszisztensként foglalkoztatottak a hatályos törvények szerint kiszámított munkabért, étkezési hozzájárulást, üdülési csekket, valamint ingyenes képzéseken való részvételt kapnak az elvégzett munkáért” – fejtette ki időközben megjelent közleményében a szociális osztály vezetősége.

A marosvásárhelyi tiltakozással egyidőben Bukarestben és Bákóban is megszervezték a bérdiszkrimináció elleni akciót.

Mirela Chiorean, a személyi asszisztensek képviselője •  Fotó: Haáz Vince

Mirela Chiorean, a személyi asszisztensek képviselője

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés