Archív
Fotó: Facebook/32-es határvadászok emléktúrája
Hétnapos rendezvénnyel emlékeznek ebben az évben az ezeréves határt védő 32-es határvadász zászlóaljra. Augusztus 13-20. között több túrán és különböző kulturális programokon vehetnek részt az érdeklődők.
2017. augusztus 10., 15:422017. augusztus 10., 15:42
Az Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Középiskola Alapítványa, Csíkszentdomokos Polgármesteri Hivatala, az Erdélyi Kárpát Egyesület, a Hazajáró Honismereti és Turista Egylet, a Maglódi Sebő Ödön Túratársaság, a Tatros Part Egyesület és a Kelet-magyarországi Speciális Mentő Egyesület szervezésében zajlik a 32-es határvadász túrahét – tájékoztatnak a szervezők.
Augusztus 13-án az Istenszékére vezet a túrázók útja. A résztvevők 9 órakor gyülekeznek a galonyai vadászkastély udvarán, a túrát a Marosszéki EKE tagjai vezetik. Augusztus 14-én a programban kul-túra szerepel a marosvécsi Kemény várkastélyba és kastélyparkba. „Túravezető” Pregitzer Fruzsina, a Magyar Kultúra Lovagja, Jászai Mari- és Megyei Príma díjas színművésznő és Bata Hajnalka népzenész, népdalénekes. Házigazda Nagy Kemény Géza. Gyülekező fél 11-től, a „túra” 11 órakor indul. Augusztus 15-én Kereszthegy emléktúrát tartanak, gyülekező reggel háromnegyed kilenckor a gyergyóremetei Turisztikai-Információs Központ előtt, a Cseres Tibor téren. Indulás saját autókkal kilenc órakor Gyergyótölgyesig, onnan Nagy József történész vezetésével indul a gyalogos emléktúra. Augusztus 16-án a résztvevők rövid kirándulást tesznek a Kecskekőre (innen látható a Kereszthegy is), gyülekező háromnegyed kilenckor a gyergyóremetei Cseres Tibor téren.
Augusztus 18-án az Ugra-tetőre tartanak a túrázók. A tetőn Berszán Lajos atya szentmisét mutat be a Keleti-Kárpátokban hősi halált halt katonák emlékére. Gyülekező reggel fél kilenckor a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Középiskola udvarán. Délután 4 órakor megkoszorúzzák Gyimesközéplokon (a templom mögötti temetőben) az I. világháborúban hősi halált halt Kövendy Ferenc zászlós és bajtársai sírját, tisztelegve a Nagy Háború áldozatainak emléke előtt.
Augusztus 20-án a környező települések Szent István-napi rendezvényein vesznek részt a túrázók. Az egyes napok önálló programként is látogathatók. A túrákon, rendezvényeken mindenki saját felelősségre vesz részt – tájékoztatnak a szervezők, akik ajánlják a túrákra az időjárásnak megfelelő öltözetet: bejáratott bakancs, esőkabát, egynapos túrára elegendő folyadék és élelem.
Az emlékútról
A Kelet-magyarországi Speciális Mentő Egyesület (Nyíregyháza, Debrecen), a ProAmb Egyesület (Csíkszereda) és a Serv-Mont-Har Egyesület (Csíkszereda) kiépített egy turistautat, amely Gyimesközéplok határából a Kondra-kereszt érintésével vezet Csíkszenttamásra és Csíkszentdomokosra. Az út emléket állít a Gyimesi-szorost a II. világháború során védő hősöknek, illetve a térségben meghalt valamennyi katonának, nemzetiségi hovatartozástól függetlenül. Az út nyomvonala megegyezik azzal, amelyet a bekerítésből kitörő honvédek használtak. A kiépítéskor forrásul Sebő Ödön főhadnagy A halálraítélt zászlóalj című könyve szolgált. Az út mellett elhelyezett tájékoztató táblák megismertetik az arra járót a térségben történt eseményekkel, az ott szolgált katonák felszerelésével, az alkalmazott taktikával. A turistaút nemcsak emlékútként jelentős, de páratlan szépségű is, átvezet a gyimesi csángóföldről a csíki székelyek lakóhelyére.
Sebő Ödön
Sebő Ödön 1942 decemberében végzett a Ludovikán, ahonnan a gyimesi 32. határvadász zászlóaljhoz került. „Mivel az évfolyam 252 főből állott, én pedig a kettes rangszámmal végeztem, oda helyeztek, ahová kértem. Gyimesfelsőlokra kértem magamat” – olvashatjuk A halálra ítélt zászlóalj című önéletírásából. A könyvben beszámol a maroknyi csapat 1944 szeptemberében vívott hősi küzdelméről, amikor is három hétig sikeresen védték a határt a szovjet túlerővel szemben.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!