Hazatérhetnek a hazavágyók címmel cikkez az Észak-Magyarország című napilap az 50 tagú parajdi küldöttség Emődön tett hétvégi látogatásáról, melynek során a sóvidékiek anyaországi testvértelepülésükön kérvényezhették a magyar állampolgárságot.
2011. február 22., 15:322011. február 22., 15:32
2011. február 22., 16:482011. február 22., 16:48
Az ötlet a borsodi város önkormányzatától származik: azok a parajdiak, akik szeretnék, Emődön kérvényezhessék a magyar állampolgárságot. A Bokor Sándor parajdi polgármester vezette 50 tagú küldöttség pénteken indult útnak, zsebükben a szükséges iratokkal, illetve azok hitelesített fordításaival. Az emődi önkormányzat dolgozói pedig önként vállalták, hogy szombaton bemennek dolgozni, és elintézik a formaságokat. A hivatalos procedúrát, mely személyenként fél órát vett igénybe csak egy rögtönzött ünnepség „zavarta meg”, melynek keretében a parajdi küldöttség ünnepélyesen átadta a székely zászlót, mely a magyar lobogóval együtt „egységesen kiegészíti egymást.”
Nem gesztus volt
Parajd és Emőd 2002 óta ápol testvérkapcsolatot, a közel egy évtized alatt barátságok alakultak ki, az emődiek kezdeményezése is ebből fakadt. A magyar média egyébként nagy teret szentelt az eseménynek (három országos tévé, öt újság), egy másik, „A gyökereik ide kötik őket...” című cikk így fogalmaz: Az emődiek komolyan veszik a testvérvárosi kapcsolatot, így meg sem fordult Lehóczki István polgármester fejében, hogy üres gesztusokkal „tegye emlékezetessé” a szombati napot. Az emődiek nem készültek protokollra – ők nem érezték, hogy bármiféle gesztust tennének a parajdiak felé, számukra természetes volt, hogy egy testvér így viselkedik: kitárja az ajtót a hosszú távollét után hazatérő fivérei, nővérei előtt, és elkövet mindent, hogy ők újra otthonra találjanak nála.
Haza, nem vendégségbe
„Jól megszervezett dolog volt, le a kalappal előtte. Nem először látogattunk Emődre, de ez a legutóbbi egészen más volt, mint az eddigiek, tartalmában, céljaiban is. Örömteljesebb volt. Az első köszönet természetesen annak a nemzeti egységben gondolkodó magyar kormánynak jár, amely ezt lehetővé tette. De hálás vagyok az emődieknek is a kezdeményezésért, hogy ott kérvényezhessük az állampolgárságot. Nem vendégségbe mentünk, hazatértünk” – fogalmazott Bokor Sándor parajdi polgármester.
A szombati eseményen jelen volt Demeter Ervin, Borsod megye kormánymegbízottja is, aki elárulta, hogy a magyar kormány még Magyarország soros uniós elnöksége alatt szeretné Románia keleti határaira tolni a schengeni határt, ezzel végképp megszüntetve azon mesterséges politikai akadályokat, amelyek az erdélyi magyarságot elszakítják az anyaországtól.
Visszatérés június 4-én
A parajdi polgármestertől még megtudtuk, hogy ugyanez a küldöttség közös megegyezéssel június 4-ére tér vissza Emődre, akkor már az esküt letenni. A dátum nem véletlen. A magyar Országgyűlés tavaly nyilvánította a Nemzeti Összetartozás Napjává június 4-ét, a trianoni békeszerződés aláírásának napját. „Rácáfolnánk a történelemre, hogy semmi sem örök, így Trianon sem. Legalábbis a hovatartozás szempontjából” – véli Bokor Sándor.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!