Visszautalta a monitoring bizottság Székelyföld ügyét

Visszautalta a monitoring bizottság Székelyföld ügyét

Nem kompetens annak a dokumentumnak a vizsgálatára a Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusa monitoring bizottsága, amelyben több székelyföldi önkormányzat kinyilvánítja, hogy a Székelyföld nevű különálló közigazgatási egységbe akar tartozni – állapította meg a keddi közel egyórás strasbourgi vita után a testület elnöke, Philippe Receveur.

Szucher Ervin

2015. március 24., 13:472015. március 24., 13:47

2015. március 24., 14:532015. március 24., 14:53

A székelység számára akár félsikernek is felfogható felemás eredménnyel végződött az Európa Tanács keretében működő Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusa monitoring bizottságának keddi strasbourgi ülése. A székelyföldi küldöttség azt szerette volna elérni, hogy a bizottság fogadja el annak a dokumentumnak a vizsgálását, amelyben negyvennyolc Maros, Hargita és Kovászna megyei önkormányzat kinyilvánítja azt a szándékát, hogy a Székelyföld nevű különálló közigazgatási egységbe tartozzon. Ezért lobbizott a testület elnökénél a strasbourgi üvegpalotában Tamás Sándor háromszéki megyei tanácselnök és Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester is, akik az ülés előtt arról győzködték Philippe Receveur bizottsági elnököt, hogy a testület szervezze első jövő évi kihelyezett ülését Kovászna megyében. Az RMDSZ-es elöljárók a testület bő száz tagját élőszóban is meghívták volna, csakhogy a svájci elnök – azon túl, hogy lehetővé tette a gyűlés végigkövetését – a belső szabályzatra hivatkozva, ezt nem tette lehetővé. Öt percre viszont szót kapott Klárik Attila kongresszusi tag, aki viszont egy másik bizottságban tevékenykedik.

Román idézetek a nemzetállamról

A háromszéki önkormányzati képviselő hangsúlyozta, hogy három megye negyvennyolc önkormányzatának és ezzel csaknem 335 ezer lakónak az üzenetét tolmácsolja. „Hiba lenne félresöpörni az önkormányzatok autonómia-kiáltványait csak azért, mert a prefektusok vagy a romániai bíróságok szerint netán jogilag valami sántít” – hívta fel a kongresszustagok figyelmét a háromszéki megyei képviselő-testületi tag. Emlékeztetett, hogy az évek során a román hatalom mindenféle önállósodási kísérletet már csirájában elfojtott. Klárik kifejtette, hogy eddigi tapasztalataik alapján Székelyföld lakói attól tartanak, hogy a Bukarest által tervezet régiófelosztásban még inkább sérülnek a magyarság nyelvi és kulturális jogai. Mint mondotta, a kormány elképzelése egyáltalán nincs tekintettel a helyi sajátosságokra. Felszólalása végén Klárik Attila is arra kérte a monitoring bizottságot, hogy a helyszínen vizsgálja meg a székelyföldi helyzetet, és vállalja fel a felek közti közvetítést.

Amint várható volt, a replika nem váratott magára. A román delegáció vezetője, Ludmila Sfârloagă az alkotmány első, Románia nemzetállami, egységes és feloszthatatlan mivoltát leszögező pontját idézte. A Prahova megyei tanács szociáldemokrata alelnöke pártbeli felettese, Liviu Dragnea tavaly küldött leveléből is idézett, miszerint a régiókialakítás nem tartozik az önkormányzatok kompetenciájába. Sfârloagă már a tavaly júliusban Chişinăuban is keresztbe tett a székely ügynek, amikor sikerült elnapoltatnia a kérdés megvitatását.

Átpasszolt „kényes ügy”

Nem volt túlságosan biztató a francia, olasz, portugál, moldovai álláspont sem. Szinte valamennyi felszólaló azzal hárította el az etnikai színezetet kapott székelyföldi kérdést, hogy az nem tartozik a kongresszus hatáskörébe. Nem jogi, hanem politikai ügy, amit ráadásul nem Strasbourgban, hanem otthon kell megoldani – vélekedtek a hozzászólók. Magyar Anna Csongrád megyei Fidesz-politikus volt az egyetlen, aki megkérdezte: Romániában kérni valamit alkotmányellenes? „A régiót nem körbehatárolni, hanem meghatározni kell. Vagy az lenne a legjobb megoldás, ha erről a kérdésről nem tárgyalnak, inkább fentről határozzák meg?” – tette fel a kérdést a magyarországi politikus, aki raportőrök kijelölését és egy jelentéstevő bizottság létrehozását szorgalmazta.

Összegzésében, a több mint ötven perces vitát Philippe Receveur bizottsági elnök azzal zárta le, hogy Székelyföld ügye valóban kényes-ügy, amivel nem a monitoring bizottságnak, hanem a kongresszus vezetőtestületének kell foglalkoznia.

A meghívás marad, a látogatás elmarad

Amint beszámoltunk róla, a kongresszust megelőzően az RMDSZ és az MPP vezetői közösen fordultak Jean-Claude Frécon kongresszuselnökhöz, Andreas Kiefer főtitkárhoz, valamint Philippe Receveurhez, a monitoring bizottság elnökéhez. Levelükben Kelemen Hunor és Biró Zsolt leírták, hogy azt szeretnék, ha az Európa Tanács és az Európai Unió aktív támogatásával és a román politikai osztállyal való demokratikus és érdemi párbeszéd útján sikerülne megoldást találni a romániai magyarság kérdéses ügyeire. A két romániai magyar politikus ugyanakkor azt javasolták, hogy a romániai helyszíni ülést előkészítendő, 2015. november elsejéig az Európa Tanácsnak egy tényfeltáró bizottsága vizsgálja meg a közigazgatási szubszidiaritás elvének valamint az önkormányzati jogoknak az érvényesülését a romániai magyar közösség körében – ide értve a települési és a megyei szintű önkormányzatokat is –, különös tekintettel a székelyföldi állapotokra. A felkérésre írásos válasz nem érkezett, de a tegnapi döntés felért egy udvarias, de határozott elutasítással.

Nem épp olyan fekete az ördög

A Strasbourgba elutazó székelyföldi küldöttség RMDSZ-es és polgáripárti tagjai úgy értékelték, csupán egy csata veszett el, nem a háború. Klárik Attila arról beszélt az ülésteremből kijövet portálunknak, hogy a továbbiakban, a román félhez hasonlóan, a magyar küldöttségnek is jobban elő kell készítenie a lobbit. „Nagyobb összhangra, átgondolt diskurzusra van szükségünk” – sommázta a feladatokat a háromszéki képviselő. Ezzel a bizottság póttagja, Antal Árpád is egyetértett, mondván, hogy komoly munka vár az RMDSZ-re. Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint nincs ok a búslakodásra, hisz tudvalévő, hogy 2016-ban Románia ET-monitorizálásra számíthat. Ennek kapcsán a tanács számon kérheti a regionális vagy kisebbségi nyelvek európai kartájának alkalmazását. Antal az utóbbi két évtized Fehér Könyvének az elkészítését javasolta.

A két erdélyi magyar politikai alakulat képviselői úgy vélték, azzal, hogy egy két és félórás bizottsági ülésen, melynek napirendjén csaknem tizenkét pont szerepelt, közel egy órát beszéltek a Székelyföldről úgy, hogy annak nevét a román delegációvezetőtől kezdve az ülésvezető svájci elnökig ki is mondták, egyáltalán nem számít rossz eredménynek. Mint ahogy az sem, hogy a délutáni órákban több befolyásos ET-taggal tudtak szót váltani a térség és lakói kéréséről.

Kisebbség és decentralizáció a plenáris ülésen is

A Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusa plenáris ülésének napirendjén is több, a kisebbségekhez kötődő kérdés szerepelt.  A küldöttek előbb a skóciai népszavazás eredményeit értékelték, majd az ukrán decentralizációs folyamat felgyorsítását sürgették. Elhangzott, hogy a központosítás lebontása mellett, Kijevnek autonómiát kell biztosítania a régióknak. Klárik Attila kongresszusi tag szerkesztőségünknek nyilatkozva úgy vélekedett, a két kérdés napirendre tűzése „még inkább kiemeli” a Székelyföld ügyét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 10., péntek

Minden, amit tudni kell ma elkezdődött választási kampányról

Június 9-én a helyi és megyei tanácsosok, polgármesterek és megyei tanácselnökök, valamint az európai parlamenti képviselők megválasztására várják a szavazópolgárokat az urnák elé.

Minden, amit tudni kell ma elkezdődött választási kampányról
2024. május 10., péntek

Nem csak Csíkszeredában indult ködösen a reggel

Az ország kilenc megyéjére, köztük erdélyiekre is kiterjedő, ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető azonnali (nowcasting) előrejelzést bocsátott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Nem csak Csíkszeredában indult ködösen a reggel
2024. május 09., csütörtök

Pénteken kezdődik, június 8-ig tart az EP- és helyhatósági választási kampány

Elkezdődik pénteken a június 9-i európai parlamenti és helyhatósági választásokat megelőző kampány, amely alatt külön szabályok vonatkoznak a propagandatevékenységekre.

Pénteken kezdődik, június 8-ig tart az EP- és helyhatósági választási kampány
2024. május 07., kedd

Barabási Albert Lászlót tagjai közé választotta az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia

Az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia tagjainak sorába választották a csíkkarcfalvi születésű hálózatkutatót, Barabási Albert Lászlót, a bostoni Northeastern Egyetem professzorát.

Barabási Albert Lászlót tagjai közé választotta az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia
2024. május 07., kedd

Állandó és „vakációs” járatokkal bővült a brassói reptér kínálata, mutatjuk az újdonságokat

Megkezdték a jegyértékesítést hétfő estétől a Fly Lili légitársaság Brassóból induló repülőjárataira, június végétől Németországba, Spanyolországba, Olaszországba, Görögországba és Törökországba is lehet majd utazni heti három alkalommal.

Állandó és „vakációs” járatokkal bővült a brassói reptér kínálata, mutatjuk az újdonságokat
2024. május 07., kedd

Mostantól bármelyik pillanatban viharosra fordulhat az időjárás

Fokozott légköri instabilitásra vonatkozó elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adott ki kedden az ország 24 megyéjére és a fővárosra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Mostantól bármelyik pillanatban viharosra fordulhat az időjárás
2024. május 07., kedd

Joe Biden fogadja az Amerikai Egyesült Államokba látogató Klaus Iohannist

Joe Biden amerikai elnök kedden a Fehér Házban találkozik Klaus Iohannis román elnökkel. A két elnök megünnepli Románia NATO-csatlakozásának 20. évfordulóját – jelentette be hétfőn Karine Jean-Pierre sajtótitkár a Fehér Ház honlapja szerint.

Joe Biden fogadja az Amerikai Egyesült Államokba látogató Klaus Iohannist
2024. május 06., hétfő

Néhány hűvösebb nap után visszatér a nyárias meleg

A következő napokban a régiók többségében lehűl az idő, a következő hét közepétől kezdődően azonban a nappali hőmérsékleti csúcsértékek elérhetik a 28 Celsius-fokot, csapadékra pedig országszerte lehet számítani.

Néhány hűvösebb nap után visszatér a nyárias meleg
2024. május 04., szombat

Meglehetősen pocsékul áll Románia a várható élettartam szempontjából

Spanyolországban a legmagasabb a várható élettartam az Európai Unióban, 84 év, míg Romániában a harmadik legalacsonyabb, 76,6 év. Az uniós átlag 81,5 év – derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.

Meglehetősen pocsékul áll Románia a várható élettartam szempontjából
2024. május 03., péntek

Vadászaton sült el a fegyver, egy 44 éves férfi életét vesztette

Meghalt egy 44 éves férfi Hunyad megyében, miután vadászat közben egyik társa véletlenül mellkason lőtte.

Vadászaton sült el a fegyver, egy 44 éves férfi életét vesztette
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!