Fotó: Nagyálmos Ildikó
Sikerként könyvelhetik el az első birkatartó fesztivált a szervezők, akik tényleg odafigyeltek minden apró részletre. A Juhé! valóban arról szólt, aminek meghirdették, és örömmel vettük tudomásul, hogy az állattartás – ebben az esetben a juhtenyésztés – is lehet még összetartó erő.
2013. szeptember 29., 18:182013. szeptember 29., 18:18
2013. szeptember 29., 18:302013. szeptember 29., 18:30
Szent Mihály napjának szellemében szervezték meg Nagygalambfalván az első birkatartó fesztivált, amelynek remélhetőleg az elkövetkezendő években lesz folytatása. Délelőtt a verőfényes őszi napsütésben a futballpálya melletti placcon igazi vásári hangulatot teremtettek a szervezők, az üstökben már javában főtt a juhpörkölt, de nyársra húzott birkát is forgattak a szén felett az atyafiak, akik a térségi szintű főzőversenyre neveztek be. A sátrak alól ismerős arcok néztek vissza, polgármesterek, alpolgármesterek, közéleti szereplők kötöttek kötényt maguk elé, szakértelemmel kavargatták a gőzölgő, rotyogó juhpörköltet. Szemközt a látogatók megtekinthették az állatkiállítást, a nálunk felé ritkaságszámba menő juhfajtákat, különleges példányokat – például a magyar rackát – is megcsodálhatták.
Tizenhét üstben főtt a juhtokány
A hangulat olyan volt, mint az idő: ragyogó. És egyre csak fokozódott. Azt nem tudni, csak sejteni, hogy minek a hatására, de délelőtt már felcsendültek az első nóták. Minden stand képviselőjét megkérdezték, honnan érkezett és mi céllal, majd mindenkinek szigorúan énekelnie kellett.
Délelőtt az érdeklődők részt vehettek A juhtartás fortélyai elnevezésű kiskonferencián, majd Molnár József állatorvos, a Homoródmenti Juhtenyésztők Egyesületének elnöke a birkabetegségekről és azok kezeléséről tartott előadást. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke pedig a juhhús értékesítésének lehetőségeiről, a vágóhidak szükségességéről, vadkárokról beszélt a jelenlévőknek.
Kora délután a sajt- és ordakészítés fortélyait mutatták be, főzték a kukercát, más néven zsendicét. Odébb juhtartási kellékeket is kiállítottak, illetve gyapjútermékeket, szőtteseket lehetett megvásárolni, egyszóval itt tényleg minden a juh körül forgott.
A fesztivál megszervezésének ötlete a nagygalambfalvi önkormányzat munkatársainak fejéből pattant ki, mondta el kérdésünkre Gyerkó Levente polgármester. „Valami olyat szerettünk volna itt Nagygalambfalván rendezni, amire a Küküllő és a Homoród mentén még nem volt példa. Beszéltem a LEADER Kistérség vezetőségével, az ő ötletüknek köszönhetően vontuk be a Homoród menti gazdákat is. Ezt követően felvettem a kapcsolatot Bándi Zoltánnal, a Hargita Megyei Juhtenyésztők Egyesületének akkori elnökével, és ő is mellénk állt, emellett pedig a Merkúr Áruház is nagymértékben támogatta rendezvényünket, ők bocsátották a főzőverseny rendelkezésére a levágott állatokat. Tizenöt önkormányzattól hívtunk egy-egy főzőcsapatot, akik készségesen vállalták ezt a megmérettetést. Mi három főzőcsapattal veszünk részt a versenyen, tehát összesen tizenhét üstben fő a juhpörkölt. A máréfalviak például bárányt sütnek meg egészben, a siménfalviak pedig juhmiccset készítenek. Szigorúan odafigyeltünk arra, hogy ne legyen a fesztiválon disznó-, illetve marhahús, kimondottan a birkáé legyen a főszerep” – mondta Gyerkó Levente, aki szeretné, ha az elkövetkező években hagyományt teremtenének a birkafesztiválból.
130 ezer juhra kértek állami támogatást
Bándi Zoltán az alelnöke a Hargita Megyei Juhtenyésztő Gazdák Egyesületének. „A Székelykeresztúr Környéki Juhtenyésztők Egyesülete már 2005-ben megalakult. A szükség – legfőképpen az érdekképviselet szükségessége – vitt rá, hogy létrehozzuk. Az állattenyésztési ágazatból a juhtenyésztés az, amely az utóbbi években növekszik, mondhatni, megduplázódott. Hargita megyében több mint 130 ezer juhra kértek állami támogatást. Mivel a gazdák igénylik a területalapú támogatást, a legelőket rendben kell tartani. A legkönnyebb megoldás erre a legeltetés. Valószínűleg hamarosan hatályba lép a hegyvidéki terület állatonkénti 6,5 eurós támogatása. Sajnos Keresztúr környékén öt település nem részesül ebben, ez elég fájdalmas a gazdáknak” – mondta Bándi, aki szervezett már állatkiállítást a megyében, s jó alkalomnak és lehetőségnek látta a birkafesztivál mellé állni, hiszen, mint mondta, a levegőben lógott már ennek a szükségszerűsége. „Megfelelő alkalom arra, hogy a gazdák találkozzanak, elbeszélgessenek, tapasztalatot cseréljenek s egy kicsi együtt legyünk” – emelte ki.
Gyarapszik a juhállomány
A Homoród-Rika LEADER-térségnek két irodája van, a homoródalmási és a nagygalambfalvi – tájékoztatott Sándor Kálmán, a LEADER Egyesület igazgatója, aki magánemberként kóstolásra szánt juhsajtot hozott a fesztiválra. „A helyi iroda munkatársai vállalták az oroszlánrészt a fesztivál szervezésében, a népszerűsítésbe segítettek be, és úgy tűnik, jó munkát végeztek, hiszen az egész térség képviseli magát” – mondta.
Lövéte polgármesterét, Lázár Zoltánt is az üst mellett találtuk. „Itt van a helye ennek a rendezvénynek, amely tökéletesen kapcsolódik a LEADER-hez, illetve az állattartáshoz, mezőgazdasághoz. Jó ötletnek tartom a fesztivált, hiszen, ahogy látjuk, rengeteg embert megmozgat” – vélte az elöljáró, aki azt is elárulta: a nagyközségben négyezres juhállománnyal rendelkező ötszáz-hatszáz juhos gazda van, s a kedvező támogatás miatt ez a létszám egyre inkább gyarapszik.
Birkatokány török módra
Az üstsoron nemcsak székely specialitás, hanem török birkatokány is főtt. A szakácsok, többek között Bálint László kányádi alpolgármester és fia, török fejdíszben főzték a birkaeledelt. „Kicsit pikánsabb, mint a miénk, és nyakon van öntve tejföllel. Barátaim meghívására többször jártam Törökországban, és náluk kóstoltam először ezt a specialitást. Annyira ízlett, hogy elhatároztam, amint hazatérek, a barátokkal, ismerősökkel megkóstoltatom. Itt lehetőségem van nagyobb körben bemutatni ezt az ízvilágot” – mondja a kányádi alpolgármester, aki több évtizede foglalkozik juhtenyésztéssel.
György Lehel, a Merkúr Áruház igazgatója úgy véli, nem került rossz helyre a székely üzletlánc támogatása. „A Keresztúr környéki gazdák megmutatták, hogy létezik összefogás, illetve közösségalapú együttműködés, ezért már a tejgyár indulásánál is úgy éreztük, fel kell karolnunk ezt a kezdeményezést és támogatnunk kell. Dicséretes, hogy egy ilyen horderejű rendezvényt megszerveztek, ami megfelel annak az eszménynek, amit mi is képviselünk” – mondta az igazgató.
Keresztúriaké a fődíj
A délutáni eredményhirdetés során kiderült, a főzőverseny első díját a székelykeresztúriak nyerték, második lett a nagygalambfalvi 3-as csapat, harmadik Siménfalva, negyedik pedig a széki RMDSZ csapata. Különdíjat vehetett át Máréfalva, Újszékely, Szentábrahám, Kányád, Bögöz és Homoródszentmárton csapata, részvételi díjat kapott Derzs, Lövéte, Oklánd, Etéd, valamint Nagygalambfalva 1-es és 2-es csapata.
Az állatkiállításon több kategóriában is díjakat osztott ki a szakmai zsűri. Késő délután a kulturális műsorok kerültek terítékre – először a nagygalambfalvi iskolások műsora, majd Botorok Annamária pedagógus népdalcsokra következett, ezt követte az a népszínmű, amely egy pásztor életéről szólt. A máréfalvi Rozetta Ifjúsági Egyesület szintén komikus népszínművet adott elő, majd a Pipacsok Néptáncegyüttes, illetve a Cándra és Szapora zenekarok közös népzenei koncertje vette kezdetét. Sötétedés után lángra lobbant a tábortűz is, amely méltó zárása volt a több száz embert megmozgató mulatságnak.
Székelyudvarhelyen is komoly problémát jelent a parkolóhelyek hiánya, az autók száma folyamatosan növekszik, miközben a parkolóhelyek kialakítására rendelkezésre álló területek végesek. Ezen szeretne segíteni néhány helyszínen a városvezetés.
Megépült a félemelet, zajlik az épület szigetelése, ám a megpályázott támogatás hamarosan elfogy, így újabb forrásra lesz szükség ahhoz, hogy októberben befejeződhessen a homoródszentmártoni községháza felújítása.
Sérültek nem voltak, csak anyagi kár keletkezett a Szentegyháza határában történt hétfői baleset nyomán – tudtuk meg a szentegyházi önkéntes tűzoltóktól.
Kaputól kapuig címmel hirdet pályázatot a Szentegyházáért Pro Urbe Egyesület és Szentegyháza Polgármesteri Hivatala, amellyel a régi székely kapuk felújítását és újak állítását támogatják.
Teljesen lezárják a Kornis Ferenc utca egy részét a Székely Támadt-várnál zajló munkálatok miatt kedden és szerdán – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Székelyudvarhelyen lassan ébredezik a természet, bár a fák még nem borultak virágba. Egy esős tavaszi délelőtt sétáltunk végig a város parkjaiban és utcáin, hogy megörökítsük ezt a különleges, kicsit késlekedő átalakulást.
A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal két alkalmazottját felfüggesztették munkaviszonyából, miután az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vádat emelt ellenük is, egy 2019-es ügyvédfogadási ügy kapcsán.
Nagy erőkkel keresik azt a székelyderzsi fiatalembert, akinek már napok óta nem akadnak a nyomára. Vasárnap keresőkutyákkal és drónnal is átfésülték a települést és környékét, egyelőre sikertelenül.
Udvarhelyszéki diákcsapatok jelentkezését várják a KupakMOZAIK plusz versenyre, amelyet a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány és az RDE Harghita hulladékgazdálkodási cég szervez. Újdonság, hogy idén nem csak kupakokat lehet használni az alkotáshoz.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) hivatali visszaélés miatt vádat emelt Gálfi Árpád volt székelyudvarhelyi polgármester és négy munkatársa ellen. A vád szerint Gálfi több alkalommal önkormányzati jóváhagyás nélkül fogadott ügyvédet.
szóljon hozzá!