Fotó: Bencze Melinda
A magyar himnusz éneklésével kezdetét vette a sepsiszentgyörgyi kormányhivatal épülete előtti térre 13 órára összehívott megmozdulás. A mintegy ezer résztvevő az 1918. december elsején elfogadott gyulafehérvári nyilatkozatban tett ígéretekre hívja fel a figyelmet.
2014. november 29., 13:172014. november 29., 13:17
2014. november 29., 14:412014. november 29., 14:41
12:58: „Autonómiát!” – skandálta a tömeg a himnuszt követően. Fiatalok és idősebbek egyaránt jelen vannak, a tömegben rengeteg a székely zászló, többen „magyar intézményvezetőket!”, „nem akarunk román gyarmatosítást!” feliratú molinókkal vonultak fel.
A pénteki ónos eső miatt csúszós a Szabadság tér felülete, ráadásul metsző hideg is van a háromszéki megyeszékhelyen. A kormányhivatal épülete előtt csendőrfal áll, a rendfenntartók néhány járművel érkeztek, mintegy százan lehetnek.
13:03: Kevéssel 13 óra után elhangzik Bartis Ferenc És mégis élünk című költeménye. Az emelvényen Kolcsár József, a Tamási Áron Színház színművésze szavalt.
13:10: A vers elhangzása után Kádár Gyula történész lép a pódiumra, rövid történelmi áttekintőt tartva. Kijelenti: „megígérték a gyulafehérvári kiáltványban megfogalmazott helyi kulturális és területi autonómiához való jogot, mi pedig igényt tartunk erre”.
Ellentüntetők nincsenek. Kádár folytatja felszólalását: „december elseje ünnepnek való kinevezése olyan Romániát mutat, amelyben nem élnek magyarok. Olyan napot kellett volna választani az ünneplésre, amely úgy a román, mind a magyar nemzetiségűek számára a kölcsönös tiszteletet és együttélést szorgalmazza”. Hozzáteszi, december elseje csak akkor elfogadható, ha a román állam betartja a gyulafehérvári kiáltványba foglaltakat, és nem a beolvasztásra törekszik. „Ezekről a jogokról nem mondunk le!” – nyomatékosít a történész.
A hangulat békés, a felszólalókat tapssal jutalmazzák, illetve időnként fel-felcsendül az „autonómiát!”.
13:30: Előkerül néhány kisebb kürt is, hangulatfokozónak. Biró Zsolt, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke éljenzés közepette veszi át az emelvényt. „Jogállamot, demokráciát, békés együttélést” – szól az emberekhez. „Ne feledjük, nem vagyunk egyedül!” – fűzi hozzá, majd megemlíti a Mikó-ügyet. A sokaság fütyülve fejezi ki nemtetszését a visszaállamosítás miatt.
A megfogalmazott, Victor Ponta miniszterelnöknek és a kormányhivatalnak – Marius Popica prefektusnak – címzett petíciót Biró románul olvassa fel. A tömegből a végén többen is bekiabálnak: „olvassa fel magyarul, mert nem értettük!”. A petíció elhangzik magyarul is.
13:46: Eleredt az eső. Az emberek fázva, de kitartanak. Aki odafér, beáll a pódium melletti tető alá. Biró: „nem hagyjuk megfélemlíteni magunkat, és várjuk a március 10-ei marosvásárhelyi tüntetésre is az embereket!”. Az MPP elnöke egy Klaus Johannisnak, Románia újonnan megválasztott államelnökének szánt levelet is felolvas, azt csak magyarul.
14:04: Biró Zsoltot követően egy férfi ment a színpadra, azt kérdezve a szervezőktől, hogy a megmozdulás molinói, bannerjei miért nem magyar nyelven vannak. Nem érkezik válasz. A jelenlévők ismét eléneklik a magyar himnuszt.
14:08: Az MPP elnöke a kormányhivatalba lép, azonban Marius Popica prefektusnak se híre se hamva. A petíciót a prefektúra regisztrációs irodájában iktatták. Biró Zsolt az épületből kilépve megmutatja az embereknek az iktatott dokumentumot. A rendezvény negyed háromkor véget ért, a sűrű ónos eső miatt a tömeg hamar szétszéled.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
Két nappal a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület megalakulása után, szerdán a Kovászna megyei önkormányzat új képviselői és Tamás Sándor tanácselnök is letette a hivatali esküt.
Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.
Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.
Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.
A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.
Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.
A kézdivásárhelyi tanácsülés keddi napirendjén szereplő több mint kéttucatnyi határozattervezet közül a legfontosabb a város költségvetésének elfogadása volt.
A sepsiszentgyörgyi megyei kórház épületeinek hőszigetelését célzó pályázat finanszírozási szerződését írta alá Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Cseke Attila fejlesztési miniszter.
Új kialakítású szeméttárolókkal védekeznek a szeméthalmok ellen Sepsiszentgyörgyön a Csíki Negyedben, céljuk, hogy a guberálók miatt kialakuló katasztrofális helyzetet felszámolják és a lakóknak ne kelljen a kiöntött szemétben járkálniuk.
szóljon hozzá!