A 2013-as, Romániáról szóló emberjogi jelentés többek között a háromszéki Mikó Imre Jogvédő Szolgálat előzetes jelentésére – Preliminary Report on the Discrimination and the Violation of Minority Rights of the Hungarian community in Romania – alapoz a magyarokkal szemben alkalmazott diszkriminációról szólós fejezetben.
2014. február 28., 16:372014. február 28., 16:37
A jelentésben szerepel a székely zászló betiltása, és ismertetik a zászlóval kapcsolatos peres eljárásokat is – számol be a Háromszéki Területi Szervezet sajtóirodája. A beszámoló arra az előzetes jelentésre utal, melyet a háromszéki Mikó Imre Jogvédő Szolgálat készített el egy Kovászna megyét felölelő, átfogó felmérés eredményeképpen.
„A magyarok jelentős diszkriminációnak vannak kitéve, annak ellenére, hogy a törvényekben léteznek velük kapcsolatos védő rendelkezések. A diszkrimináció különböző formái, melyeket az RMDSZ idézett, többek között a következők: a magyar nyelv használatának a nehézkessége az állam intézményeiben és a törvényszéken, az orvosságok feliratairól hiányzó anyanyelvű tájékoztatás, az oktatásban tapasztalható nyelvi és kulturális diszkrimináció, személyes iratok, személyi igazolvány és hivatalos levelezés kizárólag román nyelven, valamint magyarellenes médiakampányok és a közösségi szimbólumok ellen intézett peres eljárások” – áll az amerikai jelentésben.
Benkő Erika, a háromszéki Mikó Imre Jogvédő Szolgálat irodavezetője, az előzetes jelentés szerkesztője elmondta, „mindez jól tükrözi azt, hogy mennyire fontosak a nemzetközi közvéleményt megcélzó angol nyelvű anyagok, melyek pontosan és konkrétan leírják mindazokat a problémákat, melyekkel az erdélyi magyarok naponta szembesülnek, pusztán azért, mert magyarok. Fontos, hogy a velünk kapcsolatos problémákról tőlünk értesüljön a nagyvilág”.
Kreativitás és jókedv – ezek az elvártak a szombati adventi workshopon, amelyet Bartók Enikő, az Eni’s virág- és ajándékbolt tulajdonosa szervez Ozsdolán.
A Kovászna megyei környezetvédelmi ügynökség, valamint több község vezetősége mellett a háromszéki önkormányzat is beszáll a bírósági eljárásba azzal a brassói civil szervezettel szemben, amely felfüggesztené a medvekilövési engedélyeket a megyében.
Tucatnyi munkás dolgozik a nyárádszentlászlói új híd megépítésén. Az első átadási határidőt augusztusra tervezték, a másodikat november 29-re, de a helyszíni terepszemlénk alapján inkább csak decemberben lehet közlekedni a Nyárádon átvezető hídon.
Átadták a kivitelezőnek a héten a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola régi épületének egyik szárnyát teljes felújításra, ehhez pedig 15 elemi osztályt kellett áthelyezni – tulajdonképpen a szélrózsa minden irányába szétszórni.
Úgy rossz, ahogy van – summázott Miklós Zoltán RMDSZ-es parlamenti képviselő, miután elolvasta a Mentsétek meg Romániát Szövetség közigazgatási átszervezésre vonatkozó törvénytervezetét.
Talán az utolsó üveggyűjtés lesz az, amelyet november 8–9-én szervez a sepsiszentgyörgyi Tega köztisztasági vállalat.
Svéd krimik helyett inkább kortárs erdélyi magyar irodalmat olvassanak a diákok – elsősorban ez lenne a célja a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár szervezésében zajló, kedden kezdődő rendezvénysorozatnak.
Nyilvános árverésre bocsátja Kézdivásárhely önkormányzata a lakóövezethez tartozó, szabadon maradt parkolóhelyeket – tájékoztatnak a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Sokan igyekeztek székely zászlókkal vasárnap este Sepsiszentgyörgyön a városszéli Orotvány irányába, ahol már állt az őrtűznek felállított máglya. Mindez a jelen- és távollévők székelyföldi autonómiaigényét nyomatékosította.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
szóljon hozzá!