
Az 1970-ben épült iskola teljesen megújul
Fotó: Bodor Tünde
Átadták a kivitelezőnek a héten a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola régi épületének egyik szárnyát teljes felújításra, ehhez pedig 15 elemi osztályt kellett áthelyezni – tulajdonképpen a szélrózsa minden irányába szétszórni.
2024. november 08., 20:592024. november 08., 20:59
2024. november 08., 21:002024. november 08., 21:00
Az 1970-ben épült iskola Benedek Elek utcai épületszárnyából, ahol megkezdődik a teljes felújítás, tizenöt elemi osztályt kellett elköltöztetni, ráadásul további egyet az iskola újabb épületéből is, hiszen a másik szárnyban csak tizenkilenc terem maradt, viszont húsz osztály van.
Mivel az online tanítás szóba sem jöhet, az esetleges délutáni váltásba járás miatt pedig az általános iskolás diákoknak akár este 7–8-ig is az iskolában kellene maradniuk, ami szintén elvetendő megoldás, az iskola vezetőtanácsa úgy döntött, hogy
a tizenöt elemi osztályból hatot a Gödri Ferenc-iskolába,
hatot a Székely Mikó Kollégium bentlakásába,
kettőt a Puskás Tivadar Szakközépiskola Gyár utcai épületébe
és egyet a Gulliver óvodához tartozó, Kós Károly utcai volt iskolaépületbe helyeznek át.
Minderről nagyon gyorsan kellett dönteni, még gyorsabban kivitelezni, tudtuk meg Lazar Raimond-Adrian iskolaigazgatótól.
Lazar Raimond igazgató a kivitelező cég vezetőjével egyeztet
Fotó: Bodor Tünde
„Októberben volt a licit, és mivel nem volt fellebbezés, át is kellett volna adnunk az épületet. Én viszont jeleztem az iskolafenntartó önkormányzatnak, hogy a költöztetéshez szükségem van az őszi vakációra, hiszen
A munka rohamtempóban zajlott, a polgármesteri hivatal is segítséget nyújtott hozzá, biztosította a teherautókat a szállításhoz, és a szülők is nagymértékben hozzájárultak a sikeres kivitelezéshez, annak ellenére, hogy az osztályok áthelyezése nem szolgált örömükre.
Látkép az iskolafelújítás kezdetekor
Fotó: Bodor Tünde
A pincétől a padlásig a teljes felújítást, nyílászárók, víz-, szennyvíz-, villanyvezetékek cseréjét, a fűtés modernizálását magában foglaló munkálat tervezett kivitelezési ideje 18 hónap. Azaz mindenképpen
Addig a Váraditól távol eső, Csíki negyedi iskolába busszal viszik a gyermekeket (már aki igényt tart erre) és a tanítás végeztével busszal is hozzák őket vissza.
Lassan a város többi iskolájában is megkezdődnek a hasonló munkálatok, a Váradi tulajdonképpen még szerencsés helyzetben van azzal, hogy el tudta helyezni az osztályait.
Előbb eltanácsolták a sepsiszentgyörgyi gyereknapi műsorból a keményebb rockzenét játszó diákzenekarokat, majd egyeztetés után mégis úgy döntöttek, hogy június 1-jén a Tanulók Palotájának együttesei „rostálás” nélkül felléphetnek a főtéri színpadon.
Sok magánkút vize mikrobiológiailag fertőzött, a vezetékes ivóvíz minősége azonban jó – állítja a Hydrokov vízszolgáltató a közegészségügyi igazgatóság által elvégzett laborvizsgálatok alapján, amelyeket néhány helyi lakó megbetegedése indokolt.
Idén is elviszik a Maros megyei közösség imaszalagjait a csíksomlyói búcsúba. Az immár hagyománnyá vált kezdeményezés révén azok is lélekben jelen lehetnek a kegyhelyen, akik fizikailag nem tudnak elzarándokolni.
Sepsiszentgyörgyi középiskolásokat támogatnak a fejlődésben, kibontakozásban a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanács és mentorai. Három hónap alatt látványos fejlődést értek el a diákok, ezért ősztől kibővített formában folytatják a mentorprogramot.
Ősszel megnyílik a sepsiszentgyörgyi kommunizmus múzeuma, ahol több ezer adományozott tárgy idézi fel a diktatúra hétköznapjait. A gyűjteményben lehallgatókészülék, cigarettásdoboznak álcázott fényképezőgép és egyenruhák is helyet kapnak.
Bemutatták a romániai magyar kisebbség 20. századi történelméhez kapcsolódó legfrissebb kutatási eredményeket a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban, ahol május 15–16-án mintegy tíz intézmény kutatói gyűltek össze egy vándorkonferenciára.
A gyógykezelési jegyek késői kiosztása, a vakációs utalványok értékének csökkenése, valamint az üzemanyagok drágulása is szerepet játszik abban, hogy kevés a turista Kovásznán, ahol a hétvégén szezonnyitó rendezvénnyel várják a városba érkező vendégeket.
Egy személyautó és egy motorkerékpár ütközött szombat délben Réty közelében, emiatt mindkét sávon lezárták az utat a rendőrök. Egy sérültet mentőhelikopterrel szállítanak kórházba.
Változatos programokkal, vásárral és koncertekkel nyitják meg a turisztikai szezont május 16–17. között Kovásznán.
Ahhoz képest, hogy mindössze heten jelentek meg csütörtök délután a sepsiszentgyörgyi RMDSZ-szervezet városjáró körútjának legújabb lakossági fórumán, széles skálát fogtak át a felvetett problémák. Ezúttal a városközpontban lakók panaszkodhattak.
1 hozzászólás