Fotó: Veres Nándor
Rendetlenség van az RMDSZ Csíkszeredai Szervezetében, ezért azt újra kell szervezni – állítja Csíkszereda polgármestere. A szövetség csíki területi szervezetének ügyvezetője szerint is gondok vannak a városi szervezetnél. A cél közös: mindenkét fél életet lehelne a tetszhalott szervezetbe. A mikéntről azonban nincs egyetértés.
2014. július 08., 11:072014. július 08., 11:07
Közleményt juttatott el szerkesztőségünkbe az RMDSZ Csíki Területi Szervezete, jelezve, hogy újraszervezi azokat a helyi szervezeteit, amelyek nem megfelelően működnek. A kommünikében többek között az áll, hogy a területi szervezet „a következő időszakban rendezni fogja az RMDSZ-tagság ügyét azoknál a helyi szervezeteknél (pl. Csíkszereda), amelyek nem szabályos keretek között működnek. Regisztráljuk, hogy kik a tagok, kikre számíthatunk a szervezet további aktivitásában. Erre vonatkozóan a nyár folyamán kampány indul”.
„Ne legyen egy szűk klikk kiváltsága”
A közleményben jelzett helyzettel kapcsolatban megkerestük Becze Istvánt, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének ügyvezető elnökét. „Az RMDSZ Csíkszeredai Szervezetében 2007 óta nem volt tisztújítás, pedig négyévente kellene legyen. Szerintünk szükség van arra, hogy a város lakossága beleszóljon az ottani döntésekbe, és ne érezze úgy, hogy egy teljesen különálló csoportosulást alkotnak azok, akik a döntéseket meghozzák” – nyilatkozta Becze.
Kivel szokott egyeztetni, ha a városi RMDSZ-szel kell tárgyalnia? – kérdeztük az ügyvezető elnököt. „Épp ez a lényeg: most nincs elnök, ezért kell teljesen újraszervezni a szervezetet. Utoljára Hajdú Gábor volt az elnök, aki lemondott” – felelte Becze István. Az RMDSZ városi szervezetének irányításáról szóló kérdésünkre a területi elnök árnyaltan a következőt felelte: a csíkszeredai városvezetés mögött van a városi önkormányzat RMDSZ-es képviselő-testülete (az RMDSZ-es városi tanácsosok frakciója), ami jól működik ugyan, de az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének az a célja, hogy „az emberek érezzék, a városi szervezet az övék is, nem pedig egy szűk klikk kiváltsága”.
Mint Becze hozzáfűzte, el szeretnék érni, hogy a kilencvenes évekhez hasonlóan sok tagja legyen a csíkszeredai RMDSZ-nek. A rendszerváltást követő esztendőkben 14 ezer fizető tagja is volt ennek. Meglátása szerint a városi szervezet megújításáról vallott elképzelésük eltér a városvezetésétől, de egy a lényeg: „legyen ismét divat RMDSZ-tagnak lenni”.
„A városi RMDSZ nem elég aktív”
Városi elnök nem lévén az RMDSZ csíkszeredai szervezetnél, Ráduly Róbert Kálmánt, Csíkszereda polgármesterét kerestük fel, hogy értékelje a szervezet munkáját. „Egyszerű tagként azt tudom mondani, hogy a legutóbbi tisztújítás a városi RMDSZ-nél 2012 márciusában volt, amikor az előválasztással egy időben az országban egyedüliként és példátlan módon urnás nyílt választáson négyezer csíkszeredai polgártárs szavazatával újult meg a szervezet, ekkor volt az utolsó tisztújítás a városi RMDSZ-ben. Az egy másik kérdés, hogy azóta szervezeti szinten csak a frakció működik intézményesen és rendszeresen. Most szintén a frakcióban merült fel, hogy a szervezetbe életet kellene lehelni. Bár két éve lejárt a mandátuma, de papíron továbbra is ifj. Hajdú Gábor a városi RMDSZ elnöke, ő az utolsó megválasztott elnök. A városi RMDSZ nem elég aktív, van benne rendetlenség, mulasztásos szabályszegés állapotában található ma a városi szervezet” – értékelte a polgármester.
Kérdésünkre, hogy miként lehetne rendbe rakni a városi szervezetet, Ráduly a következőt válaszolta: „kis munkával és sok bölcsességgel. Most például Szőke Domokos alpolgármester kellő erőt lát magában, hogy a városi szervezetbe életet vigyen. A bölcsesség az lenne, ha a Csíki Területi RMDSZ Szervezetének vezetői is hagynák, hogy ő végezze ezt a munkát”.
Hajdu nem politizál
A városi RMDSZ utolsó elnökét is megkerestük. Ifj. Hajdu Gábortól mindössze annyit tudtunk meg, hogy ő 2007 és 2011 között töltötte be az elnöki tisztséget, mandátuma lejárta után szerveztek a tagok egy tisztújítást, amelyen megválasztották a Városi Küldöttek Tanácsát és a körzeti felelősöket, elnököt viszont nem. Annyit megjegyzett még, hogy távozása óta nem vesz részt a politikai életben.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítására és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
szóljon hozzá!