Fotó: Tamás Attila
Olyan beruházásokba fektessenek, amelyek által munkahelyek teremtődnek, ne pedig olyanokba, amelyeknek elenyésző a gyakorlati hasznuk – hangzott el a székelyföldi LEADER egyesületek csütörtöki találkozóján.
2016. november 10., 20:452016. november 10., 20:45
2016. november 10., 20:582016. november 10., 20:58
Idén is megszervezte a Székelyföldi LEADER Egyesületek Találkozóját Hargita Megye Tanácsa a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával és Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusával együttműködve. A csütörtöki találkozón részt vettek Hargita, Kovászna és Maros megye LEADER akciócsoportjainak képviselői, illetve a magyar agrár- és vidékfejlesztési államtitkár is jelen volt.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke nyitotta meg a találkozót, beszédében az együttműködés fontosságát hangsúlyozta. „A mai műhelybeszélgetés fő célja az, hogy megvitassuk, hogyan tudnánk tervezni a LEADER csoportok közötti együttműködést Székelyföldön. Az elmúlt időszakban több olyan kezdeményezés is volt, amit nem sikerült végigvinni, illetve nagyon kevés együttműködés valósult meg a csoportok között. Székelyföldön hét LEADER csoport működik, akiknek több mint 4 millió euró áll rendelkezésükre, és nem mindegy, hogy ez az összeg milyen formában lesz felhasználva” – tette hozzá Borboly.
A továbbiakban Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára többek között arról beszélt, hogy a nemzetközi együttműködésük Székelyfölddel a legerősebb. „Most van itt az ideje, hogy az egyesületek bebizonyítsák, működésük a jogszabályoknak és az elvárásoknak megfelelő lesz. A forrásokat illetően arra szeretném ösztönözni az akciócsoportjainkat, hogy olyan beruházásokba fektessenek, amelyek által munkahelyek teremtődnek. Attól nem lesz magas egy közösség életszínvonala, ha a falu közepére építünk egy színes szökőkutat, amelynek a világ a csodájára jár, ha azt a szökőkutat munkanélküliek állják körül” – hangsúlyozta az államtitkár.
Az akciócsoportokról
A LEADER program az Európai Unió vidékfejlesztési politikájának része, az Európai Bizottság által kidolgozott négy közösségi kezdeményezés egyike. A program célja, hogy a vidék fejlesztésére szánt uniós források ne egymástól elkülönült területeken és ne a helyi társadalom megkérdezése nélkül legyenek felhasználva, hanem a helyi politikai, gazdasági szereplők és civil szervezetek bevonásával. Ennek érdekében minden kistérségben úgynevezett helyi akciócsoportot hoztak létre, amelybe az önkormányzatok, a kistérség vállalkozói és a kistérség civil szerveződései kerülhettek be – írja a Wikipédia.
A Csík LEADER Akciócsoport 22 község és 2 város (71 település) önkormányzatainak, vállalkozóinak és civil szervezeteinek összefogásával jött létre, fő feladata a vidéki térség fejlesztése. Az akciócsoport területe 1967,14 négyzetkilométer, összlakossága 71 905 fő. „A Csík LEADER Akciócsoport 24 önkormányzat területén működik, a keretköltségünk 4,4 millió euró, amelyet a térség szereplői pályázati úton használhatnak fel három különböző területen 2016 és 2020 között: gazdasági és társadalmi szereplők együttműködése, gazdaságélénkítés és a vidéki életminőség javítása” – számolt be Mátéffy Mária Aranka munkaszervezet-vezető.
Az egyesület szórólapja szerint a három kategórián belül 11 intézkedést állapítottak meg: együttműködésen alapuló mezőgazdasági és környezeti integráció létrehozása; fiatal gazdák támogatása; integrált mezőgazdasági és környezetgazdálkodási együttműködés létrehozása; természeti örökség védelme; nem mezőgazdasági vállalkozások létrehozása; nem mezőgazdasági vállalkozások fejlesztése; beruházás peremre szorult csoportok foglalkoztatására; a vidéki élettér harmonikus fejlesztése; multifunkcionális központok támogatása; a vidéki örökség megőrzése; illetve a civil szervezetek infrastruktúrájának és felszereltségének javítása.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
szóljon hozzá!