Már a Hivatalos Közlönyben is megjelent a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék döntése, amely kimondja, törvénytelen a tilosban parkoló gépjárművek elszállítása. A határozat számos, az önkormányzatok és alárendeltségeikbe tartozó helyi rendőrségek ellen indított per következtében született.
2015. július 28., 15:452015. július 28., 15:45
2015. július 28., 15:472015. július 28., 15:47
Amint az avocat.net jogi portál kommentálta, mostantól nem alkalmazható a helyi tanácsok által hozott határozat, amely szerint tilosban való parkolás miatt a helyi rendőrség elszállíttathatja egy telephelyre a tilosban talált gépkocsit, és csak a szállítási és megőrzési díj, valamint a bírság kifizetése után kaphatja vissza a tulajdonos a járművét.
Marosvásárhelyen eddig az volt szokásban, hogy amennyiben egy helyi rendőr úgy ítélte meg, hogy egy jármű tilosban parkolt, értesítették a Salubriserv erre a célra átalakított autóját, az jött, elvitte a tilosban álló járművet, letette a Salubriserv udvarán, aztán ha ott megjelent a kocsi tulajdonosa, elküldték, hogy a helyi rendőrségnél (a Dózsa György úti Hangya épületben) fizesse be a bírságot, a nyugtával menjen vissza a város túlsó felébe, a Salubriserv Hangya utca 2. szám alatti telephelyére, ott fizesse be az elszállítás és a megőrzés díját, utána kaphatta csak vissza a járművét. Sokan megjárták, hogy a Salubriservnél órákat kellett várakozniuk, mert a „felemelő kocsi” személyzete épp egy másik „felemelésen” vett részt, s amíg vissza nem jött, nem lehetett ügyet intézni. Sokan a szabad mozgáshoz, helyváltoztatáshoz való alkotmányos emberi jog megsértését látták az autók elvitelében, ám azok közül, akik ilyen jogcímen indítottak jogi eljárást a gépkocsielvitel miatt, csak kevesen jártak sikerrel.
Gyakorlatilag a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék 2015. évi 9-es számú határozata (megjelent a Hivatalos Közlöny 526., 2015. július 15-ei számában) a megjelenésének időpontjától érvényben van. Ez azt jelenti, hogy a helyi tanácsok minden ilyen irányú, de ellentétes értelmű eddigi határozata érvényét vesztette. A döntés indoklásában a semmítőszék bírái megállapítják, hogy a helyi tanácsoknak nincs döntési joguk annak megállapítására, hogy mi történjen a szabálytalanul parkoló járművekkel. Az ezzel kapcsolatban hozott határozataik pedig semmissé váltak a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék döntése nyomán. Az indoklás további részében a bírák megjegyzik, ilyen esetekben döntési joga csak a kormánynak van.
Ennek köszönhetően tehát a marosvásárhelyi önkormányzat képviselő-testületének ilyen irányú határozata is semmissé vált, a helyi rendőröknek pedig nincs joguk elszállíttatni a szabálytalanul parkoló járműveket. Bár többször is nem tetszésüket fejezték ki a törvényszéki határozat miatt, kénytelenek beérni a bírságolással.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!