Fotó: Veres Nándor
Nehéz esztendőként fognak emlékezni az ideire a Gyulafehérvári Caritas munkatársai. Bár sikerült úgy megoldani a pénzügyi nehézségek okozta problémákat, hogy annak a gondozottak ne lássák kárát, ha a helyzet jövőre sem változik, akkor bajban lesznek.
2016. október 15., 14:412016. október 15., 14:41
Az állami szubvenció csökkenése miatt nehézségekbe ütközött a katolikus segélyszervezet: márciusban arról voltak kénytelenek tájékoztatni minket, hogy mintegy kétmillió lejes kieséssel indították az idei évet, mivel az egészségügyi tárca csupán 809 beteg ellátását finanszírozta, kétségessé téve ezzel további 2800 gondozott helyzetét.
Akkor a tervek szerint önkormányzati támogatásokból és külföldi adományokból, továbbá beruházások, alapeszköz-cserék elnapolásával és a meglévő források újracsoportosításával próbálták megoldani a kialakult helyzetet.
Márton András, a Gyulafehérvári Caritas igazgatója megkeresésünkre elmondta, visszafogták, amit vissza lehetett, és időközben pályázati pénzeket is kaptak, úgyhogy egyelőre egyensúlyban vannak. Hozzátette, pontos információkat csak az év végi összesítéskor tudnak mondani, az viszont biztos, hogy a költségvetésük a tavalyihoz képest visszaesett.
„Az ellátottak szempontjából nem csökkentettünk lényegeset, nem utasítottunk el senkit, aki hozzánk fordult. Azt tudom elmondani, hogy nagyon dolgozunk azon, hogy ezt a szintet tudjuk tartani: ahol csökkentések voltak, ott tudjuk kipótolni. Sok segítséget kaptunk, pályázati úton szerzett összegekből fejleszteni is próbáltunk, például épül a Szent Ágoston-központ Csíkszeredában. A működésünk az, ami nehézséget okoz, mivel a szociális szolgáltatások finanszírozása nem rendezett. Mindennek ellenére most bizakodók vagyunk, ugyanis átalakították az állami szubvenció metodológiáját, és úgy tűnik, sok olyan bürokratikus buktató, ami tavaly akadályozott, most kimarad, így remélhetőleg jövőre ez az érvágás begyógyul” – hangsúlyozta Márton.
Ludescher László, a Gyulafehérvári Caritas Szociális Ágazatának igazgatója szerint továbbra is a túlélésért küszködnek. Ő érdeklődésünkre kiemelte, sok segítséget kaptak a viharos időkben.
„Csíkszereda önkormányzata például az idei évben növelte a támogatást, ezenkívül a kétszázalékos adófelajánlásokból próbáltunk gyűjteni, továbbá többet pályáztunk, hogy fenn tudjuk tartani a szolgáltatásainkat. Úgy néz ki, az idei évet átvészeljük, az állami szubvenció változtatásai miatt pedig reménykedünk abban, hogy sikerül egy nagyobb támogatást lehívnunk a 2017-es évre. Összességében nem fognak nagyobb összeget szétosztani országos szinten, viszont módszertanilag rugalmasabb lesz a pályázatok kezelése, illetve helyi szinten bírálják a pályázatokat, ami nagy változás. Azt viszont fontosnak tartom kiemelni, hogy a tartalékaink egy részét feléltük annak érdekében, hogy ne legyenek törések, de ha hasonló mértékű megvonások lesznek jövőre is, akkor nem biztos, hogy azt is ugyanígy meg tudjuk oldani. Azokat a szolgáltatásainkat, amelyeket az ápolóink, szociális munkásaink, gyógypedagógusaink végeznek, mind megtartottuk, és nem voltak leépítések, de ennek ellenére behúzott nyakkal várjuk a jövő évet” – zárta Ludescher.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
Kína szerdán kiadott, a világjárvány elleni válaszlépéseiről szóló úgynevezett fehér könyvében megismételte azon állítását, hogy a koronavírus-járvány az Egyesült Államokból indulhatott ki.
szóljon hozzá!