Az elmúlt napokban Bukaresten kívül több városban, így Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön is tüntettek a tanárok
Fotó: Haáz Vince
Az oktatási szakszervezetek csütörtökön elutasították a kormány ajánlatát a tiltakozások befejezésére vonatkozóan, a tanügyben folytatódik a sztrájk – jelentették be csütörtökön a szakszervezeti vezetők a kormánnyal folytatott konzultációk után. A kormány közben elfogadta a pedagógusok fizetésemelését lehetővé tevő sürgősségi kormányrendeletet.
2023. június 01., 14:122023. június 01., 14:12
2023. június 01., 17:572023. június 01., 17:57
Elfogadta a kormány csütörtökön a sürgősségi rendeletet, amely bruttó 1000 lejjel növeli meg a tanárok, és 400 lejjel a tanügyben dolgozó kisegítő személyzet fizetését – számol be az Agerpres. Az oktatási szakszervezetek a kormány újabb ajánlatát is elutasították a sztrájk befejezésére vonatkozóan, így
Marius Budăi munkaügyi miniszter a csütörtöki kormányülés végén bejelentette, „a szakszervezetek követeléseinek figyelembe vételével” elfogadták a sürgősségi kormányrendeletet, amely értelmében
A koalíció ugyanakkor úgy döntött, hogy „folytatja a tárgyalásokat” a szakszervezetekkel az új bértábla kidolgozása érdekében, először a tanügyi szakszervezetekkel, majd a többi ágazatéval is.
A rendelet szerint, amely szerdán jelent meg a munkaügyi minisztérium honlapján,
Emellett a jövőre hatályba lépő új közalkalmazotti bértörvény szerint a kezdő pedagógusok fizetése nem lesz kisebb az országos bruttó átlagbérnél. A fizetéseket több szakaszban emelik az új bértörvényben előírt összegig, a jogszabály hatályba lépésétől számított legtöbb három éven belül. Az első szakaszban az előirányzott teljes béremelés 40 százalékát kapják meg a tanügyi alkalmazottak.
Elfogadta a kormány az oktatásról szóló sürgősségi rendeletet, a tárgyalások lezárultak – közölte csütörtökön Dan Cărbunaru kormányszóvivő, hozzátéve, hogy
„Gyakorlatilag bejelenthetjük, hogy a követelésekről szóló tárgyalások lezárultak. A miniszterelnök utasítására a mai naptól kezdve Marius Budăi munkaügyi miniszter fokozza a párbeszédet az oktatási szakszervezetek képviselőivel a leendő bértörvényben szereplő bértábláról, Ligia Deca oktatási miniszter pedig folytatja a tárgyalásokat a szakszervezetek képviselőivel a kollektív munkaszerződésről” – mondta Dan Cărbunaru.
Arra a kérdésre, hogy a sztrájk befejezettnek tekinthető-e, a kormányszóvivő azt mondta:
Hozzátette, a kormány nyitott a párbeszédre.
„Amikor arról beszéltem, hogy a tárgyalások lezárultak, arra a tényre utaltam, hogy a kormány ma (csütörtökön, szerk. megj.) már elfogadta azokat a követeléseket, amelyeket a szakszervezetek a párbeszédünk kezdetén a kormány asztalára tettek” – jelentette ki Cărbunaru.
„A megbízatás, amelyet kaptunk, az volt, hogy utasítsuk el az ajánlatot. Az emberek vállalták az általános sztrájkot, az emberek döntenek, így várjuk a jövő hetet, hogy mi lesz a következő lépés.
– jelentette ki Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke, hangsúlyozva, hogy kötött mandátuma van.
A tanügyi alkalmazottak elégedetlenek azzal, hogy az új bértáblát három év leforgása alatt ültetik gyakorlatba, a béremelés részletekben történne – magyarázta a szakszervezeti elnök, és emlékeztetett arra, hogy az orvosok megkapták a kért teljes béremelést, amikor az egészségügyet kiemelt fontosságú ágazattá nyilvánították 2018-ban. A tanügyi alkalmazottak ugyanezt akarják – szögezte le.
„Az emberek azt mondták, nem elfogadható, hogy a bértábla gyakorlatba ültetését 3 évre tolják ki; sokkal gyorsabban meg kell valósítani. Ne feledjék, hogy mi azt mondtuk egy adott időpontban, hogy az emberek 25 százalékos fizetésemelést akarnak. Az ezer lejes emeléssel ez nem jön ki. A dolgok nagyon egyszerűek.
– mutatott rá Hăncescu.
„A kormány azzal érvel, hogy a kiadta a rendeletet, és ennél többre jelenleg nincs lehetőség. A rendeletet elfogadták, és a munkaügyi minisztériumban tárgyalásokat fognak folytatni a bértábláról, mert tisztáznunk kell a kisegítő tanszemélyzettel és a kisegítő személyzettel kapcsolatos dolgokat is” – magyarázta.
Leszögezte azonban, hogy
Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség vezetője is hangsúlyozta, hogy a szakszervezeti tagok követelik, hogy az oktatási minisztériummal egyeztetett bértáblát teljes egészében, júniustól kezdődően helyezzék hatályba, az ő megbízatásuk ennek kiharcolására terjed ki.
„Másra nem terjed ki a megbízatásunk, keddtől kollégáink folytatni fogják a tiltakozó akciót; kizárólag ők dönthetnek ebben az ügyben” – mondta Nistor.
Hangsúlyozta továbbá, hogy a kormány képviselőivel lezajlott csütörtöki találkozón semmi újdonságot nem közöltek velük.
„Azért hívtak minket, hogy tudassák velünk, hogy ezt a sürgősségi rendelettervezetet elfogadták, és azt az oktatási intézményekben dolgozó kollégák tudomására kell hozni. Ők már ismerik annak tartalmát, tudják, hogy miről van szó” – mondta Nistor.
A kormánykoalíció garantálja azokat a fizetésemeléseket, amelyekben az oktatási rendszerben dolgozók részesülni fognak – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök a kormány csütörtöki, rendkívüli ülésének elején.
Elmondta, a kormány nem tudja egyetlen határozattal jóvá tenni az oktatási rendszerben 30 év alatt felgyülemlett igazságtalanságokat és egyenlőtlenségeket, de a csütörtöki sürgősségi rendelet radikálisan megváltoztatja a tanügyi bérezés rendszerét.
– mutatott rá Ciucă az Agerpres beszámolója szerint.
„Itt az ideje felismerni, hogy Románia ma már nem engedheti meg magának, hogy a tanárokat és a diákokat távol tartsa az iskolától. Ezek nagyon fontos pillanatok a nyolcadik osztályos gyermekek számára, fontos pillanatok a gimnáziumot befejező fiatalok számára, akiknek érettségi vizsgát kell tenniük. Ezek olyan kérdések, amelyeket szem előtt tartottunk és tartunk, hogy visszatérjük normalitásba, és biztosítsuk a romániai oktatás egész átalakítási és modernizációs folyamatának koherenciáját” – tette hozzá a kormányfő.
Nicolae Ciucă meggyőződését fejezte ki, hogy ez a döntés és az oktatási szakszervezetek képviselőivel való újabb egyeztetés visszaadja a gyermekeknek „a reményt egy jobb jövőhöz”. Elismételte ugyanakkor, hogy az oktatás az egészségüggyel együtt a kormány prioritásai közé tartozik.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért: 2,4 millió italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és a begyűjtési arány elérte a 82 százalékot – írja az Agerpres.
Nacsa Lőrinc országgyűlési képviselőt jelöli a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkári posztjára Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes – tudta meg a hirado.hu.
Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A Prahova megyei Salvamont kéri a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.
A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt hétfő reggel 7 óra 45 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Súlyos, öt ember életét követelő közúti baleset történt szombaton a 2-es országúton, a Suceava megyei Grăniceşti településen.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11.723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
További két román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott szombaton a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Két nyerges vontató ütközött össze péntek délután a 6-os országúton, a Krassó-Szörény megyei Örményes település közelében, mindkét sofőr életét vesztette.
Elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot, a budapesti deklarációt az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén.
szóljon hozzá!