A kormány elfogadta a fizetésemelést, a szakszervezetek elutasították az újabb ajánlatot, tovább folytatódik a tanügyi sztrájk

A kormány elfogadta a fizetésemelést, a szakszervezetek elutasították az újabb ajánlatot, tovább folytatódik a tanügyi sztrájk

Az elmúlt napokban Bukaresten kívül több városban, így Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön is tüntettek a tanárok

Fotó: Haáz Vince

Az oktatási szakszervezetek csütörtökön elutasították a kormány ajánlatát a tiltakozások befejezésére vonatkozóan, a tanügyben folytatódik a sztrájk – jelentették be csütörtökön a szakszervezeti vezetők a kormánnyal folytatott konzultációk után. A kormány közben elfogadta a pedagógusok fizetésemelését lehetővé tevő sürgősségi kormányrendeletet.

Székelyhon

2023. június 01., 14:122023. június 01., 14:12

2023. június 01., 17:572023. június 01., 17:57

Elfogadta a kormány csütörtökön a sürgősségi rendeletet, amely bruttó 1000 lejjel növeli meg a tanárok, és 400 lejjel a tanügyben dolgozó kisegítő személyzet fizetését – számol be az Agerpres. Az oktatási szakszervezetek a kormány újabb ajánlatát is elutasították a sztrájk befejezésére vonatkozóan, így

folytatódik a tiltakozás a tanügyben.

Marius Budăi munkaügyi miniszter a csütörtöki kormányülés végén bejelentette, „a szakszervezetek követeléseinek figyelembe vételével” elfogadták a sürgősségi kormányrendeletet, amely értelmében

bruttó 1000 lejjel nő a pedagógusok és a kisegítő tanszemélyzet, 400 lejjel a kisegítő személyzet fizetése.

A koalíció ugyanakkor úgy döntött, hogy „folytatja a tárgyalásokat” a szakszervezetekkel az új bértábla kidolgozása érdekében, először a tanügyi szakszervezetekkel, majd a többi ágazatéval is.

A rendelet szerint, amely szerdán jelent meg a munkaügyi minisztérium honlapján,

június elsejétől nő a tanügyi alkalmazottak bére; ez megelőlegezi a 2024. január elsejétől esedékes béremelést.

Emellett a jövőre hatályba lépő új közalkalmazotti bértörvény szerint a kezdő pedagógusok fizetése nem lesz kisebb az országos bruttó átlagbérnél. A fizetéseket több szakaszban emelik az új bértörvényben előírt összegig, a jogszabály hatályba lépésétől számított legtöbb három éven belül. Az első szakaszban az előirányzott teljes béremelés 40 százalékát kapják meg a tanügyi alkalmazottak.

A tanügyi dolgozók béremelése 2,168 milliárd lejes költséget jelent az államnak.

Cărbunaru: lezárultak a tárgyalások

Elfogadta a kormány az oktatásról szóló sürgősségi rendeletet, a tárgyalások lezárultak – közölte csütörtökön Dan Cărbunaru kormányszóvivő, hozzátéve, hogy

a kormány elfogadta azokat a követeléseket, amelyeket a szakszervezetek fogalmaztak meg a tárgyalások kezdetén.

„Gyakorlatilag bejelenthetjük, hogy a követelésekről szóló tárgyalások lezárultak. A miniszterelnök utasítására a mai naptól kezdve Marius Budăi munkaügyi miniszter fokozza a párbeszédet az oktatási szakszervezetek képviselőivel a leendő bértörvényben szereplő bértábláról, Ligia Deca oktatási miniszter pedig folytatja a tárgyalásokat a szakszervezetek képviselőivel a kollektív munkaszerződésről” – mondta Dan Cărbunaru.

Arra a kérdésre, hogy a sztrájk befejezettnek tekinthető-e, a kormányszóvivő azt mondta:

Idézet
a tárgyalások lezárultak, ez a nyilvános üzenetünk”.

Hozzátette, a kormány nyitott a párbeszédre.

„Amikor arról beszéltem, hogy a tárgyalások lezárultak, arra a tényre utaltam, hogy a kormány ma (csütörtökön, szerk. megj.) már elfogadta azokat a követeléseket, amelyeket a szakszervezetek a párbeszédünk kezdetén a kormány asztalára tettek” – jelentette ki Cărbunaru.

A szakszervezetek hajthatatlanok, elutasítják a kormány ajánlatát

„A megbízatás, amelyet kaptunk, az volt, hogy utasítsuk el az ajánlatot. Az emberek vállalták az általános sztrájkot, az emberek döntenek, így várjuk a jövő hetet, hogy mi lesz a következő lépés.

Idézet
Remélhetőleg, helyreáll a normalitás, de minden attól függ, hogy az általunk képviselt emberek hogyan döntenek. Ez rajtuk múlik. (...)”

– jelentette ki Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke, hangsúlyozva, hogy kötött mandátuma van.

A tanügyi alkalmazottak elégedetlenek azzal, hogy az új bértáblát három év leforgása alatt ültetik gyakorlatba, a béremelés részletekben történne – magyarázta a szakszervezeti elnök, és emlékeztetett arra, hogy az orvosok megkapták a kért teljes béremelést, amikor az egészségügyet kiemelt fontosságú ágazattá nyilvánították 2018-ban. A tanügyi alkalmazottak ugyanezt akarják – szögezte le.

„Az emberek azt mondták, nem elfogadható, hogy a bértábla gyakorlatba ültetését 3 évre tolják ki; sokkal gyorsabban meg kell valósítani. Ne feledjék, hogy mi azt mondtuk egy adott időpontban, hogy az emberek 25 százalékos fizetésemelést akarnak. Az ezer lejes emeléssel ez nem jön ki. A dolgok nagyon egyszerűek.

Idézet
Értékeljük, hogy a rendeletet elfogadták, de a kormány által javasolt időintervallumot, a 3 évet nem fogadjuk el”

– mutatott rá Hăncescu.

„A kormány azzal érvel, hogy a kiadta a rendeletet, és ennél többre jelenleg nincs lehetőség. A rendeletet elfogadták, és a munkaügyi minisztériumban tárgyalásokat fognak folytatni a bértábláról, mert tisztáznunk kell a kisegítő tanszemélyzettel és a kisegítő személyzettel kapcsolatos dolgokat is” – magyarázta.

Leszögezte azonban, hogy

egyelőre nem vesznek számításba másfajta tiltakozó akciókat.

Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség vezetője is hangsúlyozta, hogy a szakszervezeti tagok követelik, hogy az oktatási minisztériummal egyeztetett bértáblát teljes egészében, júniustól kezdődően helyezzék hatályba, az ő megbízatásuk ennek kiharcolására terjed ki.

„Másra nem terjed ki a megbízatásunk, keddtől kollégáink folytatni fogják a tiltakozó akciót; kizárólag ők dönthetnek ebben az ügyben” – mondta Nistor.

Hangsúlyozta továbbá, hogy a kormány képviselőivel lezajlott csütörtöki találkozón semmi újdonságot nem közöltek velük.

„Azért hívtak minket, hogy tudassák velünk, hogy ezt a sürgősségi rendelettervezetet elfogadták, és azt az oktatási intézményekben dolgozó kollégák tudomására kell hozni. Ők már ismerik annak tartalmát, tudják, hogy miről van szó” – mondta Nistor.

Ciucă: az elfogadott kormányrendelet radikálisan megváltoztatja a tanügyi bérezési rendszert

A kormánykoalíció garantálja azokat a fizetésemeléseket, amelyekben az oktatási rendszerben dolgozók részesülni fognak – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök a kormány csütörtöki, rendkívüli ülésének elején.

Elmondta, a kormány nem tudja egyetlen határozattal jóvá tenni az oktatási rendszerben 30 év alatt felgyülemlett igazságtalanságokat és egyenlőtlenségeket, de a csütörtöki sürgősségi rendelet radikálisan megváltoztatja a tanügyi bérezés rendszerét.

Az oktatási rendszerben dolgozók, körülbelül 330 ezer személy lesz az első haszonélvezője az új bértáblának

– mutatott rá Ciucă az Agerpres beszámolója szerint.

„Itt az ideje felismerni, hogy Románia ma már nem engedheti meg magának, hogy a tanárokat és a diákokat távol tartsa az iskolától. Ezek nagyon fontos pillanatok a nyolcadik osztályos gyermekek számára, fontos pillanatok a gimnáziumot befejező fiatalok számára, akiknek érettségi vizsgát kell tenniük. Ezek olyan kérdések, amelyeket szem előtt tartottunk és tartunk, hogy visszatérjük normalitásba, és biztosítsuk a romániai oktatás egész átalakítási és modernizációs folyamatának koherenciáját” – tette hozzá a kormányfő.

Nicolae Ciucă meggyőződését fejezte ki, hogy ez a döntés és az oktatási szakszervezetek képviselőivel való újabb egyeztetés visszaadja a gyermekeknek „a reményt egy jobb jövőhöz”. Elismételte ugyanakkor, hogy az oktatás az egészségüggyel együtt a kormány prioritásai közé tartozik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

Bevonták a jogosítványát, hatósági felügyelet alatt volt, így is balesetet okozott a 78 éves volt prefektus

Másodszor érték jogosítvány nélküli járművezetésen Gorj megye volt prefektusát. Dan Ilie Morega már hatósági felügyelet alatt van egy korábbi jogosítvány nélküli járművezetés miatt, csütörtökön pedig ismét tetten érték, miután közúti balesetbe keveredett.

Bevonták a jogosítványát, hatósági felügyelet alatt volt, így is balesetet okozott a 78 éves volt prefektus
2024. március 21., csütörtök

Ismét be kellett vetni a hókotrókat

Visszatért a hó Brassó és Kovászna megyében, az éjszaka folyamán hóeltakarító gépekkel kellett járhatóvá tenni több országutat – közölte a brassói regionális út- és hídügyi igazgatóság csütörtökön. Hargita megyében nem okozott fennakadást a havazás.

Ismét be kellett vetni a hókotrókat
Ismét be kellett vetni a hókotrókat
2024. március 21., csütörtök

Ismét be kellett vetni a hókotrókat

2024. március 21., csütörtök

Szólt az adóhatóság, hogy újból az ő nevükben próbálkoznak a csalók

Az Országos Adóhatóság (ANAF) szerdán ismét arra figyelmeztetett, hogy ezekben a napokban az intézmény nevében ismeretlen személyek információkat kérnek az adófizetőktől a vállalkozásuk vagy munkaadójuk e-számla-rendszerében kiállított számlákról.

Szólt az adóhatóság, hogy újból az ő nevükben próbálkoznak a csalók
2024. március 20., szerda

Hamarosan kezdődik az iratkozás az előkészítő osztályokba

Április 11-től május 14-ig fogadják a tanintézetek a beiskolázási kérelmeket az előkészítő osztályba történő beiratkozás első szakaszában – közölte szerdán Ligia Deca oktatási miniszter.

Hamarosan kezdődik az iratkozás az előkészítő osztályokba
2024. március 20., szerda

Nem sikerült megegyezni, április elejétől általános sztrájkba léphetnek a postai alkalmazottak

Eredménytelenül zárultak a kollektív munkaszerződésről szóló tárgyalások, legkésőbb április elején általános sztrájkba lépnek a postai alkalmazottak – jelentette be szerdán az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke.

Nem sikerült megegyezni, április elejétől általános sztrájkba léphetnek a postai alkalmazottak
2024. március 20., szerda

Ne most menjen a postára, ha ott van elintéznivalója!

Az ország szinte valamennyi postahivatalában beszüntetik a munkát szerda reggel a Romániai Postai Alkalmazottak Szakszervezetéhez (SLPR) tartozó dolgozók.

Ne most menjen a postára, ha ott van elintéznivalója!
2024. március 20., szerda

Visszahozták Romániába, a rahovai börtönben kezdi a büntetése letöltését a szökevény expolgármester

Románia területére érkezett kedd este Cătălin Cherecheş, akit Németország kiadott Romániának, hogy ötéves börtönbüntetését egy romániai zárt rendszerű börtönben töltse le. Nagybánya volt polgármesterét a német rendőrség hozta el a határig.

Visszahozták Romániába, a rahovai börtönben kezdi a büntetése letöltését a szökevény expolgármester
2024. március 19., kedd

A települések fejlesztésére fordíthatják a gyógyvizek kitermelési illetékének 80 százalékát

A terápiás célokra használt gyógyvizek kitermelése után járó illetékek 80 százaléka is a helyi és megyei önkormányzatoknál marad, amelyet ezentúl a helyi közösségek fejlesztésére fordíthatnak.

A települések fejlesztésére fordíthatják a gyógyvizek kitermelési illetékének 80 százalékát
2024. március 19., kedd

Kiszámolták: ennyi pénzt költöttek fejenként a Romániába érkező turisták

Tavaly 1,958 millió külföldi turista szállt meg a romániai kollektív szálláshelyeken, és összesen 5,239 milliárd lejt, fejenként 2674,8 lejt költöttek – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Kiszámolták: ennyi pénzt költöttek fejenként a Romániába érkező turisták
2024. március 19., kedd

Csapadékosra fordul az időjárás, a hegyekben havazásra kell számítani

Rossz időre figyelmeztető előrejelzést adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.

Csapadékosra fordul az időjárás, a hegyekben havazásra kell számítani
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!