
Fotó: Pixabay
Joe Biden amerikai elnök közleményben köszöntötte Svédországot mint a NATO 32. tagállamát csütörtökön. Szerinte azzal, hogy Svédország formálisan is a NATO tagjává vált, a katonai szövetség által jelentett pajzs, valamint a transzatlanti biztonság erősebb, mint valaha.
2024. március 08., 16:202024. március 08., 16:20
Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy az Ukrajna elleni orosz agressziót követően, 2022 májusában két állam, Finnország és Svédország történelmi döntést hozott, amikor benyújtotta csatlakozási kérelmét az észak-atlanti szervezethez.
– írta az amerikai elnök, aki szerint újra bebizonyosodott, hogy a közös demokratikus értékek sora, valamint a kiállás ezekért teszi a NATO-t a világtörténelem legnagyobb katonai szövetségévé.
Joe Biden hozzáfűzte, hogy várakozással tekint az elé, hogy a NATO fennállásának 75. évfordulója alkalmából tartandó csúcstalálkozón az Egyesült Államok 31 szövetségesét Washingtonban láthassa vendégül.
Az észak-atlanti szervezet állam- és kormányfőinek ünnepi csúcstalálkozóját júliusban tartják az amerikai fővárosban.
A svéd NATO-csatlakozás ratifikációs okirata leadásra került az amerikai külügyminisztériumnál – jelentette be csütörtökön a dokumentumot személyesen Washingtonba eljuttató Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki ezt követően telefonon egyeztetett svéd kollégájával – számol be az MTI.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető mindenekelőtt leszögezte, hogy a svéd NATO-tagság ratifikációját nemrég jóváhagyta az Országgyűlés, amihez
Arról számolt be, hogy az elfogadott ratifikációs okmányt ilyenkor a köztársasági elnöknek kell aláírnia, ami kedden megtörtént, ezt követte a külügyminiszteri ellenjegyzés, majd
„Ez a mai nap reggelén, hely idő szerint 8 órakor, azaz otthon délután 2-kor megtörtént. Utasításomra hazánk washingtoni nagykövete, Takács Szabolcs bement az amerikai külügyminisztériumba, bevitte a ratifikációs dokumentumot, (...) és ezáltal Magyarország részéről minden munkát elvégeztünk annak érdekében, hogy Svédország a NATO tagja lehessen” – közölte.
Szijjártó Péter arra is kitért, hogy svéd kollégájával, Tobias Billströmmel is egyeztetett telefonon, aki szintén az amerikai fővárosban tartózkodik, mivel nekik is letétbe kell helyezniük a saját hasonló iratukat, amivel jelzik, hogy készen állnak a csatlakozásra.
– emelte ki.
Szijjártó tudatta, hogy svéd hivatali partnerével, aki köszönetet mondott a ratifikációért, abban egyeztek meg, hogy ezt lehetőségnek tekintik arra, hogy
A miniszter végül emlékeztetett rá, hogy az Országgyűlés jóváhagyási folyamata nem volt rövid, miután „a parlamenti képviselők jogosan tartották inzultusnak mindazt, amit kénytelenek voltak hallani egyes svéd politikusoktól az elmúlt hosszú években, amikor Magyarországot folyamatosan egyfajta boxzsáknak nézve nap mint nap alaptalan vádakkal ütötték, bántották”.
– mondta Szijjártó.
A külügyminisztérium üdvözli, hogy Svédország csatlakozott a NATO-hoz, és március 7-én letétbe helyezte ratifikációs okmányát az Egyesült Államok Külügyminisztériumánál – számol be az Agerpres.
A szaktárca pénteki közleménye kiemeli, Svédország a harminckettedik szövetséges állam, és csatlakozásával a NATO erősebbé és biztonságosabbá válik.
„A történelem legerősebb politikai-katonai szövetségéhez való csatlakozással Svédország a kollektív védelemben való részvétel felelősségét is magára vállalja, amely a NATO alapját képező három pillér egyike.
– olvasható a közleményben.
A külügyminisztérium leszögezi, hogy Románia a nyitott kapuk politikájának híve marad, és támogatja a felvételt kérő országok erőfeszítéseit.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Hőhullám sújtja Európát, szerdán megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában. Az elmúlt napokban Spanyolországban is megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord.
Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson – írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Összeütközött pénteken két vasúti szerelvény a dél-angliai Bedford városának közelében. A brit közlekedési rendőrség péntek esti beszámolója szerint a szerencsétlenségben egy ember életét vesztette, sokan megsérültek.
Egy oroszországi bíróság jogerősen 15 év börtönbüntetésre ítélt egy román állampolgárt Ukrajna javára folytatott kémkedés miatt.
Majmot akart csempészni Olaszországba autójában az a román férfi, aki ellen természetkárosítás miatt emeltek vádat – tájékoztatta a Zala Vármegyei Főügyészség helyettes szóvivője szerdán az MTI-t.
Hat, alig néhány hetes tacskót találtak a magyarországi pénzügyőrök egy kisbusz rejtett rekeszében. Az állatok chippel, oltással és útlevéllel sem rendelkeztek – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel.
Hamufelhőt ereszt ki magából az Etna több mint 3 ezer méteres magasságban, emiatt közepes készenlét lépett életbe Catania repülőterén hétfőn, egyelőre jelentősebb késések nélkül.
szóljon hozzá!