Áprilisban többnyire lejártak az országos tantárgyversenyek nemzeti szakaszai, lassan megnyugszanak az iskolák, „már csak” a végzős osztályok megmérettetési vannak hátra. Mielőtt újabb tanévet zárnánk, arra voltunk kíváncsiak, hogy milyenek a diákoknak szánt versenyek mostanában. Miért és kiknek hasznosak ezek, mi bennük a közös és miben térnek el egymástól?
2015. május 06., 15:572015. május 06., 15:57
Helyi, megyei, országos, nemzetközi szakasz. Minisztérium vagy valamely szervezet, intézmény által rendezett. Hazai vagy import. Vallástól az anyanyelvápolásig versenyek, tantárgyolimpiászok névadóval és a nélkül. Szónokverseny, helyesírási verseny, balladamondó verseny. Egyéni és csapatos, általános és középiskolásoknak. Kenguru, IKV (Irodalmi Kreativitás Verseny), Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Tantárgyverseny, Erdélyi Magyar Matematikaverseny. Első, sokadik, nagyon sokadik. Igencsak sokszínű a versenykínálat az erdélyi magyar diákok számára. Mit várnak a diákoktól a szervezők és mit kapnak cserébe a fiatalok? Kiemeltünk néhány példát és iskolapszichológust is megkérdeztünk.
Dáné Gabriella iskolapszichológus szerint ötödik osztályig nem kellene erőltetni a versenyzést, előbb a kisdiák gyakorolja be az alapkészségeket, ismerje fel maga erősségeit. „Amikor iskolába kerül, a legfontosabb, hogy megtapasztalja, hogy ő képes és tud. Ha ebben a helyzetben bedobjuk egy versenyhelyzetbe, vagy sikeres lesz, vagy nem. Abban az esetben, ha nem ‒ mert egy versenyen csak egy első van! ‒, az hátrányosan hathat a további teljesítménye szempontjából, meghatározhatja nem csak a versenyekkel szembeni hozzáállás, hanem a teljes iskolássággal szembeni viszonyulását is. Kialakíthat egy olyan érzést, hogy nem tud megfelelni az elvárásoknak. Ezért elemi iskolás korban egyáltalán nem kellene versenyeztetni a gyerekeket. Ötödik osztálytól, akkor amikor az alapkészségek már begyakorlódtak, megszilárdultak, a gyerek is érzi, hogy mi az, amiben jó, mi a kedvenc érdeklődési területei és ha úgy érzi, hogy szeretné magát kipróbálni, akkor talán már el lehet kezdeni.”
A pszichológus szerint az igazán versenyeknek kedvező időszak a középiskolás kor, amikor az egyéni érdeklődés vezérelheti az egyes megmérettetésekre való jelentkezést. Dáné Gabriella azt mondja, hogy nyolcadik és tizenkettedik osztály végén jelentkező stresszhelyzetekre nem készítenek fel az olimpiák, hisz az iskolák több próbavizsgát is tartanak, begyakorolják a megfelelő kitöltési módokat, valamint a félévik rendszere is hasonlít a vizsgákéhoz.
A teljes írás az Erdélyi Napló május 7-én megjelenő 18. lapszámában olvasható.
Romániai idő szerint szombaton 21 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 560 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig közel 423 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 12 óráig több mint 300 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 10 óráig több mint 246 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint pénteken 19 óráig több mint 150 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán a belügyminiszter.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap. A címer jelképeinek értelmezéséhez a Vatikán útmutatót közölt.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.
szóljon hozzá!