Fotó: Veres Nándor
A románok több mint 58 százaléka támogatná és alig 31 százaléka ellenezné a kötelező katonai szolgálat visszaállítását – közölte hétfőn az Agerpres hírügynökség egy friss felmérést ismertetve.
2015. május 12., 09:352015. május 12., 09:35
Az Inscop közvélemény-kutató adatai szerint a férfiak, az 50 év felettiek, a falusiak és az alacsonyabb jövedelműek körében az átlagosnál magasabb az általános hadkötelezettség bevezetésének támogatottsága, de a 34 évesnél fiatalabbak közül is csaknem minden második válaszadó támogatja a sorkatonasághoz való visszatérést.
A felmérésből kiderült, hogy a románok több mint háromnegyede bízik abban, hogy a NATO-tagság megfelelő védelmet nyújt a nemzetbiztonságot fenyegető veszélyekkel szemben, és 13 százalékuk állította ennek ellenkezőjét. A megkérdezettek 46 százaléka az Amerikai Egyesült Államokat tartja Románia legfőbb támaszának az országot érő esetleges katonai fenyegetésekkel szemben. A megkérdezettek 17 százaléka Németországot, 5 százaléka Franciaországot, 3 százaléka Moldovát jelölte meg az ország legfőbb támaszaként.
Arra a kérdésre, hogy miképpen kellene Romániának egyes orosz vezetők fenyegető nyilatkozataira reagálnia, a válaszadók 57 százaléka azt felelte, hogy a NATO-partnerekkel és az uniós országokkal kell egyeztetnie, 23 százalékuk úgy vélte, hogy semmilyen módon nem kell reagálnia, míg 8 százalékuk mondta azt, hogy Romániának a szövetségesektől függetlenül, az oroszokéval azonos hangnemben kellene válaszolnia.
Romániában az ország 2007-es európai uniós csatlakozásakor szüntették be a sorkötelezettséget: az egykori 300 ezer fős sorkatonaság helyett ma az ország mintegy 80 ezres hivatásos hadsereggel rendelkezik.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!