Fotó: Nemzetpolitikai Államtitkárság
Folytatódik a szülőföldön maradást is célzó ösztöndíjprogram a kiemelkedő oktató, tudományos, értelmiségi utánpótlás biztosítására a magyarlakta régiókban, így Erdélyben is. Tonk Márton, a program szakmai felelőse szerint a magyar kormányzati szakpolitikai erőfeszítéseknek köszönhetően a Kárpát-medencei felsőoktatási tér megerősödött, az intézményi, kutatói kapcsolatok az online világban a járvány alatt is tovább éltek.
2020. szeptember 07., 14:152020. szeptember 07., 14:15
2020. szeptember 07., 18:342020. szeptember 07., 18:34
Az idei tanévben is folytatódhat a Kárpát-medencei tehetséggondozást megvalósító Collegium Talentum program – mondta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára sajtótájékoztatón, hétfőn Budapesten. A nemzetpolitikai államtitkárság támogatásával működő Collegium Talentum program jelen pillanatban a legátfogóbb, a teljes Kárpát-medencét felölelő tehetségtámogató rendszer, melynek alapvető célja a külhoni régiókhoz kacsolódó elitképzés: a kiemelkedő oktatói, tudományos, értelmiségi utánpótlás biztosítása. A tehetséggondozó programba évente mintegy nyolcvan PhD-, illetve magiszteri hallgató kollégistát vesznek fel.
Potápi Árpád János felidézte: 2011-ben hozták létre a programot, amelynek vezetését 2016 óta a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola valósítja meg alapítványi formában. Az eddigi kormányzati támogatás összege eléri a 700 millió forintot – ismertette.
A program létrehozatalában és működtetésében az elsődleges cél a Kárpát-medencei kapcsolati háló továbbépítése.
– idézte az MTI a nemzetpolitikai államtitkárt. Kiemelte: az oktatás, a kultúra és a politikai intézményrendszer egymástól elválaszthatatlan, és fontos, hogy ne csak a mában gondolkozzanak, hanem előre lássanak, legalább 5–10 évre.
Fotó: Nemzetpolitikai Államtitkárság
A Kárpát-medencében 262 ezer gyermek és fiatal jár teljes egészében, vagy részben magyar oktatási intézménybe. Ebben benne vannak az óvodások, az iskolások, illetve a magyar felsőoktatásban tanulók is. Utóbbiak száma közel 15 ezer – ismertette. Kitért arra is, hogy az elmúlt 10 évben a magyar kormány jelentős összeggel segítette a magyar nyelvű felsőoktatást.
Tonk Márton, az ösztöndíjprogram szakmai vezetője, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem szenátusának elnöke elmondta: 146 magyar fiatal vett részt az idei felvételiken, a legtöbben Erdélyből jelentkeztek. Innen az agrárium, műszaki területek voltak preferáltak, Vajdaságból a tanárképzés területéről kerültek be a legtöbben – említette néhány példát. A szakmai vezető lapunk érdeklődésére fontosnak tartotta kiemelni, hogy
A program elsősorban doktorandusz hallgatóknak szól, de kivételes esetben tehetséges magiszteri első, másodéves hallgatók is részesülhetnek az ösztöndíjból. Mint Tonk Márton kihangsúlyozta, a Collegium Talentum a Kárpát-medencei régió, s ezen belül az erdélyi kutatói, oktatói, tudományos utánpótlásának biztosítását célozza, így fontos eleme a szülőföldön maradás.
– fogalmazott az ösztöndíjprogram szakmai vezetője.
Fotó: Nemzetpolitikai Államtitkárság
Fontos elemnek nevezte továbbá a Kárpát-medencei, tudományos-oktatói közösségépítést is. „A program törekszik arra, hogy az ösztöndíjasok közösen, egy tudományos hálózatot kialakítva éljék meg a programot. Az egységes Kárpát-medencei felsőoktatási tér elvének mentén gondolkodik a kezdeményezés” – hangsúlyozta az egyetemi szenátus elnöke. A programban minden évben mintegy nyolcvan „kollégista” vesz részt, ebből ötven körüli az erdélyiek létszáma. Tonk szerint
Megjegyezte: már a felvételikor fontos kritérium egy jövőkép ismertetése, amely a szülőföldön maradásra épít. „Mivel a legjobb hallgatókat válogatjuk be, nyilván ők a leginkább kitettek a globális munkaerő piac vonzásának” – mondta szakmai vezető, hozzátéve: néhányan óhatatlanul áldozatául esnek a kísértésnek, s külföldre távoznak.
Megkérdeztük azt is, a jelenlegi járványhelyet milyen mértékben befolyásolta a Kárpát-medencei kapcsolattartást az elmúlt hónapokban. A nyilvánvalóan létező utazási akadályok mellett fontosnak tartotta kiemelni, hogy az elmúlt években a magyar kormányzati szakpolitikai erőfeszítéseknek köszönhetően a Kárpát-medencei felsőoktatási tér megerősödött, az intézményi, kutatói kapcsolatok az online világban a járvány alatt is tovább éltek.
– hangsúlyozta lapunknak Tonk Márton.
Sárga és narancssárga szélriadót adott ki vasárnap reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Romániának több mint kétszáz engedélyezett, különböző nehézségi fokozatú sípályája van – közölte szombaton a gazdasági, vállalkozási és turisztikai minisztérium.
Az elmúlt két hétben, november 29. és december 12. között több mint 10 kilogramm kannabiszt, 2,6 kg kokaint és 4,8 kg más típusú drogot foglaltak le a rendőrök és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség alakulatai.
Elfogadta szerdán a képviselőház a hivatásos nevelőszülővé válás feltételeit rögzítő sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvénytervezetet.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) kedden bejelentette, hogy a december 9-i határidőig az elnökválasztáson induló valamennyi jelölt benyújtotta a kampánykiadásairól és -bevételeiről szóló részletes jelentést.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor szerint mielőbb létre kell hozni egy stabil parlamenti többséget, és az Európa-barát pártok körvonalazódó koalíciójának be kell jelentenie, hogy lesz-e közös államelnökjelöltje.
Az Európai Unióban tavaly nyugdíjba vonult személyek 13 százaléka dolgozott tovább, míg a lista végén álló Romániában mindössze 1,7 százalékuk vállalt munkát - derül ki az Eurostat munkaerő-felmérésének hétfőn közzétett adataiból.
December 9-től, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A védelmi minisztérium egy percig sem fontolgatta a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetését – írta péntek este az X közösségimédia-platformra Angel Tîlvăr miniszter.
Elutasította pénteken a Központi Választási Iroda (BEC) a DREPT beadványát, amelyben a párt a parlamenti választások eredményének érvénytelenítését kérte.
szóljon hozzá!