Klaus Johannis államfő
Fotó: Presidency.ro
Azonnali hatállyal szükségállapotot rendelt el Romániában Klaus Johannis államfő hétfőn a koronavírus-járvány visszaszorítása érdekében. A harminc napig tartó rendkívüli állapot idejére felfüggesztették az oktatást, illetve egy sor egyéb intézkedést is foganatosítottak.
2020. március 16., 16:252020. március 16., 16:25
2020. március 16., 16:292020. március 16., 16:29
Hétfőtől kezdődően 30 napig szükségállapot lépett életbe Románia egész területén – jelentette be hétfői sajtótájékoztatóján Klaus Johannis államfő. Mint mondta,
A szükségállapottal járó intézkedések érintik az egészségügyet, a szociális rendszert, a gazdasági szférát és bizonyos polgári jogokat is.
Klaus Johannis az intézkedések felsorolását az oktatási kényszerszünet meghosszabbításával kezdte: elmondása szerint
Emellett szükség esetén megszabhatják a gyógyszerek, egészségügyi eszközök, az alapélelmiszerek és a közszolgáltatások (víz, elektromos áram, gáz, üzemanyag stb) árának felső értékét. Ezt az árak elmúlt három hónapban jegyzett átlagából számolnák ki. Az államelnök továbbá azt is leszögezte, hogy
Azok az alkalmazottak, akiknek munkahelyét bezárták vagy korlátozták a vírus terjedésének megfékezése érdekében, szociális védelemben részesülnek. Az oktatási szünet miatt a szülőknek továbbra is járnak szabadnapok, ez alól kivételt képeznek a védelmi ágazatokban és az egészségügyben dolgozók, illetve a börtönök személyzete. Utóbbiak ehelyett béremelésben részesülhetnek.
Az egészségügyben további engedményeket is elrendeltek: fontos változás, hogy a szükségállapot idején versenyvizsga nélkül is alkalmazhatnak személyzetet az orvos- és ápolóhiány kiküszöbölése érdekében. Az igazságügyi intézményekben továbbá kizárólag sürgősségi eseteket tárgyalnak a következő 30 napban. Az államelnök arra is kitért, hogy
Ilyen lehet a határátkelők lezárása, a vendéglők, kávéházak, klubok és egyéb nyilvános helyek ideiglenes bezárása vagy a közúti, vasúti, vízi és légi közlekedést megtiltása különböző útvonalakon.
Johannis azt is leszögezte: hiába hoznak a hatóságok szigorú intézkedéseket, ha a lakosság nem tartja tiszteletben ezeket. Arra kérte az ország lakóit: hallgassák meg a tanácsokat, tartsák be a szabályokat, tartsák tisztán kezeiket, kerüljék el a tömeget és lehetőség szerint ne hagyják el otthonaikat.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Felületességgel és mulasztással vádolta csütörtökön Cătălin Drulă képviselő, korábbi szállításügyi miniszter Sorin Grindeanu jelenlegi tárcavezetőt, miután hajnalban törölték a Bukarest-Brassó elektromos vonat járatát.
A szerdán első menetrend szerinti útjára indított új elektromos vonat csütörtök reggeli járatát a fedélzeti számítógép meghibásodása miatt törölték – közölték a Vasúti Reform Hatóság (ARF) képviselői.
Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először lehet valós időben követni az államelnök-választás eredményeit.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte egy keddi szakmai konferencián Sebastian Burduja.
3 hozzászólás