Folyamatosan csökken a születések száma Romániában. A tavalyinál alacsonyabb értéket legalább fél évszázada nem mértek
Fotó: Haáz Vince
Drasztikusan lecsökkent a születések száma tavaly Romániában: az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint mindössze 161 320 újszülött jött világra 2020-ban, ez több mint 40 ezerrel kevesebb a korábbi évhez képest. Ilyen alacsony értéket sohasem mértek korábban, legalábbis az 1960 óta rendelkezésre álló statisztikák szerint.
2021. február 28., 20:062021. február 28., 20:06
2021. február 28., 20:102021. február 28., 20:10
Két évvel ezelőtt, 2018-ban kongatták meg először a vészharangokat a születések számának aggasztó csökkenésével kapcsolatosan: abban az évben 190 170 újszülött jött világra Romániában, ami az addigi legalacsonyabb értéknek számított több évtizedre visszamenőleg. A következő évben, 2019-ben aztán növekedés történt, de a javuló tendencia kevés ideig tartott. A Országos Statisztikai Intézet (INS) frissen közölt adatai szerint tavaly ismét drasztikusan lecsökkent a születések száma az országban.
A statisztika szerint mindössze 161 320 gyermek született tavaly Romániában, ez közel 42 ezerrel kevesebb a 2019-es 203 109 újszülötthöz képest. Az edupedu.ro oktatási szakportál által a téma kapcsán közzétett összefoglalóból kiderült, hogy a rendelkezésre álló adatok szerint, amelyek 1960-ig nyúlnak vissza, sohasem volt még példa ilyen alacsony értékre. Emlékeztetnek továbbá, hogy
Az INS adatai szerint 1967-ben 527 764, 1968-ban pedig 526 091 gyermek jött világra az országban. A következő években valamelyest csökkent ez a szám, rendelet életbe lépésétől követően annak 1990-es megszüntetéséig azonban évente átlagosan 360 ezer gyermek született az országban. Még 1990-ben is 314 746 újszülött jött világra, ezt követően kezdett folyamatos csökkenést mutatni a születések száma. A problémát súlyosbítja, hogy – részben a koronavírus világjárvány hatására – az elhalálozások száma viszont megnövekedett tavaly az országban, tovább fokozva ezáltal a negatív természetes szaporulatot. Az INS szerint 296 711-en vesztették életüket tavaly Romániában, ez több mint 36 ezerrel haladja meg a 2019-ben elhunytak számát (260 353).
Folyamatosan csökken a születések száma. A tavalyinál alacsonyabb értéket legalább fél évszázada nem mértek
Összetett okok állnak a születések számának visszaesése mögött, ezek közé tartozik például a népesség elöregedése, a szülőképes nők számbeli csökkenése és az elvándorlás is – véli Veres Valér szociológus, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem tanszékvezetője. A szakember szerint nehéz megmondani, hogy pontosan mi okozta a tavalyi jelentős csökkenést, és a koronavírus-világjárvány ebben közrejátszott szerepe is kérdéses. Mint kifejtette, az tény, hogy mivel a lezárások márciusban léptek életbe, és a terhesség ideális esetben kilenc hónapig tart, csak a decemberben született gyerekek számát befolyásolhatta a járványhelyzet, hiszen az újszülöttek többsége még a világjárvány kitörése előtt fogant.
A járvány hatása viszont inkább az idei évben éreztetheti majd a hatását úgy a tartós félelem, bizonytalanság, mint a gazdasági nehézségek hatására. Ez viszont nem egységesen fogja érinteni a népességet, két egymással ellentétes tendencia érvényesülhet a szociológus szerint. Egyrészt a tervezett gyermekvállalásokat sokan elhalaszthatják a járványhelyzet feloldásáig, ezáltal tovább csökkenhet a születések száma. Ezzel szemben azonban van egy másik réteg: akik korábban nagyon sokat dolgoztak, most viszont több szabadidejük van akár otthoni munkavállalás, akár kevesebb tennivaló miatt, dönthetnek úgy, hogy ez a megfelelő alkalom a gyerekvállalásra. Emellett az is tény, hogy a fogantatás nem minden pár számára megy egyszerűen, sokan időt, tervezést, figyelmet kell fordítsanak erre, így az ő szempontjukból is előnyös lehet ez a periódus. Továbbá,
„Látható tehát, hogy többféle helyzetben van a népesség ebből a szempontból, és hogy a különböző tendenciák milyen arányban fognak megoszlani, illetve ennek mi lesz az eredménye a születésszám alakulásának szempontjából, előre nehéz lenne megmondani” – húzta alá Veres Valér.
Nemzetközi vezetői engedély igényelhető a gépjárművezetői engedélyeket kibocsátó és járműbejegyzési hivataltól (DRPCIV) Romániában – tájékoztat közleményében a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal.
A bonyhádi evangélikus temetőben, római katolikus szertartás szerint kísérik utolsó útjára Potápi Árpád János államtitkárt csütörtökön, 16 órakor – derül ki a csütörtökön elhunyt államtitkár Facebook-oldalán közzétett gyászjelentőből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet részeként.
Medve támadt meg egy férfit vasárnap délután a Beszterce-Naszód megyei Monor és a Maros megyei Bátos között egy legelőn – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Egy esetleges műszaki probléma miatt kényszerleszállást hajtott végre vasárnap a bukaresti Henri Coandă nemzetközi repülőtéren a Wizz Air egyik gépe – közölte a bukaresti repülőterek országos vállalata (CNAB) tájékoztatása alapján az Agerpres.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu. A szállításügyi miniszter szerint soha nem történtek ekkora mértékű beruházások az autópályákba és gyorsforgalmi utakba.
Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök és George Simion, a többi parlamenti párt által szélsőségesnek nevezett Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke kerülhet a romániai elnökválasztás második fordulójába egy friss felmérés szerint.
Az igazságügyi minisztérium pénteken közvitára bocsátott egy rendelettervezetet, amely szerint a közjegyzők kérésre kötelesek díjmentesen újból kiállítani a természeti csapásokban megsemmisült dokumentumokat.
Négy európai ország rendőrei számoltak fel egy kábítószer-kereskedő bűnszervezetet, amelyik több millió tablettát csempészett az északi országokba – írja az AFP beszámolója szerint az Agerpres.
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára. Ötvenhét éves volt.
1 hozzászólás