Az Európai Bizottság (EB) és az Európai Parlament (EP) támogatja Románia schengeni csatlakozását, de egy-két tagállamot, amelyeknek fenntartásai vannak, továbbra is meg kell még győzni – jelentette ki Victor Ponta miniszterelnök kedden este Strasbourgban, miután Jean-Calude Junckerrel, az EB vezetőjével tárgyalt.
2015. április 29., 19:592015. április 29., 19:59
A kormányfő elmondta: a tárgyalásokon fölmerült az országban zajló korrupcióellenes küzdelem és igazságügyi reform menetének nyomon követését szolgáló EB-mechanizmus, illetve a schengeni csatlakozás témája is.
Ponta – aki szerdán közel-keleti körútra indult – Juncker mellett Martin Schulzcal, az EP elnökével, Farns Timmermans első EB-alelnökkel, Jyrki Katainen EP-alelnökkel, valamint Vera Jourova igazságügyi, Margarethe Vestager versenyügyi és Corina Crețu régiófejlesztési uniós biztossal is tárgyalt.
Mint ismeretes, Romániának már 2011-ben csatlakoznia kellett volna a belső uniós határellenőrzés megszűnése nyomán létrejött schengeni övezethez, azonban több tagállam – Németország, Franciaország, Hollandia és Finnország – kifogásai miatt ez nem történhetett meg.
Az említett országok elsősorban azt nehezményezték, hogy az országban nem halad megfelelő mértékben a korrupcióellenes küzdelem, így műszaki szempontból hiába készült fel Románia a külső határok védelmére, ha az emberi tényező korruptsága miatt az illegális bevándorlók, illetve a bűnözői csoportok zavartalanul bejuthatnak az Unió területére.
Ennek nyomán – bár az eredeti csatlakozási feltételek között ez nem szerepelt – Románia schengeni csatalakozásának jóváhagyását ahhoz kötötték, hogy a korrupcióellenes küzdelem és az igazságügyi reform eredményeiről szóló éves országjelentések sorozatosan konkrét és visszafordíthatatlan előrelépésekről számoljanak be.
Romániai idő szerint szombaton 21 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 560 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig közel 423 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 12 óráig több mint 300 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 10 óráig több mint 246 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint pénteken 19 óráig több mint 150 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán a belügyminiszter.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap. A címer jelképeinek értelmezéséhez a Vatikán útmutatót közölt.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.
szóljon hozzá!