Az Európai Bizottság (EB) és az Európai Parlament (EP) támogatja Románia schengeni csatlakozását, de egy-két tagállamot, amelyeknek fenntartásai vannak, továbbra is meg kell még győzni – jelentette ki Victor Ponta miniszterelnök kedden este Strasbourgban, miután Jean-Calude Junckerrel, az EB vezetőjével tárgyalt.
2015. április 29., 19:592015. április 29., 19:59
A kormányfő elmondta: a tárgyalásokon fölmerült az országban zajló korrupcióellenes küzdelem és igazságügyi reform menetének nyomon követését szolgáló EB-mechanizmus, illetve a schengeni csatlakozás témája is.
Ponta – aki szerdán közel-keleti körútra indult – Juncker mellett Martin Schulzcal, az EP elnökével, Farns Timmermans első EB-alelnökkel, Jyrki Katainen EP-alelnökkel, valamint Vera Jourova igazságügyi, Margarethe Vestager versenyügyi és Corina Crețu régiófejlesztési uniós biztossal is tárgyalt.
Mint ismeretes, Romániának már 2011-ben csatlakoznia kellett volna a belső uniós határellenőrzés megszűnése nyomán létrejött schengeni övezethez, azonban több tagállam – Németország, Franciaország, Hollandia és Finnország – kifogásai miatt ez nem történhetett meg.
Az említett országok elsősorban azt nehezményezték, hogy az országban nem halad megfelelő mértékben a korrupcióellenes küzdelem, így műszaki szempontból hiába készült fel Románia a külső határok védelmére, ha az emberi tényező korruptsága miatt az illegális bevándorlók, illetve a bűnözői csoportok zavartalanul bejuthatnak az Unió területére.
Ennek nyomán – bár az eredeti csatlakozási feltételek között ez nem szerepelt – Románia schengeni csatalakozásának jóváhagyását ahhoz kötötték, hogy a korrupcióellenes küzdelem és az igazságügyi reform eredményeiről szóló éves országjelentések sorozatosan konkrét és visszafordíthatatlan előrelépésekről számoljanak be.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!