Orbán Viktor: nekünk szabadság és függetlenség nélkül nem igazi otthon a haza. És a mi magyar fajtánk nem lehet boldog olyan hazában, amely nem az otthonunk
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Brüsszelt meg kell állítani, és a kormányzati felelősséget továbbra is a nemzeti erők kezében kell tartani – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumnál rendezett március 15-i díszünnepségen.
2017. március 15., 15:392017. március 15., 15:39
2017. március 15., 16:182017. március 15., 16:18
„Lehet, hogy Brüsszelnek és a nemzetközi pénztőkének nem számít sem a magyar nemzet múltja, sem a magyar jövő. De nekünk számít. Lehet, hogy Brüsszelnek és a nemzetközi pénztőkének nem számít az európai emberek biztonsága. De nekünk számít. Lehet, hogy Brüsszelnek és a nemzetközi pénztőkének nem számít, hogy megmaradunk-e magyarnak. De nekünk számít” – fogalmazott a kormányfő.
Ez a mostani európai lázadás tétje. Függetlenségünk és nemzeti önállóságunk védelmében az előttünk álló csatákat bátran meg kell vívnunk, Brüsszelt meg kell állítanunk, határainkat meg kell védenünk – emelte ki. Orbán Viktor kitért arra is, hogy a betelepítést meg kell akadályozni, a külföldi pénzből kitartott hálózatot átláthatóvá kell tenni, az adók, a bérek és a rezsi szabályozásának jogát pedig itthon kell tartani.
Ebben csak magunkra számíthatunk, ezért a kormányzati felelősséget továbbra is a nemzeti erők kezében kell tartani – jelentette ki a miniszterelnök. Kiemelte azt is: minden nemzet csak olyan módon lehet boldog, ahogy azt a természete megszabja. A magyarok a boldog élethez csak úgy juthatnak el, ha a szabadság és a függetlenség útját követik – mondta Orbán Viktor.
„Nekünk szabadság és függetlenség nélkül nem igazi otthon a haza. És a mi magyar fajtánk nem lehet boldog olyan hazában, amely nem az otthonunk” – fogalmazott. Arról is beszélt, hogy a nemzet nemcsak közös nyelvet, kultúrát és múltat jelent, hanem azoknak a pillanatoknak az összességét is, amikor a történelem próbatételei egybekovácsolják a szíveket.
– sorolta a kormányfő.
„Saját lábunkon állunk, a saját kenyerünket esszük, nem vagyunk szolgái se magyar, se idegen hatalmasságoknak. Munkát adtunk emberek százezreinek, a családokat megerősítettük, átléptük osztály, származás, életkor, vallás és politikai hitek határait, és valódi nemzeti egységet teremtettünk az »álszentek szövetségének« fenyegetése ellenére” – mondta.
Hangsúlyozta azonban, hogy nincs olyan egység, amelynek fenntartásáért ne kellene nap mint nap megdolgozni, nincs olyan eredmény, amely megvédené önmagát. „Nekünk kell azokat megvédenünk” – jelentette ki a kormányfő.
Azt is mondta, hogy soha sincs kész ország, soha semmit nem adnak ingyen, és a versenytársak nem adnak át jószántukból semmit, sem helyet, sem lehetőséget, sem munkát, sem hasznot, sem jólétet.
A végre valahára megteremtett egységet nekünk kell működtetni, és minden nap tovább- és újraépíteni – fogalmazott Orbán Viktor. A miniszterelnök a díszünnepségen arról is szólt: 2061 évvel ezelőtt ezen a napon egy merénylet rázta meg az ókori Rómát, 1848 tavaszán forradalmak törtek ki, és most is a lázadás állapotában vannak Európa népei. „Jelek, amelyek mindig ugyanazt üzenik: baj van a birodalomban” – jegyezte meg.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Az elmúlt évben a nemzetek újra fellázadtak „a brüsszeli bürokraták, a liberális világmédia és a feneketlen bendőjű nemzetközi tőke álszent szövetsége” ellen. Először az angolok, aztán az amerikaiak – mondta, hozzátéve: ebben az évben jön a folytatás.
A kormányfő szerint ma ismét '48-as szelek fújnak Európában, és ma még lehetőség van arra, hogy a lázadás felszabadító energiáit „alkotmányos kereteken belül tartsuk, és az európai birodalmat mélyen, de békésen és rendezetten alakítsuk át”. Mindenekelőtt Brüsszelben le kell dobni „az álszentség maskaráit”, egyenes beszédre és a jövő nyílt megvitatására van szükség, „a szép elvek mögé bújtatott machinációknak véget kell vetni” – szorgalmazta. Szavai szerint „lehet még a magyarból valami, ha megértjük a 12 pont velejét, amely így hangzik: Legyen béke, szabadság és egyetértés”.
– mondta. Orbán Viktor úgy értékelte: „nekünk nem a pártocskák lökdösődésében, hanem a nemzetépítés horizontján kell helyt állnunk”.
A magyar nemzet horizontjáról nézve két út közül választhatunk: választhatjuk azt, amely a nemzeti nagyság tágas kapujához, és azt is, amelyik a gyűlölködés lehúzó ingoványába vezet.
Az idő igaz, és eldönti, ami nem az – fogalmazott. 1848 belső mércénkké és erkölcsi iránytűnkké vált – mutatott rá a miniszterelnök.
„A '48-as mérce és iránytű megmondja ma is, ki mennyit ér a haza mérlegén. Ki a hű, a hazafi, az odaadó, ki a bátor” – fogalmazott a kormányfő, kiemelve: megmutatja, mi a nagyság. Hozzátette: megmutatja azt is, mi a kisszerűség, az álnokság és az álomgyilkosság, mi az országépítés, és mi az országrombolás. 1848 mércéje meghatározza mindannyiunk személyes helyét a nemzet soraiban. És 1848 meghatározza nemzetünk helyét is a nemzetek soraiban – mondta a kormányfő, aki hozzátette: erre a bennünket megillető helyre büszkék lehetünk.
Orbán Viktor szerint 1848 nem áll magányos szigetként a magyar történelem folyamában. 1848 kapocsként fogja össze Rákóczi szabadságharcát és 1956 októberét – jelentette ki a miniszterelnök.
„Mi itt, a Kárpát-medencében, kultúrák, birodalmak, civilizációk ütközőzónájában a lehető legnagyobb diadallal büszkélkedhetünk. A háborút, a haza megmaradásáért és a nemzet fennmaradásáért vívott háborút végül mindig megnyertük. (...) Mindenki akarata ellenére itt vagyunk” – fogalmazott a kormányfő. Szavai szerint „a mi családi szelfink egy győztes nemzetet mutat”.
„Bennünket nem győztek le, igaz, sok fontos csatát elvesztettünk”. De akik csatát és hadjáratokat nyertek a magyarok ellen, a háborút végül elvesztették: a tatároknak nyomuk veszett, az ottomán porta elenyészett, a Habsburg Birodalom köddé vált, a szovjet kolosszus pedig egyszerűen kimúlt – fejtette ki, feltéve a kérdést: »hatalmas birodalmak, hol a ti fullánkotok«?” Szerinte március 15. a cáfolhatatlan bizonyíték, hogy mi voltunk, vagyunk és leszünk, „ez a mi diadalunk”.
Orbán Viktor, aki köszöntötte az ünnepre Lengyelországból érkezetteket is, úgy fogalmazott: „fontos nekünk, hogy mint '48-ban, ma is itt vannak velünk”. Azt is mondta: minden nemzet úgy ünnepel, ahogyan jelleme adja, van, aki fesztivált rendez, és van, aki partit ad. Hozzátette: „a mi tavaszköszöntő magyar ünnepünket körüllengi valami derűs komolyság”.
Végül arról beszélt, hogy
A magyar név megint szép lesz, méltó régi nagy híréhez. Éljen a magyar szabadság, éljen a haza! – zárta ünnepi beszédét a kormányfő.
A legfelsőbb bíróság kedden elrendelte a nyomozás újrakezdését a Colectiv 2 néven ismert ügyben – számolt be az Agerpres.
A magyarországi Győr-Moson-Sopron vármegyében, a Pannonhalmi járás székhelyén, az ég és a föld találkozási pontján található Pannonhalma monostora. Bazilika, kerengő, könyvtár, monostor, koncertterem és gimnázium – mintegy 11 ezer négyzetméteren.
Bényi Ildikót március 24-én, jövő hétfőn búcsúztatják a Hernádvécsei temetőben – közölte a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) sajtó- és marketingirodája kedden az MTI-vel.
A közlemény szerint az összesen 28 336 befektető közül 3732-en véradók voltak. Utóbbiak számára az egyéves futamidejű államkötvények hozama 7,80 százalék, 1 százalékponttal magasabb, mint a klasszikus egyéves futamidejű állampapíroké.
Benyújtotta a vádiratot a szlovák Különleges Büntetőbíróságra (STS) a Robert Fico kormányfő ellen tavaly májusban elkövetett merénylet ügyében a szlovák Legfőbb Ügyészség illetékes ügyésze hétfőn.
Elutasította hétfői ülésén az alkotmánybíróság a Diana Șoșoacát a májusi elnökválasztásról kizáró BEC-döntés elleni fellebbezést. A testület elutasította a George Simion elnökjelöltsége elleni óvásokat is.
A Richter-skálán 3,1-os erősségű földrengés volt hétfőn 7 óra 33 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Vasárnapi ülésén az alkotmánybíróság elutasította a George Simion és Victor Ponta jelöltsége elleni óvásokat, így a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a volt kormányfő is indulhat a májusi elnökválasztáson.
Hétfőn kezdődik a nyolcadik osztályosok képességfelmérő próbavizsgája.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
szóljon hozzá!