Sok mindentől függ, hány egészségesen eltöltött évre számíthatunk. Az életvitel mellett a körülmények is fontosak. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
A hosszú és egészséges élethez már fiatal kortól kezdve tudatos tervezésre van szükség, ám Romániában még így sem „garantált a siker” az egészségügyi rendszer hiányosságai miatt – vélik a szakemberek, akiket az Eurostat születéskor egészségesen várható élettartamot vizsgáló kutatásával kapcsolatosan kérdeztünk. E szerint az országban a nők 60,5, a férfiak pedig 59,3 egészségben eltöltött évre számíthatnak.
2022. június 20., 20:292022. június 20., 20:29
Közzétette legfrissebb, 2020-ra vonatkozó statisztikáját a várható egészséges évek számáról az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat, ami azt mutatja meg, hogy hány egészségben eltöltött évre számíthatnak születésükkor az egyes tagállamok lakói. Az EU-s átlag szerint a nők 64,6, a férfiak pedig 63,5 évet tölthetnek el egészségesen, az egyes tagállamok között azonban jelentős eltérések figyelhetők meg.
A kutatás szerint a nők születéskor várható élettartama az EU-ban átlagosan 5,7 évvel volt hosszabb 2020-ban, mint a férfiaké (83,2 év a 77,5 évvel szemben), az egészséges életévek tehát a nők és a férfiak teljes várható élettartamának 78, illetve 82 százalékát teszik ki. Ez azt jelenti, hogy
Az EU-tagállamok közül 2020-ban Svédországban regisztrálták a legtöbb egészséges életévet a nők esetében (72,7 év), ezt követi Málta (70,7 év) és Olaszország (68,7 év). A férfiaknál a legmagasabb értékeket ugyanebben a három országban jegyezték: Svédországban (72,8), Máltán (70,2) és Olaszországban (67,2). Ezzel szemben Lettországban volt a legalacsonyabb az egészséges életévek száma mind a nők (54,3 év), mind a férfiak (52,6 év) esetében.
• Forrás: Eurostat
Magyarország és Románia az EU-s átlag alatt helyezkedik el, előbbi esetében a nők 63,5, a férfiak pedig 61,6 évet tölthetnek el egészségesen. Romániában még kedvezőtlenebbek az értékek: a nők 60,5, a férfiak 59,3 egészséges évet remélhetnek, ezek az értékek pedig alacsonyabbak, mint a nyugdíjkorhatár.
A hosszú és egészséges élethez már fiatal kortól kezdve tudatos tervezésre van szükség – mutatott rá megkeresésünkre Máté Beáta diabetológus szakorvos. Mint kifejtette, Romániában az egészségtudatosság hiánya jelenti a fő problémát:
„Ellátás, kezelések és gyógyszerek szempontjából Románia köztudottan nincs jó helyzetben, nem eléggé felszerelt, számos olyan kezelés hiánycikknek számít, amely más országokban hozzáférhető, ezért sok betegség esetében már semmit sem lehet tenni, ha túl későn van felfedezve. Ezért lenne fontos a megelőzés, hiszen egyénenként sokat tehetünk az egészségünk megőrzése érdekében” – mutatott rá a szakember.
A szűrővizsgálatok mellett jó lenne a rendszeres vércukorszintmérés, a kardiológiai vizsgálatokon való részvétel, illetve bizonyos időszakonként egy tüdőröntgen vagy egy hasi ultrahang is. További problémát jelent, hogy
Mindez az egészségtelen életmódra vezethető vissza a szakorvos szerint. A legnagyobb gondot az előre feldolgozott élelmiszerek jelentik, amelyeket már gyermekkorban is fogyasztanak. A készételek, a fast food, az üdítők, pékáruk, édességek mind kerülendők lennének, mégis a többség ezeket részesíti előnyben a húsokkal és a zöldségekkel, gyümölcsökkel szemben.
– sorolta Máté Beáta. Arra is kitért továbbá, hogy a rendszeres testmozgás is kulcsfontosságú lenne a megfelelő táplálkozás mellett. „Mindkettőt gyermekkorban kellene kialakítani, mert ezáltal az egészséges életmód végigkíséri az egész életet. Tudatosan kell tervezni, és a szűrővizsgálatok terén is ennek alapján kell eljárni, tehát ha tudjuk, hogy cukorbetegség vagy valamilyen daganatos betegség előfordult a családban, akkor már 30 évesen érdemes ellenőrizzük az állapotunkat, hogy ha bármi baj van, időben lépni lehessen” – húzta alá a szakorvos.
Nyilván egyénenként is oda kell figyelnünk az életmódunkra, de az egészség nemcsak a betegség hiányát jelenti, hanem többek között a társadalmi jólét, a jó közérzet, a biztonságérzet és anyagi biztonság meglétet is. Éppen ezért az egyéni felelősség mellett a mindenkori kormányok szerepe is jelentős ebben a kérdésben – mutatott rá a téma egy másik vetületére Soós-Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke. Mint kifejtette, a
„Az egy dolog, hogy táplálkozzak egészségesen, de van rá lehetőségem? Megvan az a biztonságérzetem, hogy azok a termékek, amelyeket az üzletekben a polcokra kerülnek, le vannak ellenőrizve? De ugyanígy a gyógyszerek vagy a táplálékkiegészítők? A szűrővizsgálatok népszerűsítése is sokszor csak porhintés az emberek szemébe, ha nincs mögötte anyagi fedezet.
Véget kéne vetni annak, hogy egy populizmusra felépített egészségügyi ellátó rendszert működtessenek” – nehezményezte Soós-Szabó Klára.
Klaus Iohannis államfő közölte, hogy folyamatos kapcsolatban áll az árvíz sújtotta területeken folyó mentést koordináló személyekkel, hogy az árvízkárosultak a lehető leggyorsabban megkapják a szükséges segítséget, menedéket, élelmet és orvosi ellátást.
Péntek estétől szombat délelőttig közel 700 segélyhívás érkezett az 112-es számra az árvíz sújtotta Galac és Vaslui megyei lakosságtól – közölte szombaton a Különleges Távközlési Szolgálat (STS).
Két személyt holtan találtak a Galac megyei Pechea és Drăgușeni településeken az elmúlt 24 órában lehullott nagy mennyiségű csapadék okozta áradások következtében – közölte szombat reggel az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU)
A nehéz vagy különleges munkakörülmények között dolgozó személyek nyugdíja sem csökken az újraszámolás után – közölte a bányászok képviselőivel tartott pénteki találkozója után a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu.
Pénteken megalakult az államelnök-választás Központi Választási Irodája.
Negyedmillió embert figyeltetett a kommunizmus utolsó évtizedében, 1980 és 1989 között a román kommunista titkosrendőrség, a Securitate – közölte csütörtökön közzétett újabb jelentésében a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A Román Nemzeti Konzervatív Pártba (PNCR) igazolt át Viorica Dăncilă volt miniszterelnök – közölte csütörtökön Cristian Terheş európai parlamenti képviselő, az alakulat elnöke.
Minden harmadik 8 és 17 év közötti gyermeknél előfordult az elmúlt két évben valamilyen érzelmi zavar, például szorongás vagy depresszió a közösségi oldalak hosszas használata miatt.
Őrizetbe vettek csütörtökön a hatóságok egy 34 éves klézsei férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy megölte a kutyáját.
Csütörtökön utalják a nyugdíjasok bankszámlájára az újraszámolt nyugdíjakat – tájékoztatott a munkaügyi minisztérium.
1 hozzászólás