Sok mindentől függ, hány egészségesen eltöltött évre számíthatunk. Az életvitel mellett a körülmények is fontosak. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
A hosszú és egészséges élethez már fiatal kortól kezdve tudatos tervezésre van szükség, ám Romániában még így sem „garantált a siker” az egészségügyi rendszer hiányosságai miatt – vélik a szakemberek, akiket az Eurostat születéskor egészségesen várható élettartamot vizsgáló kutatásával kapcsolatosan kérdeztünk. E szerint az országban a nők 60,5, a férfiak pedig 59,3 egészségben eltöltött évre számíthatnak.
2022. június 20., 20:292022. június 20., 20:29
Közzétette legfrissebb, 2020-ra vonatkozó statisztikáját a várható egészséges évek számáról az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat, ami azt mutatja meg, hogy hány egészségben eltöltött évre számíthatnak születésükkor az egyes tagállamok lakói. Az EU-s átlag szerint a nők 64,6, a férfiak pedig 63,5 évet tölthetnek el egészségesen, az egyes tagállamok között azonban jelentős eltérések figyelhetők meg.
A kutatás szerint a nők születéskor várható élettartama az EU-ban átlagosan 5,7 évvel volt hosszabb 2020-ban, mint a férfiaké (83,2 év a 77,5 évvel szemben), az egészséges életévek tehát a nők és a férfiak teljes várható élettartamának 78, illetve 82 százalékát teszik ki. Ez azt jelenti, hogy
Az EU-tagállamok közül 2020-ban Svédországban regisztrálták a legtöbb egészséges életévet a nők esetében (72,7 év), ezt követi Málta (70,7 év) és Olaszország (68,7 év). A férfiaknál a legmagasabb értékeket ugyanebben a három országban jegyezték: Svédországban (72,8), Máltán (70,2) és Olaszországban (67,2). Ezzel szemben Lettországban volt a legalacsonyabb az egészséges életévek száma mind a nők (54,3 év), mind a férfiak (52,6 év) esetében.
• Forrás: Eurostat
Magyarország és Románia az EU-s átlag alatt helyezkedik el, előbbi esetében a nők 63,5, a férfiak pedig 61,6 évet tölthetnek el egészségesen. Romániában még kedvezőtlenebbek az értékek: a nők 60,5, a férfiak 59,3 egészséges évet remélhetnek, ezek az értékek pedig alacsonyabbak, mint a nyugdíjkorhatár.
A hosszú és egészséges élethez már fiatal kortól kezdve tudatos tervezésre van szükség – mutatott rá megkeresésünkre Máté Beáta diabetológus szakorvos. Mint kifejtette, Romániában az egészségtudatosság hiánya jelenti a fő problémát:
„Ellátás, kezelések és gyógyszerek szempontjából Románia köztudottan nincs jó helyzetben, nem eléggé felszerelt, számos olyan kezelés hiánycikknek számít, amely más országokban hozzáférhető, ezért sok betegség esetében már semmit sem lehet tenni, ha túl későn van felfedezve. Ezért lenne fontos a megelőzés, hiszen egyénenként sokat tehetünk az egészségünk megőrzése érdekében” – mutatott rá a szakember.
A szűrővizsgálatok mellett jó lenne a rendszeres vércukorszintmérés, a kardiológiai vizsgálatokon való részvétel, illetve bizonyos időszakonként egy tüdőröntgen vagy egy hasi ultrahang is. További problémát jelent, hogy
Mindez az egészségtelen életmódra vezethető vissza a szakorvos szerint. A legnagyobb gondot az előre feldolgozott élelmiszerek jelentik, amelyeket már gyermekkorban is fogyasztanak. A készételek, a fast food, az üdítők, pékáruk, édességek mind kerülendők lennének, mégis a többség ezeket részesíti előnyben a húsokkal és a zöldségekkel, gyümölcsökkel szemben.
– sorolta Máté Beáta. Arra is kitért továbbá, hogy a rendszeres testmozgás is kulcsfontosságú lenne a megfelelő táplálkozás mellett. „Mindkettőt gyermekkorban kellene kialakítani, mert ezáltal az egészséges életmód végigkíséri az egész életet. Tudatosan kell tervezni, és a szűrővizsgálatok terén is ennek alapján kell eljárni, tehát ha tudjuk, hogy cukorbetegség vagy valamilyen daganatos betegség előfordult a családban, akkor már 30 évesen érdemes ellenőrizzük az állapotunkat, hogy ha bármi baj van, időben lépni lehessen” – húzta alá a szakorvos.
Nyilván egyénenként is oda kell figyelnünk az életmódunkra, de az egészség nemcsak a betegség hiányát jelenti, hanem többek között a társadalmi jólét, a jó közérzet, a biztonságérzet és anyagi biztonság meglétet is. Éppen ezért az egyéni felelősség mellett a mindenkori kormányok szerepe is jelentős ebben a kérdésben – mutatott rá a téma egy másik vetületére Soós-Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke. Mint kifejtette, a
„Az egy dolog, hogy táplálkozzak egészségesen, de van rá lehetőségem? Megvan az a biztonságérzetem, hogy azok a termékek, amelyeket az üzletekben a polcokra kerülnek, le vannak ellenőrizve? De ugyanígy a gyógyszerek vagy a táplálékkiegészítők? A szűrővizsgálatok népszerűsítése is sokszor csak porhintés az emberek szemébe, ha nincs mögötte anyagi fedezet.
Véget kéne vetni annak, hogy egy populizmusra felépített egészségügyi ellátó rendszert működtessenek” – nehezményezte Soós-Szabó Klára.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Nyolcvankét éves korában meghalt Károlyi Béla legendás tornaedző – közölte szombaton az AFP az az Amerikai Egyesült Államok Tornász Szövetségének tájékoztatása alapján.
A reggeli légitámadás során ellenséges rakéták és drónok roncsai hullottak lakatlan területre a Munkács és Rahó közelében fekvő erdőkben – közölte Facebook-oldalán Miroszlav Bileckij kárpátaljai kormányzó.
Felmelegedés következik jövő héttől, a legmagasabb hőmérsékleti értékek napközben a 17 fokot is elérhetik – nyilatkozta a Digi 24-nek Alina Șerban meteorológus, az Országos Meteorológiai Igazgatóság munkatársa. Csütörtöktől azonban lehűlés várható.
Az RMDSZ szeretne a parlamenti többséghez tartozni, feltéve, hogy abban a többségben nem szerepel a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) – jelentette ki Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szombaton.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Marcel Ciolacu miniszterelnök péntek este nyilvánosságra hozta az ukrán hatóságoktól kapott dokumentumot arról, hogy miért nem engedik be Ukrajnába George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét.
Nyolcvanéves korában meghalt Nemere István, az egyik legtermékenyebb magyar író. Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit közölte.
Megnyerték csütörtökön a 47,7 millió lejes (több mint 9,58 millió eurós) főnyereményt a hatoslottón; a nyertes szelvény több mint 4400 lejbe került.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának.
1 hozzászólás