Továbbra sincs tűzszünet Ukrajnában - nehezményezte Angela Merkel német kancellár vasárnap Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján, annak ellenére, hogy hivatalosan február végén lépett életbe az oroszbarát szakadárok és az ukrán kormányerők közötti, a Kelet-Ukrajnában zajló konfliktus rendezését célzó, második minszki megállapodás.
2015. május 11., 17:532015. május 11., 17:53
2015. május 11., 17:552015. május 11., 17:55
Merkel úgy vélte, hogy súlyos visszaesés tapasztalható Németország és Oroszország együttműködésében a Krím félsziget „nemzetközi jogba ütköző” elcsatolása óta. A kancellár ezért arra buzdította Putyint, hogy erőteljesebb közvetítőként lépjen fel a kelet-ukrajnai konfliktus rendezése érdekében. Emellett a német kormányfő az ukrán válságban érintetteket a minszki megegyezés betartására szólította fel.
Az orosz elnök a harcoló felek közötti közvetlen párbeszédet sürgette. Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi kijevi vezetés „alkotmányba ütköző módon” buktatta meg Viktor Janukovics ukrán elnök kormányát.
Putyin elismerte, hogy az ukrajnai események miatt az orosz-német viszony „nem a legjobb időszakát” éli, ugyanakkor „partnerként és barátként” beszélt Németországról, és úgy vélte, az oroszok „ott mindig barátokra és követőkre találtak”.
Egy nappal a náci Németország felett az európai hadszíntéren aratott győzelem 70. évfordulója alkalmából rendezett moszkvai ünnepségeket követően az orosz elnök megjegyezte, a Szovjetunió a második világháborúban nem Németország, hanem a náci rezsim ellen küzdött.
Az orosz elnök úgy vélte, maga Németország volt a világháború első áldozata, és emiatt „teljesen természetesnek” tartja, hogy Merkel Moszkvába utazott és lerótta tiszteletét az áldozatok emléke előtt. Merkel Moszkvába érkezése után Putyinnal együtt megkoszorúzta a Vörös tér közelében lévő Sándor kertben az ismeretlen katona sírját. Ezután a két vezető tárgyalóasztalhoz ült, majd közös sajtótájékoztatót tartott.
Merkel illegitimnek minősítette Lengyelország felosztását és a balti államok szovjet annexióját, amelyekről a szovjet–német megnemtámadási szerződés titkos záradéka rendelkezett. 1939 őszén a náci Németország és a Szovjetunió megnemtámadási szerződést – az úgynevezett Molotov–Ribbentrop-paktumot – kötött egymással, amelyben semlegességről biztosították egymást abban az esetben, ha a másikat valaki megtámadná. Ezen felül a szerződés titkos záradéka felosztotta Lengyelországot a két ország között, valamint rendelkezett arról is, hogy a szovjet csapatok annektálhatják a balti országokat.
„A Szovjetunió számos erőfeszítést tett arra, hogy megfelelő feltételeket teremtsen a náci Németországgal szembeni kollektív ellenállásra, és hogy egy antifasiszta blokkot hozzon létre Európában” – mondta Putyin. „Az erőfeszítéseket azonban nem koronázta siker” – tette hozzá.
„Mihelyt a Szovjetunió szembesült azzal, hogy magára maradt Hitler Németországával szemben, lépéseket tett a közvetlen összetűzés elkerülésére, és aláírták a Molotov–Ribbentrop-paktumot” – vélte az orosz elnök.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!