Továbbra sincs tűzszünet Ukrajnában - nehezményezte Angela Merkel német kancellár vasárnap Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján, annak ellenére, hogy hivatalosan február végén lépett életbe az oroszbarát szakadárok és az ukrán kormányerők közötti, a Kelet-Ukrajnában zajló konfliktus rendezését célzó, második minszki megállapodás.
2015. május 11., 17:532015. május 11., 17:53
2015. május 11., 17:552015. május 11., 17:55
Merkel úgy vélte, hogy súlyos visszaesés tapasztalható Németország és Oroszország együttműködésében a Krím félsziget „nemzetközi jogba ütköző” elcsatolása óta. A kancellár ezért arra buzdította Putyint, hogy erőteljesebb közvetítőként lépjen fel a kelet-ukrajnai konfliktus rendezése érdekében. Emellett a német kormányfő az ukrán válságban érintetteket a minszki megegyezés betartására szólította fel.
Az orosz elnök a harcoló felek közötti közvetlen párbeszédet sürgette. Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi kijevi vezetés „alkotmányba ütköző módon” buktatta meg Viktor Janukovics ukrán elnök kormányát.
Putyin elismerte, hogy az ukrajnai események miatt az orosz-német viszony „nem a legjobb időszakát” éli, ugyanakkor „partnerként és barátként” beszélt Németországról, és úgy vélte, az oroszok „ott mindig barátokra és követőkre találtak”.
Egy nappal a náci Németország felett az európai hadszíntéren aratott győzelem 70. évfordulója alkalmából rendezett moszkvai ünnepségeket követően az orosz elnök megjegyezte, a Szovjetunió a második világháborúban nem Németország, hanem a náci rezsim ellen küzdött.
Az orosz elnök úgy vélte, maga Németország volt a világháború első áldozata, és emiatt „teljesen természetesnek” tartja, hogy Merkel Moszkvába utazott és lerótta tiszteletét az áldozatok emléke előtt. Merkel Moszkvába érkezése után Putyinnal együtt megkoszorúzta a Vörös tér közelében lévő Sándor kertben az ismeretlen katona sírját. Ezután a két vezető tárgyalóasztalhoz ült, majd közös sajtótájékoztatót tartott.
Merkel illegitimnek minősítette Lengyelország felosztását és a balti államok szovjet annexióját, amelyekről a szovjet–német megnemtámadási szerződés titkos záradéka rendelkezett. 1939 őszén a náci Németország és a Szovjetunió megnemtámadási szerződést – az úgynevezett Molotov–Ribbentrop-paktumot – kötött egymással, amelyben semlegességről biztosították egymást abban az esetben, ha a másikat valaki megtámadná. Ezen felül a szerződés titkos záradéka felosztotta Lengyelországot a két ország között, valamint rendelkezett arról is, hogy a szovjet csapatok annektálhatják a balti országokat.
„A Szovjetunió számos erőfeszítést tett arra, hogy megfelelő feltételeket teremtsen a náci Németországgal szembeni kollektív ellenállásra, és hogy egy antifasiszta blokkot hozzon létre Európában” – mondta Putyin. „Az erőfeszítéseket azonban nem koronázta siker” – tette hozzá.
„Mihelyt a Szovjetunió szembesült azzal, hogy magára maradt Hitler Németországával szemben, lépéseket tett a közvetlen összetűzés elkerülésére, és aláírták a Molotov–Ribbentrop-paktumot” – vélte az orosz elnök.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 560 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig közel 423 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 12 óráig több mint 300 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 10 óráig több mint 246 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint pénteken 19 óráig több mint 150 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán a belügyminiszter.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap. A címer jelképeinek értelmezéséhez a Vatikán útmutatót közölt.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – számolt be a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) közlése nyomán az Agerpres.
szóljon hozzá!