Fotó: Presidency/Képernyőfotó
Klaus Iohannis volt államfő szerda délben elhagyta a Cotroceni-palotát, miután utoljára tisztelgett előtte a díszőrség. Ilie Bolojan ugyanakkor Cotroceni-palotába, hogy átvegye az ügyvivő államfői tisztséget.
2025. február 12., 12:562025. február 12., 12:56
2025. február 12., 13:242025. február 12., 13:24
A távozási ceremónián felcsendült Románia nemzeti himnusza, majd a díszszemle következett. A ceremónián jelen voltak az elnöki adminisztráció alkalmazottai is – számol be az Agerpres.
• Videó: Presidency
Ilie Bolojant Klaus Iohannis leköszönő államelnök fogadta a palotában. A két közjogi méltóság hivatalos megbeszélést tartott.
• Videó: Presidency
Klaus Iohannis ezután autóba szállt, és elhagyta a Cotroceni-palotát.
Bolojan májusig fogja betölteni az ügyvivő államelnöki tisztséget. Az elnökválasztások első fordulóját május 4-én, a második fordulót május 18-án tartják Romániában.
Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis, Románia elnöke. Iohannis tíz évig töltötte be Románia államfői tisztségét, azonban az eltörölt elnökválasztás miatt továbbra is hivatalban maradt.
Klaus Iohannis hétfőn jelentette be lemondását az államfői tisztségről. Akkor közölte azt is, hogy február 12-én távozik a Cotroceni-palotából.
Az alkotmánybíróság kedden megállapította az államelnöki tisztség megüresedését, és úgy határozott, hogy február 12-étől Ilie Bolojan szenátusi elnök fogja ellátni ügyvivőként az államfői teendőket.
Klaus Iohannis két cikluson át volt Románia elnöke. Utolsó mandátuma 2024. december 21-én járt volna le, de az alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztást, és úgy döntött, hogy Iohannisnak az új elnök megválasztásáig el kell látnia tisztségét. Az alkotmánybíróság döntésének előzménye, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanács feloldotta a titkosszolgálatoktól és a belügyminisztériumtól kapott, a Călin Georgescu elnökválasztási kampányával kapcsolatos információk titkosítását.
Ilie Bolojan kedden, egy nappal az ügyvivő elnöki hivatalba lépése előtt felfüggesztette magát a PNL ideiglenes elnöki tisztségéből.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!