Sokaknak hó végéig sem elég a fizetés, nem hogy spórolni lehetne belőle. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
A romániaiak kétharmada azt állítja, egyáltalán nem rendelkezik megtakarításokkal, és az emberek fele egyetlen vasat sem tud megtakarítani a havi keresetéből – legalábbis ez derült ki egy, nemrégiben közzétett felmérésből. A szakértő szerint nehéz spórolni úgy, hogy a lakosok jó része nagyon kevés pénzből él, ráadásul hajlamosak vagyunk többet költeni, mint amennyit keresünk.
2022. július 02., 09:172022. július 02., 09:17
A romániai CEC Bank kérésére a FinZoom.ro végzett egy felmérést, amelyben az emberek pénzügyi szokásaira voltak kíváncsiak. Az 1400 fős, reprezentatív felmérésből az derült ki, hogy
Azoknak a nagy része (77,6%), akiknek sikerült valamicskét félretenni, 10 ezer eurónál kevesebbet tudtak csak összegyűjteni, 20 ezer eurónál több megtakarításról pedig a válaszadóknak mindössze a 9,8 százaléka tudott beszámolni.
Arra a kérdésre, hogy mennyi pénzt sikerül havonta félretenniük, a megkérdezettek 52,8 százaléka azt válaszolta, hogy egyetlen vasat sem tud félretenni a havi jövedelméből, 21,8 százalékuk 300 lejnél kevesebbet, 13,5% 300 és 600 lej közötti, 5,8% 600 és 1000 lej közötti összeget tesz félre havonta, és mindössze 6 százalékuk nyilatkozta azt, hogy több mint 1000 lejt tud megspórolni minden hónapban. Mi több,
Akinek van megtakarítása, azok jó része, azaz 49,7%-a készpénzben, lejben tartja otthon a megtakarítását, 20,3% a folyószámláján, 11,95% pedig valutában (euró vagy dollár) őrizgeti a pénzét. A válaszadóknak mindössze 4,9%-a fekteti a pénzét részvényekbe és befektetési alapokba. Bár ez egy viszonylag új terület, a válaszadók 1,9%-a fektetett már kriptovalutába.
Ami a 3 hónapig tartó kiadások és törlesztőrészletek fedezésére ajánlott készenléti alapot illeti, a válaszadók 71,7%-a állítja, hogy nem rendelkezik ilyen forrásokkal, és csak 28,3%-a hozott létre ilyen alapot. A romániaiak pénzügyi helyzetéről szóló felmérést egy közel 1400 fős, az ország egész területéről származó, reprezentatív mintán végezték. A megkérdezettek 60,3%-a alkalmazott, 44,2% 2500 és 5000 lej közötti jövedelemről nyilatkozott, és csaknem a fele havi 2500 lej alatt keres.
Szabó Árpád közgazdász szerint annak, hogy a lakosság jó része nem tud félretenni, és nincsenek megtakarításai, több oka is van, nem fogható egyszerűen arra, hogy rosszul keres az emberek többsége.
„Vannak kutatások, amelyek bizonyítják, hogy a volt szocialista országokban az embereknek nincsen igazán jövőképük, s nem is igazán gondolnak arra, hogy mi lesz később. Ez nem csak abban nyilvánul meg, hogy nincsenek megtakarításaik, hanem akár abban is, hogy
Valahogy kulturálisan a szüleink, nagyszüleink nagy része úgy élt, hogy nem igazán lehetett magántulajdonuk, mindent államosítottak, és az ember megszokta, hogy ne legyenek megtakarításai, ne legyen tulajdona, s ezt elég nehéz kulturálisan kiverni az emberek fejéből” – magyarázta Szabó Árpád.
A pénzügyi szakértő hozzátette, természetesen a kis jövedelmekből eleve nehéz spórolni, a felmérésből is kiderül, hogy az emberek csaknem fele 2500 lej alatt keres, márpedig ennyiből nehéz eltartani egy családot, nemhogy még félretenni. Ugyanakkor a szakember rámutatott, hogy ha megnézzük a fogyasztási szokásokat, akkor a statisztikai átlagok alapján a fejlettebb országokban, de nálunk is
De az okok közé sorolja a szakértő a pénzügyi nevelés hiányát is, egyetemi tanárként azt látja, hogy nem tudnak százalékot, kamatot számolni a diákok, nem tudják, hogy mi az, hogy kamat, hozadék, államkötvény, és akkor nincs is, hogy használják ezeket a dolgokat.
Mit csináljunk vele, ha mégis van?
Azoknak, akiknek mégis van valamicske félretett pénzük, azt ajánlja a szakértő, gondolkodjanak el azon, hogy életbiztosítást, nyugdíjbiztosítást kössenek, hiszen 20–25 éven át fizetik, majd hozzájutnak egy nagyobb összeghez. Szabó Árpád szerint is az a legrosszabb, ha az ember a kis megtakarítását otthon a párna alatt, vagy a bankban tartja – a banknál például már jobb az államkötvény, mert az mindig picivel magasabb hozamot hoz, és mindig fizet az állam. A pénzügyi szakértő saját példáját hozta fel, elmondta, vannak neki részvényei, kötvényei, kriptovalutái is, így, ha egyik bebukik is, marad más.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
szóljon hozzá!