Sokaknak hó végéig sem elég a fizetés, nem hogy spórolni lehetne belőle. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
A romániaiak kétharmada azt állítja, egyáltalán nem rendelkezik megtakarításokkal, és az emberek fele egyetlen vasat sem tud megtakarítani a havi keresetéből – legalábbis ez derült ki egy, nemrégiben közzétett felmérésből. A szakértő szerint nehéz spórolni úgy, hogy a lakosok jó része nagyon kevés pénzből él, ráadásul hajlamosak vagyunk többet költeni, mint amennyit keresünk.
2022. július 02., 09:172022. július 02., 09:17
A romániai CEC Bank kérésére a FinZoom.ro végzett egy felmérést, amelyben az emberek pénzügyi szokásaira voltak kíváncsiak. Az 1400 fős, reprezentatív felmérésből az derült ki, hogy
Azoknak a nagy része (77,6%), akiknek sikerült valamicskét félretenni, 10 ezer eurónál kevesebbet tudtak csak összegyűjteni, 20 ezer eurónál több megtakarításról pedig a válaszadóknak mindössze a 9,8 százaléka tudott beszámolni.
Arra a kérdésre, hogy mennyi pénzt sikerül havonta félretenniük, a megkérdezettek 52,8 százaléka azt válaszolta, hogy egyetlen vasat sem tud félretenni a havi jövedelméből, 21,8 százalékuk 300 lejnél kevesebbet, 13,5% 300 és 600 lej közötti, 5,8% 600 és 1000 lej közötti összeget tesz félre havonta, és mindössze 6 százalékuk nyilatkozta azt, hogy több mint 1000 lejt tud megspórolni minden hónapban. Mi több,
Akinek van megtakarítása, azok jó része, azaz 49,7%-a készpénzben, lejben tartja otthon a megtakarítását, 20,3% a folyószámláján, 11,95% pedig valutában (euró vagy dollár) őrizgeti a pénzét. A válaszadóknak mindössze 4,9%-a fekteti a pénzét részvényekbe és befektetési alapokba. Bár ez egy viszonylag új terület, a válaszadók 1,9%-a fektetett már kriptovalutába.
Ami a 3 hónapig tartó kiadások és törlesztőrészletek fedezésére ajánlott készenléti alapot illeti, a válaszadók 71,7%-a állítja, hogy nem rendelkezik ilyen forrásokkal, és csak 28,3%-a hozott létre ilyen alapot. A romániaiak pénzügyi helyzetéről szóló felmérést egy közel 1400 fős, az ország egész területéről származó, reprezentatív mintán végezték. A megkérdezettek 60,3%-a alkalmazott, 44,2% 2500 és 5000 lej közötti jövedelemről nyilatkozott, és csaknem a fele havi 2500 lej alatt keres.
Szabó Árpád közgazdász szerint annak, hogy a lakosság jó része nem tud félretenni, és nincsenek megtakarításai, több oka is van, nem fogható egyszerűen arra, hogy rosszul keres az emberek többsége.
„Vannak kutatások, amelyek bizonyítják, hogy a volt szocialista országokban az embereknek nincsen igazán jövőképük, s nem is igazán gondolnak arra, hogy mi lesz később. Ez nem csak abban nyilvánul meg, hogy nincsenek megtakarításaik, hanem akár abban is, hogy
Valahogy kulturálisan a szüleink, nagyszüleink nagy része úgy élt, hogy nem igazán lehetett magántulajdonuk, mindent államosítottak, és az ember megszokta, hogy ne legyenek megtakarításai, ne legyen tulajdona, s ezt elég nehéz kulturálisan kiverni az emberek fejéből” – magyarázta Szabó Árpád.
A pénzügyi szakértő hozzátette, természetesen a kis jövedelmekből eleve nehéz spórolni, a felmérésből is kiderül, hogy az emberek csaknem fele 2500 lej alatt keres, márpedig ennyiből nehéz eltartani egy családot, nemhogy még félretenni. Ugyanakkor a szakember rámutatott, hogy ha megnézzük a fogyasztási szokásokat, akkor a statisztikai átlagok alapján a fejlettebb országokban, de nálunk is
De az okok közé sorolja a szakértő a pénzügyi nevelés hiányát is, egyetemi tanárként azt látja, hogy nem tudnak százalékot, kamatot számolni a diákok, nem tudják, hogy mi az, hogy kamat, hozadék, államkötvény, és akkor nincs is, hogy használják ezeket a dolgokat.
Mit csináljunk vele, ha mégis van?
Azoknak, akiknek mégis van valamicske félretett pénzük, azt ajánlja a szakértő, gondolkodjanak el azon, hogy életbiztosítást, nyugdíjbiztosítást kössenek, hiszen 20–25 éven át fizetik, majd hozzájutnak egy nagyobb összeghez. Szabó Árpád szerint is az a legrosszabb, ha az ember a kis megtakarítását otthon a párna alatt, vagy a bankban tartja – a banknál például már jobb az államkötvény, mert az mindig picivel magasabb hozamot hoz, és mindig fizet az állam. A pénzügyi szakértő saját példáját hozta fel, elmondta, vannak neki részvényei, kötvényei, kriptovalutái is, így, ha egyik bebukik is, marad más.
Havazásra és erős szélre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megszavazták a képviselők és a szenátorok hétfő este a Marcel Ciolacu vezette új kormányt. A miniszterek ezt követően letették hivatali esküjüket a Cotroceni-palotában.
A gazdaság támogatása kell hogy legyen az új kormány prioritása – jelentette ki hétfőn a parlamentben Kelemen Hunor.
Nem hoz megszorító intézkedéseket az új kormány – ígérte hétfőn a parlamentben Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök.
Az új kormány mind a 16 miniszterjelöltje pozitív véleményezést kapott a hétfő délutáni parlamenti meghallgatásokon. A parlament plénuma még a délután folyamán szavazni fog a Ciolacu-kormány beiktatásáról és a kormányprogramról.
Tavaly egy hektár termőföld átlagára 41 624 lej volt Romániában; területi bontásban a legalacsonyabb átlagárat (35 303 lej) az északkeleti régióban, a legmagasabbat (61 360 lej) a Bukarest-Ilfov régióban jegyezték.
A Szociáldemokrata Párt, a Nemzeti Liberális Párt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a nemzeti kisebbségek frakciója megállapodott, hogy Crin Antonescu személyében közös jelöltet indít az államelnöki választásokon.
Úgy tűnik, hogy sikerült megegyezni a minisztériumok elosztását illetően a koalíciós pártoknak, köztük az RMDSZ-nek is. A Digi 24 információi szerint az RMDSZ a fejlesztési és a pénzügyi tárcákat kaphatja az új kormányban.
A parlamenti pártokkal tartott vasárnapi konzultációsorozat végén Klaus Iohannis bejelentette, hogy „nagyon rövid időn belül” megalakulhat az Európa-barát koalíció kormánya.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) parlamenti többséget alakít ki a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel – ismertette Marcel Ciolacu. A PNL elnöke, Ilie Bolojan szerint a minisztériumokat „a pártok súlyának megfelelően” fogják felosztani.
szóljon hozzá!