Megtakarítás nélkül

Sokaknak hó végéig sem elég a fizetés, nem hogy spórolni lehetne belőle. Képünk illusztráció •  Fotó: Gecse Noémi

Sokaknak hó végéig sem elég a fizetés, nem hogy spórolni lehetne belőle. Képünk illusztráció

Fotó: Gecse Noémi

A romániaiak kétharmada azt állítja, egyáltalán nem rendelkezik megtakarításokkal, és az emberek fele egyetlen vasat sem tud megtakarítani a havi keresetéből – legalábbis ez derült ki egy, nemrégiben közzétett felmérésből. A szakértő szerint nehéz spórolni úgy, hogy a lakosok jó része nagyon kevés pénzből él, ráadásul hajlamosak vagyunk többet költeni, mint amennyit keresünk.

Szász Cs. Emese

2022. július 02., 09:172022. július 02., 09:17

A romániai CEC Bank kérésére a FinZoom.ro végzett egy felmérést, amelyben az emberek pénzügyi szokásaira voltak kíváncsiak. Az 1400 fős, reprezentatív felmérésből az derült ki, hogy

a lakosság nagyobbik felének, egészen pontosan 66,5 százalékuknak semmiféle megtakarítása sincsen.

Azoknak a nagy része (77,6%), akiknek sikerült valamicskét félretenni, 10 ezer eurónál kevesebbet tudtak csak összegyűjteni, 20 ezer eurónál több megtakarításról pedig a válaszadóknak mindössze a 9,8 százaléka tudott beszámolni.

Arra a kérdésre, hogy mennyi pénzt sikerül havonta félretenniük, a megkérdezettek 52,8 százaléka azt válaszolta, hogy egyetlen vasat sem tud félretenni a havi jövedelméből, 21,8 százalékuk 300 lejnél kevesebbet, 13,5% 300 és 600 lej közötti, 5,8% 600 és 1000 lej közötti összeget tesz félre havonta, és mindössze 6 százalékuk nyilatkozta azt, hogy több mint 1000 lejt tud megspórolni minden hónapban. Mi több,

a megkérdezettek 50,2 százaléka mondta azt, hogy a fizetésük nem is elég a hónap végéig, 41,9 százalékuk pedig kénytelen lemondani az olyan extrákról, mint mondjuk az étterem. 

Akinek van megtakarítása, azok jó része, azaz 49,7%-a készpénzben, lejben tartja otthon a megtakarítását, 20,3% a folyószámláján, 11,95% pedig valutában (euró vagy dollár) őrizgeti a pénzét. A válaszadóknak mindössze 4,9%-a fekteti a pénzét részvényekbe és befektetési alapokba. Bár ez egy viszonylag új terület, a válaszadók 1,9%-a fektetett már kriptovalutába. 

Sürgős kiadások, például autójavítás vagy lakásfelújítás esetén a lakosság 55,4%-a állítja, hogy nincsenek pénzügyi tartalékai.

Ami a 3 hónapig tartó kiadások és törlesztőrészletek fedezésére ajánlott készenléti alapot illeti, a válaszadók 71,7%-a állítja, hogy nem rendelkezik ilyen forrásokkal, és csak 28,3%-a hozott létre ilyen alapot. A romániaiak pénzügyi helyzetéről szóló felmérést egy közel 1400 fős, az ország egész területéről származó, reprezentatív mintán végezték. A megkérdezettek 60,3%-a alkalmazott, 44,2% 2500 és 5000 lej közötti jövedelemről nyilatkozott, és csaknem a fele havi 2500 lej alatt keres.

Nem gondolunk a jövőre

Szabó Árpád közgazdász szerint annak, hogy a lakosság jó része nem tud félretenni, és nincsenek megtakarításai, több oka is van, nem fogható egyszerűen arra, hogy rosszul keres az emberek többsége.

„Vannak kutatások, amelyek bizonyítják, hogy a volt szocialista országokban az embereknek nincsen igazán jövőképük, s nem is igazán gondolnak arra, hogy mi lesz később. Ez nem csak abban nyilvánul meg, hogy nincsenek megtakarításaik, hanem akár abban is, hogy

Idézet
a fiatalok elmennek feketén dolgozni és nem is gondolnak arra, hogy kellene nyugdíjjárulékot fizetni, mert nem gondolnak arra, hogy valaha nyugdíjasok lesznek és szükség lesz esetleg egy kis pénzre, amiből meg tudjanak élni.

Valahogy kulturálisan a szüleink, nagyszüleink nagy része úgy élt, hogy nem igazán lehetett magántulajdonuk, mindent államosítottak, és az ember megszokta, hogy ne legyenek megtakarításai, ne legyen tulajdona, s ezt elég nehéz kulturálisan kiverni az emberek fejéből” – magyarázta Szabó Árpád.

A pénzügyi szakértő hozzátette, természetesen a kis jövedelmekből eleve nehéz spórolni, a felmérésből is kiderül, hogy az emberek csaknem fele 2500 lej alatt keres, márpedig ennyiből nehéz eltartani egy családot, nemhogy még félretenni. Ugyanakkor a szakember rámutatott, hogy ha megnézzük a fogyasztási szokásokat, akkor a statisztikai átlagok alapján a fejlettebb országokban, de nálunk is

az emberek jó része körülbelül tíz százalékkal többet költ, mint amennyit keres, tehát inkább adóssága van, mint megtakarítása.

De az okok közé sorolja a szakértő a pénzügyi nevelés hiányát is, egyetemi tanárként azt látja, hogy nem tudnak százalékot, kamatot számolni a diákok, nem tudják, hogy mi az, hogy kamat, hozadék, államkötvény, és akkor nincs is, hogy használják ezeket a dolgokat.

Mit csináljunk vele, ha mégis van?

Azoknak, akiknek mégis van valamicske félretett pénzük, azt ajánlja a szakértő, gondolkodjanak el azon, hogy életbiztosítást, nyugdíjbiztosítást kössenek, hiszen 20–25 éven át fizetik, majd hozzájutnak egy nagyobb összeghez. Szabó Árpád szerint is az a legrosszabb, ha az ember a kis megtakarítását otthon a párna alatt, vagy a bankban tartja – a banknál például már jobb az államkötvény, mert az mindig picivel magasabb hozamot hoz, és mindig fizet az állam. A pénzügyi szakértő saját példáját hozta fel, elmondta, vannak neki részvényei, kötvényei, kriptovalutái is, így, ha egyik bebukik is, marad más.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Elvitték a 9,58 millió eurós főnyereményt a hatoslottón

Megnyerték csütörtökön a 47,7 millió lejes (több mint 9,58 millió eurós) főnyereményt a hatoslottón; a nyertes szelvény több mint 4400 lejbe került.

Elvitték a 9,58 millió eurós főnyereményt a hatoslottón
2024. november 15., péntek

Nacsa Lőrinc az új nemzetpolitikai államtitkár

Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának.

Nacsa Lőrinc az új nemzetpolitikai államtitkár
2024. november 15., péntek

Közel 1 millió lejből ünnepelhetik a december elsejét a románok Gyulafehérváron

Mintegy 894 ezer lejt utal ki a kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.

Közel 1 millió lejből ünnepelhetik a december elsejét a románok Gyulafehérváron
2024. november 13., szerda

Életbe lépett a törvény: megváltozik a minimálbér kiszámítása

Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.

Életbe lépett a törvény: megváltozik a minimálbér kiszámítása
2024. november 13., szerda

Öt napot töltött a Máramarosi-havasokban egy férfi, amíg rátaláltak a hegyimentők

A Máramaros megyei Salvamont munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.

Öt napot töltött a Máramarosi-havasokban egy férfi, amíg rátaláltak a hegyimentők
2024. november 13., szerda

Kétezer lejre bírságoltak meg egy nőt, aki azt hazudta, hogy fejszével fenyegetik

2000 lejre bírságoltak egy Maros megyei nőt, mert a 112-es segélyhívó számon valótlan bejelentést tett a hatóságoknak arról, hogy egy férfi fejszével fenyegeti.

Kétezer lejre bírságoltak meg egy nőt, aki azt hazudta, hogy fejszével fenyegetik
2024. november 13., szerda

Újabb földrengés volt az éjszaka a szokásos helyen

A Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt szerdán 1 óra 44 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Újabb földrengés volt az éjszaka a szokásos helyen
2024. november 12., kedd

Ekkora volt a legnagyobb értékű fekete pénteki rendelés

A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-i fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben. A legnagyobb értékű rendelés több mint 75.000 lej volt.

Ekkora volt a legnagyobb értékű fekete pénteki rendelés
2024. november 12., kedd

Ezek a termékek drágultak idén a legjobban

A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.

Ezek a termékek drágultak idén a legjobban
2024. november 12., kedd

Szeptemberben nőtt a nettó átlagkereslet Romániában

Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet.

Szeptemberben nőtt a nettó átlagkereslet Romániában
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!