Charles Darwin-szobor. A környezetvédelmi aktivisták szerint a természettudós is „forogna sírjában, ha tudná, hogy a világ a hatodik kihalási hullám kellős közepén jár”
Fotó: Pixabay
Charles Darwin sírját rongálták meg hétfőn Londonban környezetvédelmi aktivisták. Meg is magyarázták, hogy miért éppen az övét.
2025. január 14., 11:312025. január 14., 11:31
Az incidens a parlamenttel szemközt emelkedő ősi Westminster-apátságban, az evolúció elméletét kidolgozó XIX. századi brit természettudós nyughelyén történt, ahol a fosszilis üzemanyagok használata ellen küzdő Just Stop Oil környezetvédő csoport két tagja narancssárga krétaport szórt a síremlékre.
A csoport az akció után ismertetett nyilatkozatában közölte, aktivistái
A Just Stop Oil hangsúlyozta közleményében, hogy a világ tavaly túllépte azt a 1,5 fokot, amelyet környezeti szakértők a globális felmelegedés felső tűréshatáraként korábban megjelöltek.
„Milliók kénytelenek elhagyni otthonaikat, Kalifornia lángokban áll, és az 1970-es évek óta a világ vadállományának kétharmada odaveszett” – idéz a gyakran radikális akciókhoz folyamodó szervezet hétfői nyilatkozatából az MTI. A Just Stop Oil szerint
A két elkövetőt, egy 66 éves és egy 77 éves nőt a rendőrség szándékos rongálás gyanújával a helyszínen őrizetbe vette.
Az apátság szóvivője az incidens után közölte, hogy Darwin sírjának tisztítása megkezdődött, és
Az elmúlt hónapokban a Just Stop Oil több más felbecsülhetetlen értékű képzőművészeti alkotást és történelmi emléket is megpróbált megrongálni.
Tavaly szeptemberben a londoni Nemzeti Galériában a csoport három tagja konzerv zöldséglevest öntött Vincent van Gogh két festményére. Az egyik megrongált alkotás a művész Napraforgók című festménye volt, ugyanaz, amelyre a szervezet azóta letöltendő börtönbüntetésre ítélt másik két tagja 2022 októberében konzerv paradicsomlevest öntött. Az alkotás, amelyet üveglap védett, mindkét akció során sértetlen maradt, de kerete megrongálódott, és helyreállítása tízezer fontba (csaknem hatvanezer lejbe) került.
A szervezet tagjai tavaly júniusban narancssárga porral szennyezték be az ősi dél-angliai kultikus emlékhely, Stonehenge szikláit.
Tavaly májusban az angol-brit alkotmányosság ősi jogforrása, a Magna Carta egyik példányának üvegfalú tárolóját akarta összetörni a szervezet két idős aktivistája vésővel és kalapáccsal a londoni brit nemzeti könyvtárban. A történelmi dokumentum nem sérült meg.
A csoport két másik tagja 2023 novemberében a londoni Nemzeti Galériában Diego Velázquez Vénusz tükörrel című alkotásának védőüvegét törte be több helyen.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
Megindokolta az alkotmánybíróság, hogy miért utasította el Georgescu indulását az államelnök-választáson.
A közrend és a nemzetbiztonság elleni különösen súlyos bűncselekmények kapcsán házkutatásokat végez pénteken a legfőbb ügyészség; a nyomozáshoz közel álló források szerint a Horațiu Potra zsoldosvezérnek dolgozó személyek érintettek.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke csütörtökön kijelentette, hogy pártja soha nem fog csatlakozni egy Marcel Ciolacu vezette kormányhoz.
Csütörtökön benyújtotta a Központi Választási Irodához (BEC) az elnökjelölti iratcsomóját Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje.
Belehalt a sérüléseibe a csendőrség különleges bevetési egységének egyik 27 éves altisztje, akit egy társa lőtt meg véletlenül szerda este. A katonai ügyészség vizsgálódik az ügyben.
A januári 4,95 százalékról februárban 5,02 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – tájékoztat az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtöki közlése nyomán az Agerpres.
Egyöntetűen elutasította az alkotmánybíróság szerdai ülésén a Crin Antonescu elnökjelöltsége elleni óvásokat.
Victor Pontának a Szociáldemokrata Pártból (PSD) való kizárásáról döntött szerdai ülésén az alakulat Országos Politikai Tanácsa.
Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt.
szóljon hozzá!