Képünk illusztráció
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
A romániai magyarok több mint fele igényelte a magyar állampolgárságot – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból, amelyet az Eurotrans Alapítvány megrendelésére készített a SoDiSo Research. A kutatás a romániai magyarok magyar állampolgárság kérdéséhez fűződő viszonyát és terveit, valamint a támogatási lehetőségek igénybevételének gyakoriságát és hajlandóságát mérte fel.
2024. február 26., 15:252024. február 26., 15:25
2024. február 26., 15:592024. február 26., 15:59
A felmérés válaszadóinak 61 százaléka igényelte a magyar állampolgárságot, 18 százalékuk még nem kérvényezte a honosítást, de tervezi ezt megtenni valamikor a jövőben, 19 százalékuk pedig egyáltalán nem szándékszik igényelni. Ez utóbbiak aránya jelentősen csökkent a korábbi kutatási eredményekhez képest – derül ki az RMDSZ által is közzétett felmérési eredményekből.
Jellemzően a nagyobb városokban élők, a fiatalok, illetve a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők körében kiemelkedő a magyar állampolgárság megléte.
Számos támogatás és kedvezmény igényelhető a határon túli magyar állampolgárok számára, ezek igénybevételére is kitért a kutatás:
a Magyar Kormány által biztosított közvetlen külhoni támogatások közül a Szülőföldön magyarul elnevezésű nevelési-oktatási támogatás a legnépszerűbb, a válaszadók 57 százaléka nyilatkozott úgy, hogy ő, vagy valamelyik közeli családtagja igénybe vette ezt az elmúlt években.
a kimondottan az állampolgársággal rendelkezőket célzó támogatási formák közül a mintegy hét éve igényelhető anyasági támogatás kérelmezéséről a válaszadók 16, a babakötvény igényléséről pedig 12 százaléka számolt be.
a Magyarország területén biztosított utazási támogatások igénybevételéről kevesebben számoltak be, a megkérdezettek 6 százaléka élt ezzel a lehetőséggel.
Ezen a támogatási területen jelentős változás lép életbe március 1-től: ekkortól a Magyar Igazolvánnyal rendelkező külhoni állampolgárok négy helyett évi tizenkét alkalommal élhetnek a kedvezménnyel, és az eddigi 90 százalékos kedvezmény helyett teljes ingyenességre lesznek jogosultak.
A Magyar Igazolványt kérheti a Romániában állandó lakóhellyel rendelkező, magát magyar nemzetiségűnek valló személy, nem jogosult az a személy, aki Magyarországi állandó lakcímmel rendelkezik.
– hívja fel a figyelmet Nagy Zoltán Levente, az Eurotrans Alapítvány elnöke.
Az Eurotrans Alapítvány irodák elérhetőségét ide kattintva lehet megtalálni.
A kutatás hibrid módszertannal készült, 2023. novemberében 1213 személy telefonos, illetve 2024. januárjában 882 válaszadó személyes lekérdezésével. A felnőttkorú erdélyi magyarokra reprezentatív minta teljes mérete így 2095 személy, az eredmények 95 százalékos valószínűség mellett ± 2,9 százalékos hibahatárral érvényesek.
Elfogadta szerdán a képviselőház a hivatásos nevelőszülővé válás feltételeit rögzítő sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvénytervezetet.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) kedden bejelentette, hogy a december 9-i határidőig az elnökválasztáson induló valamennyi jelölt benyújtotta a kampánykiadásairól és -bevételeiről szóló részletes jelentést.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor szerint mielőbb létre kell hozni egy stabil parlamenti többséget, és az Európa-barát pártok körvonalazódó koalíciójának be kell jelentenie, hogy lesz-e közös államelnökjelöltje.
Az Európai Unióban tavaly nyugdíjba vonult személyek 13 százaléka dolgozott tovább, míg a lista végén álló Romániában mindössze 1,7 százalékuk vállalt munkát - derül ki az Eurostat munkaerő-felmérésének hétfőn közzétett adataiból.
December 9-től, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A védelmi minisztérium egy percig sem fontolgatta a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetését – írta péntek este az X közösségimédia-platformra Angel Tîlvăr miniszter.
Elutasította pénteken a Központi Választási Iroda (BEC) a DREPT beadványát, amelyben a párt a parlamenti választások eredményének érvénytelenítését kérte.
A Központi Választási Iroda (BEC) pénteken a külföldi szavazóhelyiségekben már zajló szavazás azonnali leállításáról döntött, mert az alkotmánybíróság elrendelte a teljes elnökválasztási folyamat megismétlését.
Az új elnök megválasztásáig és beiktatásáig hivatalban marad Klaus Iohannis, Románia jelenlegi elnöke. Iohannis az alkotmánybíróság péntek délutáni döntésére reagált, amivel érvénytelenítették az elnökválasztás első fordulóját.
Precedens nélküli döntést hozott pénteken az alkotmánybíróság, és az állami intézményeknek több információval kell szolgálniuk erről, hogy visszanyerjék az állampolgárok bizalmát – jelentette ki pénteken Kelemen Hunor.
szóljon hozzá!