A jelek szerint a magyar és a román kormány egyaránt érdekelt a kétoldalú államközi viszony javításában, az első lépést ez irányban Szijjártó Péter és Teodor Meleșcanu teheti meg a hétfői budapesti külügyminiszteri találkozón. Lapunk úgy tudja, a bukaresti diplomácia vezetője kezdeményezni fogja a közös kormányülések gyakorlatának felújítását.
2017. február 26., 16:572017. február 26., 16:57
2017. február 26., 16:582017. február 26., 16:58
Különös rangot ad Meleșcanu látogatásának, hogy az ALDE színeiben politizáló tárcavezetőt előadásra kérték fel a magyar nagykövetek szokásos évi értekezletén. Lapunk a bukaresti külügyi forrásokból úgy értesült, hogy a román diplomácia vezetője egyebek mellett azt is felveti magyar partnerének, hogy a kétoldalú viszony bizalmi jellegének erősítése érdekében térjenek vissza a 2000-es évek második felében működő közös kormányülések gyakorlatához. A magyar kormány jelenleg is tart ilyen jellegű egyeztetéseket több szomszédos országgal is.
A Sorin Grindeanu vezette baloldali kormány hivatalba lépése után az erdélyi magyarok, illetve Magyarország vonatkozásában az egyik legfontosabb kérdés, hogy miként alakul a magyar–román etnikum- és államközi viszony. Most vannak olyan jelek, amelyek az eddigi status quóhoz vagy éppen visszalépéshez képest egy pozitív irányú elmozdulás esélyére utalnak. A magyar–román államközi viszonynak a holtpontról való elmozdulását segítheti az RMDSZ-nek a bukaresti kormányhoz közeli szerepvállalása. A szociáldemokrata vezetők az utóbbi időben nem illették olyan jelzőkkel a magyar kabinetet, mint azt a román jobboldalon tették (populista, Európa-ellenes, nacionalista, oroszbarát stb.). Ráadásul a baloldal a választási kampányban – de a tüntetések minősítésekor is – olyan jelszavakkal élt (idegenszívű az ellenfél, külföldről irányítják a tüntetőket, Soros befolyása alatt állt a technokrata kormány stb.), amelyeket Magyarországon a Fidesz is használ.
A Szociáldemokrata Párt kritikusabb Brüsszellel, s általában a Nyugattal szemben, mivel azt a román liberális jobboldal örökös támogatójának tartja. A baloldal részéről nagyobb a nyitottság a térségbeli összefogás iránt is. Biztató jel Teodor Meleşcanu külügyminiszteri kinevezése, s főleg a veterán – Magyarországot jól ismerő – diplomata kijelentése, miszerint erkölcsi kötelességének tartja a magyar–román kapcsolatok javítását. A nyilatkozatra azonnal megérkezett a válasz Budapestről: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter mielőbbi budapesti látogatásra hívta meg román kollégáját.
A két ország kapcsolatának az egyik legkényesebb vetülete eddig az Oroszországhoz való viszony volt. Bukaresti diplomáciai, biztonságpolitikai körökben általános az a vélekedés, hogy Orbán Viktornak a Vlagyimir Putyinhoz történő közeledése az Egyesült Államok egyik legelkötelezettebb térségbeli szövetségesének számító Romániára nézve biztonsági kockázatot jelent, mivel „Moszkva – budapesti segítséggel – a székelyek autonómiatörekvései révén destabilizálhatja az országot”. Ez az amerikaiak által is sugallt tétel gyengülhet Donald Trump elnökségével, amennyiben az valóban amerikai–orosz közeledést fog eredményezni.
Őrizetbe vettek, majd előzetes letartóztatásba helyeztek egy 33 éves Prahova megyei férfit, aki 167 kilométer/órás sebességgel vezetett egy autót Brassóban. A férfi ittas volt, jogosítvány nélkül vezetett, a jármű pedig lopott volt.
Lezuhant egy utasszállító repülőgép a kazahsztáni Aktau város közelében - jelentették be szerdán orosz sajtóügynökségek a kazahsztáni rendkívüli helyzetek minisztériumára hivatkozva.
Keddi közleménye szerint az alakulat beadványában kérte az alkotmánybíróságtól, hogy állapítsa meg az államfői tisztség megüresedését, illetve az ideiglenes betöltését indokló körülmények fennállását.
Havazásra és erős szélre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megszavazták a képviselők és a szenátorok hétfő este a Marcel Ciolacu vezette új kormányt. A miniszterek ezt követően letették hivatali esküjüket a Cotroceni-palotában.
A gazdaság támogatása kell hogy legyen az új kormány prioritása – jelentette ki hétfőn a parlamentben Kelemen Hunor.
Nem hoz megszorító intézkedéseket az új kormány – ígérte hétfőn a parlamentben Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök.
Az új kormány mind a 16 miniszterjelöltje pozitív véleményezést kapott a hétfő délutáni parlamenti meghallgatásokon. A parlament plénuma még a délután folyamán szavazni fog a Ciolacu-kormány beiktatásáról és a kormányprogramról.
Tavaly egy hektár termőföld átlagára 41 624 lej volt Romániában; területi bontásban a legalacsonyabb átlagárat (35 303 lej) az északkeleti régióban, a legmagasabbat (61 360 lej) a Bukarest-Ilfov régióban jegyezték.
A Szociáldemokrata Párt, a Nemzeti Liberális Párt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a nemzeti kisebbségek frakciója megállapodott, hogy Crin Antonescu személyében közös jelöltet indít az államelnöki választásokon.
szóljon hozzá!