A jelek szerint a magyar és a román kormány egyaránt érdekelt a kétoldalú államközi viszony javításában, az első lépést ez irányban Szijjártó Péter és Teodor Meleșcanu teheti meg a hétfői budapesti külügyminiszteri találkozón. Lapunk úgy tudja, a bukaresti diplomácia vezetője kezdeményezni fogja a közös kormányülések gyakorlatának felújítását.
2017. február 26., 16:572017. február 26., 16:57
2017. február 26., 16:582017. február 26., 16:58
Különös rangot ad Meleșcanu látogatásának, hogy az ALDE színeiben politizáló tárcavezetőt előadásra kérték fel a magyar nagykövetek szokásos évi értekezletén. Lapunk a bukaresti külügyi forrásokból úgy értesült, hogy a román diplomácia vezetője egyebek mellett azt is felveti magyar partnerének, hogy a kétoldalú viszony bizalmi jellegének erősítése érdekében térjenek vissza a 2000-es évek második felében működő közös kormányülések gyakorlatához. A magyar kormány jelenleg is tart ilyen jellegű egyeztetéseket több szomszédos országgal is.
A Sorin Grindeanu vezette baloldali kormány hivatalba lépése után az erdélyi magyarok, illetve Magyarország vonatkozásában az egyik legfontosabb kérdés, hogy miként alakul a magyar–román etnikum- és államközi viszony. Most vannak olyan jelek, amelyek az eddigi status quóhoz vagy éppen visszalépéshez képest egy pozitív irányú elmozdulás esélyére utalnak. A magyar–román államközi viszonynak a holtpontról való elmozdulását segítheti az RMDSZ-nek a bukaresti kormányhoz közeli szerepvállalása. A szociáldemokrata vezetők az utóbbi időben nem illették olyan jelzőkkel a magyar kabinetet, mint azt a román jobboldalon tették (populista, Európa-ellenes, nacionalista, oroszbarát stb.). Ráadásul a baloldal a választási kampányban – de a tüntetések minősítésekor is – olyan jelszavakkal élt (idegenszívű az ellenfél, külföldről irányítják a tüntetőket, Soros befolyása alatt állt a technokrata kormány stb.), amelyeket Magyarországon a Fidesz is használ.
A Szociáldemokrata Párt kritikusabb Brüsszellel, s általában a Nyugattal szemben, mivel azt a román liberális jobboldal örökös támogatójának tartja. A baloldal részéről nagyobb a nyitottság a térségbeli összefogás iránt is. Biztató jel Teodor Meleşcanu külügyminiszteri kinevezése, s főleg a veterán – Magyarországot jól ismerő – diplomata kijelentése, miszerint erkölcsi kötelességének tartja a magyar–román kapcsolatok javítását. A nyilatkozatra azonnal megérkezett a válasz Budapestről: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter mielőbbi budapesti látogatásra hívta meg román kollégáját.
A két ország kapcsolatának az egyik legkényesebb vetülete eddig az Oroszországhoz való viszony volt. Bukaresti diplomáciai, biztonságpolitikai körökben általános az a vélekedés, hogy Orbán Viktornak a Vlagyimir Putyinhoz történő közeledése az Egyesült Államok egyik legelkötelezettebb térségbeli szövetségesének számító Romániára nézve biztonsági kockázatot jelent, mivel „Moszkva – budapesti segítséggel – a székelyek autonómiatörekvései révén destabilizálhatja az országot”. Ez az amerikaiak által is sugallt tétel gyengülhet Donald Trump elnökségével, amennyiben az valóban amerikai–orosz közeledést fog eredményezni.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
szóljon hozzá!