A Qatar Airways légitársasággal tárgyal a kormány a bukaresti Otopeni repülőtér korszerűsítése, valamint a Tarom hazai állami légitársaság átszervezése és „megmentése” érdekében – jelentette be Victor Ponta miniszterelnök.
2015. május 04., 17:452015. május 04., 17:45
Hozzátette: a kabinet a törökországi Turkish Airlines, a dubaji Emirates és az Abu Dhabi-i székhellyel rendelkező Etihad nemzetközi vállalatokkal is megbeszélést kezdeményezett az ügyben, de „ez még csak kezdeti fázisban van”. A katari látogatáson tartózkodó miniszterelnök rámutatott: a Qatar Airwaysszel folytatott tárgyalások terén konkrét lépések történtek, a beszélgetésekbe már bevonták a légitársaság vezérigazgatóját.
„A bukaresti repülőtér a térség azon légikikötői közé tartozik, amely az egyik legjelentősebb fejlődésen ment keresztül az elmúlt időszakban. Azonban további beruházásokra van szükség, a létesítmény ugyanis kezdi elérni infrastrukturális határait, így magántőkére lenne szüksége. Ennek nyomán nemcsak a repülőteret korszerűsítené, hanem a szolgáltatásokat is bővítené a magánbefektető, ez pedig a többi itt működő légitársaságnak is kedvezne” – magyarázta Ponta.
A kormányfő azt is elmondta: a Tarom esetében azért lenne előnyös egy közel-keleti partner, mert „az európai vállalatoknak megvannak a saját problémáik, emiatt sajnos nem terveznek beruházást a román légitársaságnál”.
Ponta közölte: a Katar fővárosa, Doha és Bukarest között közlekedő heti járatok számát a mostani egyről hamarosan kettőre emelik. A kormányfő ugyanakkor úgy vélte: „a romániai hatóságok ismét bizonyították hozzá nem értésüket saját érdekeik népszerűsítése terén, hiszen Románia még csak egy kereskedelmi attaséval sem rendelkezik Dohában”.
A miniszterelnök közel-keleti látogatása április 30-án kezdődött és május 5-éig tart: Ponta az Egyesült Arab Emirátusok és Katar mellett Kuvaitba és Szaúd-Arábiába is ellátogat.
A Tarom légitársaság évek óta veszteséges, igaz, az elmúlt években sikerült valamennyit lefaragnia a hiányból. A tavalyi évet 119 millió lejes mínusszal zárta, ez 8 százalékkal kevesebb a 2013-as adatokhoz képest, a kormány becslései szerint ugyanakkor idén 8 millió lejes lesz a veszteség.
Ioan Rus közlekedésügyi miniszter márciusban beszélt arról, hogy a vállalat az egyetlen az általa vezetett tárca hatáskörébe tartozó társaságok közül, amely „hatalmas pénzügyi gondokkal küzd”, de a minisztérium keresi azokat a szakértőket, akik hatékony átszervezési stratégiát valósítanak meg. Rus tavaly novemberben úgy fogalmazott: a Tarom eredményei pozitív irányt mutatnak, de sajnos „nem a legszerencsésebb menedzsment irányítja a légitársaságot”.
A vállalatot egyébként a versenyszférából érkezett menedzser – a belga Christian Heinzmann – vezeti, miután a Nemzetközi Valutaalap (IMF) azt kérte a kormánytól, hogy az állami vállalatok vezetői tisztségeinek betöltésére hirdessen nyílt pályázatot. Az IMF ebben látja a garanciáját annak, hogy a veszteséges vállalatok működése egészséges üzleti alapokra helyezhető.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!