Kárpátaljai mindennapok a háború árnyékában

Ungvár, sorban állás a bankautomata előtt •  Fotó: Varga Brigitta

Ungvár, sorban állás a bankautomata előtt

Fotó: Varga Brigitta

Belefáradtak az emberek az állandó félelembe, a légvédelmi szirénák szinte napi szintű zúgásába Kárpátalján. A kezdeti pánikot követően kialakult a megmásított hétköznapok rendje, nem állt meg az élet a háború árnyékában sem. Bujdosó Ivettel, a Kárpáti Igaz Szó újságírójával beszélgettünk.

Barabás Hajnal

2022. június 19., 11:462022. június 19., 11:46

„Az első hírek hallatán hitetlenséggel fogadtuk az orosz támadásról szóló híreket Kárpátalján. Úgy gondoltuk, valamilyen félreértés lehet, ám később egyre több hír látott napvilágot, így tudatosult bennünk annak valósága. Az emberek pánikba estek, az első napokban bevásárlási láz kezdődött” – osztotta meg az orosz–ukrán háború első napjainak tapasztalatait az Ungvár közeli Palágykomorócon élő Bujdosó Ivett, a Kárpáti Igaz Szó újságírója. Hozzátette, a bizonytalanság miatt a legnagyobb pánikban teltek a napok, ugyanis senkit sem készítették fel arra, hogy háborús helyzetben mi a teendő.

Idézet
Kárpátalján először a háború tizedik napján szólaltak meg a légvédelmi szirénák, ám kiderült, rendszerhiba történt. Nagyon megijedtünk, az első reakciónk az volt, hogy gyorsan összecsomagoltunk, ha menekülni kell. A bőrönd azóta is készenlétben áll

– osztotta meg. Mint elmondta, az első, valós veszélyre figyelmeztető légvédelmi sziréna zúgása bénítóan hatott rá, tehetetlennek érezte magát. „Csak vártuk, hogy mi fog történni. Imádkoztunk, hogy legyen vége” – mondta. Eleinte éjszaka volt a legtöbbször riadó, azóta a nap bármely szakaszában megszólalnak a szirénák. „Néha, egy-egy rövidebb időszak erejéig elcsitulnak, aztán újra naponta többször megszólalnak, leginkább a kora esti órákban” – fejtette ki Ivett.

Megmásított hétköznapok

„Idővel az emberek hozzászoktak a helyzethez, kialakultak a gondterhes mindennapok” – fogalmazott a kárpátaljai újságíró. Hozzátette,

a hétköznapok monoton figyelemeltereléssé alakultak át, az emberek inkább dolgoznak, belemerülnek a segítségnyújtásba.

Megszokott hétköznap Ungváron, miközben az ország másik felében harcok dúlnak •  Fotó: Varga Brigitta Galéria

Megszokott hétköznap Ungváron, miközben az ország másik felében harcok dúlnak

Fotó: Varga Brigitta

„Kárpátalján viszonylag nyugodalmasan telnek a napok. A több mint 100 napja tartó harc során egyszer fordult elő a kárpátaljai térséget, a munkácsi járási Volóc területét érintő rakétatámadás” – mondta. Hozzáfűzte, mindig megdöbbenti az embereket a robbanásokról szóló hír.

Idézet
A félelem bennünk van, ugyanis bárhol és bármikor érheti támadás a térséget. Gyakrabban nézünk felfelé

– jegyezte meg. Amikor kikerült egy-egy felvétel Mariupolból, Bucsából, az letaglózta az embereket. Ráadásul az érintett területeken problémásabb a vízellátás, az élelmezés. „Elszomorít, hogy a 21. században egyáltalán megtörténhet, hogy meg kell harcolni az ivóvízért” – fogalmazott. Megkérdeztük azt is, van-e ismerőse, aki a háborús övezetben tartózkodik. Mint elmondta, közeli rokona, ismerőse ugyan nincs ott, csak falubelije, akiről a Facebook-oldalon közzétett fényképein keresztül informálódik.

Lassult, de működik

A háborús helyzetre való tekintettel szinte az összes kulturális rendezvény elmaradt, azokat a legtöbb esetben elhalasztották.

•  Fotó: Varga Brigitta Galéria

Fotó: Varga Brigitta

„A szervezők bizakodnak a jövőben, a háború mihamarabbi befejezésében. Kisebb volumenű helyi rendezvényekkel próbálják pótolni a hiányt, gyermeknapokat, családi napokat tartanak” – sorolta Bújdosó Ivett. A közszolgáltatásokról érdeklődve megtudtuk, hogy

Kárpátalján minden ilyen szolgáltatás működik, nem jellemző, hogy szünetelne a vízellátás, a villanyáram- és a gázszolgáltatás.

Rendszeres a szemételszállítás, működik az internet-szolgáltatás, a községi és kistérségi tanács is folyamatosan dolgozik. „Az ügyintézés nyilván lassult, többet kell várni a dokumentumok kiállítására, ám ettől a kellemetlenségtől eltekintve minden működik” – tudatta. Az üzemanyag-ellátással voltak ugyan gondok, de mostanra az is megoldódni látszik. „Egy ideig államilag szabályozták az üzemanyag árát, viszont amióta megszüntették a hatósági árat, közel 30 százalékkal emelkedett a benzin és a gázolaj ára” – ismertette.

Megdrágultak a termékek

Beszámolt arról is, hogy kezdetben leürültek az üzletek polcai, főként azért, mert megnövekedett a térségben a belső országrészből érkező menekültek száma, aztán idővel rendeződött az áruellátás a boltokban.

Idézet
Akad, amiből már nincs olyan nagy választék, ám nem mondhatnám, hogy bármiből is hiány lenne, mindenféle élelmiszert, higiéniai cikket be lehet szerezni. Az árak viszont emelkedtek, január óta legkevesebb 30 százalékos a drágulás mértéke

– tette hozzá. Példákkal is szolgált, a hajdina kilója január óta 45 hrivnyáról 80–90 hrivnyára, a hosszú szemű rizs kilója 35-ről 55-re drágult, a tej literje 28-ról 36-ra, a sertés nyakrész kilója 144-ről 162-re, a szarvasmarha bordarész kilója pedig 145-ről 160-ra emelkedett. Ezekkel párhuzamosan a tömegközlekedés is drágult.

Rengeteg a menekült

A kárpátaljaiak hétköznapjait a menekültáradat is befolyásolta. Eleinte azok érkeztek, akik nem szorultak a helyiek segítségére, szállást, albérletet találtak maguknak. „Viszont amikor elindultak az állami vasutak evakuációs vonatai, akkor rengetegen érkeztek az ország keleti és déli részéről Ungvárra. Itt segélypontokat alakítottak ki, ahonnan a környékbeli településekre irányították a menekülteket. Rengetegen voltak, a helyiek ott segítettek, ahol tudtak” – mesélte. Arra a kérdésre, hogy a menekültek megjelenésével gyakoribb lett-e a konfliktus az ukránok és a magyarok között, azt válaszolta, hogy személyesen nem tapasztalt ilyesmit. Kiemelte, hogy néhány szélsőségesen megnyilvánuló ember alapján nem szabad megítélni az egész társadalmat.

Idézet
A falunkban, Palágykomorócon többen vagyunk magyarok, sem ott, sem Ungváron nem találkoztam ilyesmivel. A nagypolitikában mindig voltak konfliktusok, ám az egyszerű emberek emberként tekintenek a másikra, továbbra sem nemzetiség alapján ítéljük meg egymást, ettől eltekintve nyilván vannak kivételek

– magyarázta. A menekültek kapcsán ugyanakkor arról is beszélt, hogy a megyevezetés a beilleszkedési időszak után – amikor is szállást, napi háromszori étkezést, takarítást biztosítottak számukra – most már azon dolgozik, hogy önállósítsák az ideiglenesen áttelepülteket, munkavállalásra, önálló lakóhely megtalálására biztatják őket.

Kárpátaljára menekítették a vállalatokat

Nem csak az okozott nehézséget a térségben, hogy munkahelyek szűntek meg, hanem az is, hogy sokan családostul települtek külföldre, így a hiányzó munkaerőt a belső menekültekkel próbálják pótolni.

•  Fotó: Varga Brigitta Galéria

Fotó: Varga Brigitta

„Mivel Kárpátalja az ország egyik békés megyéje, ezért állami kezdeményezésként ide telepítik át a belső-ukrajnai kis- és nagyvállalkozásokat. A cégek saját munkaerőt is hoznak, illetve a helyiek közül alkalmaznak munkaerőt. Aki el akar helyezkedni, az el tud, hiszen a több vállalkozás több munkahelyet jelent a térségben. A fizetés összege azonban már más kérdés” – magyarázta.

Hadiállapot

A 18–60 év közötti férfiak továbbra sem hagyhatják el az országot, néhány kivételt (például a rokkantakat, három kiskorú gyermeket nevelőket, stb.) leszámítva. A határátkelők azonban működnek, nincsenek korlátozások. A rendőri jelenlét is megerősödött, a hadköteleseket sűrűbben ellenőrzik.

Kezdetben egyébként egy hónapra, majd újabb egy hónapra hirdettek hadiállapotot, legutóbb azonban három hónappal, augusztus 23-ig hosszabbították meg azt.

„Ezek után nem tudjuk, hogyan tervezzük a jövőnket, nem szeretnénk elhagyni Kárpátalját” – mondta.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 10., péntek

Az Egyesült Államok eltörölte a vízumkényszert a román állampolgárokkal szemben

Több mint másfél évtizede várt történelmi pillanatként értékelte Marcel Ciolacu kormányfő pénteken, hogy az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma úgy döntött: eltörli a vízumkényszert a román állampolgárokkal szemben.

Az Egyesült Államok eltörölte a vízumkényszert a román állampolgárokkal szemben
2025. január 10., péntek

Jövő héten dönt a kormány a kétfordulós elnökválasztás megszervezésének részleteiről

Jövő héten fogadja el a kormány az elnökválasztás május 4-i és 18-i megszervezéséhez szükséges jogszabálytervezeteket – jelentette be a miniszterelnök a pénteki kormányülés elején.

Jövő héten dönt a kormány a kétfordulós elnökválasztás megszervezésének részleteiről
2025. január 10., péntek

Újabb hosszúhétvége körvonalazódik a közszférában

Munkaszüneti nap lesz május 2-a a közalkalmazottak számára. Az erről szóló határozattervezetet pénteki ülésén készül elfogadni a kormány.

Újabb hosszúhétvége körvonalazódik a közszférában
2025. január 09., csütörtök

Felerősödő széllel, helyenként pedig havazással érkezik a lehűlés péntektől

A szél erősödésére, esőre és havazásokra figyelmeztető előrejelzéseket bocsátott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Felerősödő széllel, helyenként pedig havazással érkezik a lehűlés péntektől
2025. január 08., szerda

Tüntetnek a rendőrök a bérek befagyasztása és a pótlékok eltörlése miatt

Rendőrök tüntetnek Románia több településén szerdán a közalkalmazotti béreket és nyugdíjakat január elsejétől befagyasztó rendelet ellen.

Tüntetnek a rendőrök a bérek befagyasztása és a pótlékok eltörlése miatt
2025. január 08., szerda

Közel a bejelentés: vízummentesen utazhatnak az Egyesült Államokba a román állampolgárok

Pénteken Washingtonban hivatalosan is bejelentik az amerikai hatóságok, hogy Románia felvételt nyert az amerikai vízummentességi programba (Visa Waiver).

Közel a bejelentés: vízummentesen utazhatnak az Egyesült Államokba a román állampolgárok
2025. január 08., szerda

A szólásszabadság helyreállítása érdekében felhagy tényellenőrző programjával a Meta

A Meta felhagy tényellenőrzési programjával a hozzá tartozó közösségimédia-felületeken és enyhít a vélemények szabad kifejtésének korlátain – jelentette be Mark Zuckerberg, a technológiai óriáscég tulajdonos-elnöke kedden.

A szólásszabadság helyreállítása érdekében felhagy tényellenőrző programjával a Meta
2025. január 08., szerda

Kútba esett hiúzon segítettek a hegyimentők

Kútba esett hiúzt hoztak felszínre és engedtek szabadon kedden a Páring-hegységben – közölte közösségi oldalán a Salvamont hegyimentő szolgálat.

Kútba esett hiúzon segítettek a hegyimentők
2025. január 08., szerda

Csökkent ugyan, de még mindig magas a halálos közúti balesetek száma

2023-ban több mint 1500 személy vesztette életét Romániában közúti balesetekben – derül ki a Román Rendőrség kedd este közzétett adataiból.

Csökkent ugyan, de még mindig magas a halálos közúti balesetek száma
2025. január 07., kedd

Hazaindulnak a vakációzók, nagy a forgalom az 1-es országúton

Jelentősen megnövekedett a forgalom kedd délután az 1-es országúton Brassótól Ploieşti irányába, Azuga és Buşteni között helyenként lépésben haladnak az autók – közölte a rendőrség közlekedési tájékoztató központja.

Hazaindulnak a vakációzók, nagy a forgalom az 1-es országúton
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!