Fontos a koronavíruson átesettek nyomon követése. Hosszútávú hatásai lehetnek a betegségnek. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Egyre több koronavírus-fertőzésen átesett páciens számolt be hosszútávú egészségkárosító hatásokról, amelyek rontják az életminőségüket. Jó hír, hogy az ilyen helyzetben lévő személyek orvosi monitorizálását decembertől az egészségbiztosító állja, ám az is tény, hogy Romániában még nem veszik eléggé komolyan a nyomon követést.
2020. december 22., 11:052020. december 22., 11:05
Több oka is van, hogy az elmúlt időszakban lecsökkent az új esetek száma az országban, ám a következő év elején ismét növekedés várható – véli Fejér Szilárd vegyész, kémikus, kutató, a sepsiszentgyörgyi Pro Vitam diagnosztikai laboratórium vezetője, akivel emellett a fertőzés okozta maradandó károsodásokról is beszélgettünk.
Mint a kutató részletezte,
Ennek az lehet az oka, hogy a fertőzési láncolatok lecsökkentek: mindenkinek van egy ismerősi hálózata, és nagyrészt csak abban mozgott a korlátozások következtében, így kevés esély volt arra, hogy idegen emberek találkozzanak egymással. Emellett október-novemberben egyes páciensek szervezetében rengeteg vírus volt, ők voltak az úgynevezett szuperfertőzők, most viszont egyre kevesebb ilyen van. Fejér Szilárd szerint azonban újból erőre fog kapni a vírus, főként az ünnepek miatt, amikor sokan látogatnak haza, megnő az olyan találkozások esélye, amelyekre egyébként nem került volna sor.
– emelte ki.
A szakember arra is kitért, hogy a Covid-betegeket a háziorvosnak a gyógyulás után is nyomon kell követnie, és ha valamilyen gondot észlel, az részletesebb kivizsgálást igényel. Újdonság, hogy a fertőzésen átesett betegek hosszútávú orvosi monitorizálását decembertől az egészségbiztosító állja, méghozzá úgy, hogy más krónikus betegekhez hasonlóan (onkológiai, cukorbetegség stb.) a kezelőorvos olyan küldőpapírt állíthat ki, amivel
Ez különböző vizsgálatokat jelenthet, mint röntgen, vérvizsgálatok vagy bármi más, amiről a kezelő- vagy háziorvos úgy gondolja, hogy szükséges. Erre azért van nagy szükség, mivel egyre több kutatás bizonyítja, hogy a fertőzés maradandó károsodásokat okozhat.
„Úgy hívják ezt, hogy long Covid, azaz hosszú Covid. Ez azokra az esetekre vonatkozik, amikor már rég nem fertőz az illető, de még mindig vannak tünetei. Ezeknek elég széles a palettája, a tüdőkárosodás az egyik legfőbb panasz, illetve a vérrögképződés, amely miatt trombózis, embólia fordulhat elő hosszabb távon. Emellett szintén tönkretehetik az érintettek életminőségét a neurológiai tünetek, például a krónikus fáradtság vagy a depresszió. Maradandó tünet lehet továbbá a fülzúgás is, ami ugyan nem életveszélyes, de az őrületbe tudja kergetni az embert” – magyarázta a kutató. Hozzátette: nálunk még nem veszik eléggé komolyan ezt a nyomon követést, pedig nagy szükség lenne rá. A szakemberek ugyanis már régóta hangsúlyozzák, hogy
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!