Fotó: Baricz Tamás Imola
Továbbra is akadozva működik az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere, a háziorvosok emiatt nyílt levélben bírálták az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt, rámutatva: az ő feladatuk az ellátás, és nem az informatikai problémák megoldása. Nicolae Bănicioiu egészségügyi miniszter ezzel szemben úgy véli: a rendszer nagyon jól működik, és ez a legfontosabb projekt, ami 1989 után megvalósult Romániában.
2015. május 12., 21:352015. május 12., 21:35
Továbbra is akadozva működik az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere, ezért a háziorvosok nyílt levélben szólították fel az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt (CNAS), hogy ne szankcionálják azokat a szakembereket, akik működőképes azonosító hiányában vizsgálnak meg, illetve kezelnek pácienseket.
Az orvosok emellett azt is kérik, hogy a biztosító alkalmazzon valamennyi megyében informatikai szakembereket, akiket azonnal értesíteni lehet, ha lefagy a program, a szakértők elérhetőségét pedig a megyei biztosítók honlapján és a székházak bejáratánál is függesszék ki. Angela Mazdrag, a háziorvosok munkáltatói szövetségének elnöke rámutatott: május elsejei beindítása óta a rendszer a akadozik, és folyamatosan lefagy.
Állásokat hirdetett meg a szaktárca
Befagyasztott állásokat oldott fel az egészségügyi intézményekben a minisztérium – jelentette be kedden Nicolae Bănicioiu tárcavezető. Rámutatott: a rendszerben körülbelül 30 ezer új alkalmazottra lenne szükség, a személyzethiányt pedig szerinte három-négy éven belül sikerül pótolni. Az egészségügyi szakszervezetek által kilátásba helyezett tüntetésekről elmondta: folyamatosan tárgyalnak az érintettekkel, és nem kizárt, „hogy hamarosan emelkedni fog a fizetésük”.
A háziorvosok szerint a kialakult helyzetért egyedül a CNAS felelős, ezért elfogadhatatlan lenne, ha a szakembereknek azért nem fizetne a biztosító a vizsgálatok, kezelések, gyógyszerek után, mert nem használták a kártyát. „Az orvosok feladata, hogy biztosítsák a szükséges és igényelt egészségügyi szolgáltatásokat a pácienseknek, és nincs idejük informatikai hiányosságok megoldásával foglalkozni” – olvasható a közleményben.
A háziorvosok hangsúlyozzák: mindannyian eleget tettek a törvényben előírt kötelességüknek, beszerezték a meglehetősen költséges kártyaleolvasókat.
Korábban Soós Szabó Klára, a háziorvosok egyesületének Hargita megyei elnöke lapunknak úgy nyilatkozott: a kártya embertelen körülményeket teremthet a betegellátásban, ha nem működik zökkenőmentesen.
Nicolae Bănicioiu egészségügyi miniszter ezzel szemben kedden úgy nyilatkozott: noha felmerülnek problémák az elektronikus azonosítókkal kapcsolatban, a CNAS vezetője, Vasile Ciurchea által közölt információk szerint „a rendszer nagyon jól működik”.
„A 14,5 millió biztosított állampolgárt kiszolgáló kártyarendszer a legnagyobb projekt, amely 1989 után Romániában megvalósult” – vélekedett a tárcavezető. Hozzátette: tisztában van vele, hogy sokan elégedetlenek, de ez egyelőre a leghatékonyabb módszer a visszaélések és az adócsalás megfékezésére az egészségügyi rendszerben.
Ehhez képest Klaus Johannis államfő pénteken hevesen bírálta a rendszert, mint rámutatott: a kormány rendkívül rosszul készítette elő a rendszer elindítását, és „botrányos”, hogy egyes rendelők és kórházak előtt hatalmas sorok alakultak ki.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig közel 423 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 12 óráig több mint 300 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 10 óráig több mint 246 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint pénteken 19 óráig több mint 150 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán a belügyminiszter.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap. A címer jelképeinek értelmezéséhez a Vatikán útmutatót közölt.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – számolt be a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) közlése nyomán az Agerpres.
A világegyetem várhatóan tíz a hetvennyolcadik hatványon év múlva pusztul el, sokkal hamarabb, mint azt korábban gondolták, amikor az univerzum végét tíz az ezeregyszázadik hatványon év múlvára jósolták – közölték egy friss számítás alapján.
szóljon hozzá!