A családfakutatások mellett sok hasznos adatot is rögzítettek az utókor számára – mindez online is megtalálható
Fotó: Haáz Vince
Kevesen tudnak arról a digitalizált adatbázisról, amelyet a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) kutatócsoportja készített a történelmi Erdély lakosságának adataiból. Az online adattár nem teljes, de így is 360 ezer Erdélyben született, házasodott és elhunyt személy adatait összesítették a kutatócsoport tagjai. Felmenőinkre név szerint kereshetünk rá az interneten, feltéve ha feldolgozták az adott települést.
2020. február 01., 16:102020. február 01., 16:10
2020. január 22., 09:272020. január 22., 09:27
Név, születési év és helységnév alapján kereshetünk rá felmenőinkre, akik az 1814 és 1916 közötti időszakban éltek – ez Erdély korabeli 5,4 milliós lakosságának a 6,9 százalékát teszi ki. Az adatbázis elkészítéséről a projekt vezetője, Luminița Dumanescu korábban a Mediafaxnak elmondta: ez az első romániai adatbázis a történelmi Erdély lakossági adataival, amely hasonló bármelyik más országbeli online adatbázishoz.
Sokszor próbára tette a kutatókat a kézírásos bejegyzések elolvasása, hiszen több mint 300 ezer egyházi anyakönyvoldalt fényképeztek le, összeállították a kor keresztneveinek, helyneveinek és foglalkozásainak a katalógusát.
Ebben bárki ingyenesen hozzáférhet erdélyi felmenőinek anyakönyvi adataihoz, feltéve ha már feldolgozásra került az adott település. Mint teszteltük, a székelyföldi települések zöme egyelőre nem szerepel az adatbázisban
A kutatók olyan érdekességekre is felfigyeltek, mint az, hogy
Érdekes és hasznos adat az is, hogy a huszadik század első felében elterjedt oltások beadása után mennyivel csökkent a gyermekhalandóság a térségben. 1871–1872-ben például rengeteg gyerek halálát regisztrálták az egyházak anyakönyvei a különböző járványok terjedése miatt. A varicella-vírus elleni oltások beadása utáni években pedig számottevően csökkent a vírusos megbetegedések okozta gyerekhalandóság.
A jövőben is folyamatosan bővülő adatbázis számos kutatót segíthet munkájában. Jelenleg két nyelven, románul és magyarul találhatók meg az adatok a ide kattintva. A 2014-ben indult projektben a BBTE a norvégiai Tromsői Egyetemmel működött együtt. A kutatáshoz az egyetem 650 ezer eurós norvégiai támogatást kapott, és 24 történész, több szociológus, demográfus, illetve adatfeldolgozó vett részt a munkában.
Erdély népességének felkutatásában segítségül szolgálhat egy 2007-ben készült magyar adatbázis is, amely az 1850 és 2002 közötti népszámlálási adatokat rögzíti. Tömörített szöveges dokumentum vagy PDF formájában letölthetők ezek a szövegállományok, amelyek a mai Erdély – azaz az egykori Magyarországtól Romániához került területek – településeinek lélekszámadatait tartalmazzák főbb nemzetiségek, illetve felekezetek szerint, itt viszont csak számadatokat kaphatunk, neveket nem. Ez a ide kattintva lehet elérni.
Külföldön két napon, november 30-án és december elsején lehet szavazni 7 és 21 óra között a külképviseleti szavazóhelyiségekben a december elsején tartott parlamenti választáson.
Idén december elsején a képviselőház és a szenátus tagjait választják meg a szavazókorú polgárok, pártlistás arányos rendszerben.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök az Agerpres beszámolója szerint.
Hétfőn véglegessé válnak a pártok, választási szövetségek és független jelöltek által a parlamenti választásokra benyújtott jelöltlisták; hét végén kezdődik a választási kampány.
Ijesztő lehet az Európából érkező embereknek a zanzibári piacokon uralkodó káosz és tömeg, valamint a halrészlegen tapasztalható szagok, de a helyiek számára ez a mindennapok része. A friss gyümölcsökbe például már a helyszínen beleharaptunk volna.
Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön. A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát a bonyhádi evangélikus temetőben több százan kísérték utolsó útjára.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya. A romániai elnökválasztás első fordulóját november 24-én tartják, a második fordulóra december 8-án kerül sor.
A kormány szerdai döntése értelmében 14 köztisztviselővel és 3 szerződéses alkalmazottal bővítik ki az Országos Állampolgársági Hatóság álláshelyeinek számát.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be Marcel Ciolacu.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán a miniszterelnök.
3 hozzászólás