Vegyszermaradványokat találtak a bevizsgált zöldségek és gyümölcsök egynegyedében a romániai piacon. Miközben jövőtől uniós szinten egységes lesz az ellenőrzés, a teljes körű hazai felzárkózás várat magára.
2015. május 20., 11:322015. május 20., 11:32
Az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hivatal áprilisi ellenőrzése nyomán végzett laboratóriumi vizsgálatok kiderítették: a Romániában forgalmazott zöldség, gyümölcs és gabona negyede tartalmaz növényvédőszer-maradványokat. A 3500 minta alapján az almában találták a legtöbb vegyszert, a vizsgált gyümölcs 80 százaléka importból származik. Az átlagosnál magasabb vegyszer-szennyezettségi mutatókat találtak a Törökországból behozott citrusfélékben, elsősorban a citromban és a grépfrútban. A 70 százalékban ugyanonnan importált paradicsom sem vizsgázott túl jól: a gyümölcs húsában 3-5 féle növényvédőszer maradványaira bukkantak. A drágábban kínált biozöldségben és biogyümölcsben is találtak szermaradványokat. A szakemberek szerint azonban a bevizsgált zöldség- és gyümölcsminták kevesebb, mint egy százalékában volt a határértéknél valamivel magasabb a szermaradvány.
A szúrópróbaszerűen végzett laborvizsgálatok egyelőre csak a nagybani zöldség- és gyümölcsforgalmazókra korlátozódnak. Jövő évtől az Európai Unió egész területén egységes szempontok szerint ellenőrzik nem csak a húst, a tejtermékeket és a bort, hanem a gyümölcsöket és a zöldségeket is. Míg a hús-, a tej- és a gabonafeldolgozóknak, illetve pékségeknek Romániában is belső élelmiszer-ellenőrzési procedúrájuk van – amit az erre hivatott állami ellenőrző szervek nyomon követnek –, a zöldségekben és a gyümölcsökben lévő szermaradványok ellenőrzése sokkal esetlegesebb és felületesebb. Egyes élelmiszer-ipari szakemberek szerint biztonságosabb ma húst, tejterméket, befőttet, különféle konzerveket vagy kenyeret fogyasztani a romániai kereskedelemből, mint friss zöldséget és gyümölcsöt, amelynek származási helye és a beszerzési útvonal esetenként kérdéses.
A teljes írás az Erdélyi Napló május 21-én megjelenő 20. lapszámában olvasható.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!