Az Ivanhpah napelempark a kaliforniai mojave sivatagban. Nem a föld erőforrásait aknázza ki
Fotó: BrightSource Energy
Az innováció az az emberi erő, amely nem ismer határokat, naponta átlagemberek sokasága hoz létre nagyszerű új dolgokat, hogy jobbá tegye az életünket. Április 26-án a szellemi tulajdon világnapján ezt a kreatív erőt ünnepeljük. Ebből az alkalomból beszélgettünk Vigh Beáta márkavédelmi szakértővel a találmányokról, innovációról és azok fontosságáról.
2017. április 26., 14:032017. április 26., 14:03
Az innováció a problémákat fejlesztéssé alakítja. Így teszi egészségesebbé, biztonságosabbá, kényelmesebbé az életünket új gyógyszerekkel, növényfajokkal, medikális és energiatakarékos eszközökkel.
Az innovációs tevékenységek a közelmúltban a következő öt területre fókuszáltak leginkább:
Ezeken a területeken értek el nagyon látványos eredményeket az elmúlt években, de ugyanakkor itt van szükség fejlesztésre – mutat rá Vigh Beáta. „Érdekesebbnél érdekesebb, hasznos eredmények akadnak. Azokat említem most meg, amelyeket nemzetközi szinten is fontosnak tart a Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO).
Ugyanakkor a SimpaNetworks projekt arra épít Indiában és Afrikában, hogy családok számára nagyon kis összegekért napelemes megoldásokat telepítenek, amely segítségével a család képes lesz kitermelni saját szükségleteire a villamos energiát.”
A bicikli szabadalma. 1890. április 8-án szabadalmaztatták Charles D. Rice nevére
A szakértő elmondta, az oktatás területén kiemelendő, hogy a mostani technikai megoldások sokasága, mint például a Skype, Moddle, Edx lehetővé teszi az oktatás alternatív formáit és az oktatás elérését olyan gyerekek számára is, akik el vannak zárva az iskolától háborúk, hosszas betegség miatt, vagy éppen azért, mert több száz kilométert kellene gyalogolniuk a legközelebbi iskolaközponthoz. Ma már lehetséges az iskola működtetése mélyszegénységben élők körében is, mert például a ByFusion eljárással
Az egészségügy területén nagy áttörést értek el a regeneratív medicinában, az Atala doktor vezette intézetben képesek 3D nyomtatással emberi szövetet, szerveket előállítani, ami megoldást jelenthet eddig gyógyíthatatlan betegségek orvoslására.
Az újonnan kitalált mobil klinikák olyan helyre is orvoslást visznek, ahol eddig nem járt orvos, a Zipline drónjai – egyébként más eszközökkel – megközelíthetetlen területekre is juttatnak el gyógyszereket (Ruanda), vagy egy mobiltelefonos applikációval egyetlen csepp vérből kiszűrhetők a nemi fertőző betegségek – sorolta Vigh.
„Említésre méltók a vizet tartalmazó polimér kristályok, amelyeket a mezőgazdaságban használnak, mert a sivatagban is lehetséges növények termesztése a segítségükkel, az ICOW applikáció, amely mezőgazdasági tanácsokat közvetít SMS-ben a gazdáknak, vagy a WE Farm platform, amely összeköti a gazdákat az egész világban, és lehetővé teszi köztük a kommunikációt.”
Az IT fejlesztések területén naponta robbanásszerű az újítások ereje és száma. „Fontosnak találom itt gazdasági szempontból a MPESA mikrofinanszírozási rendszert megemlíteni, amely telefonon keresztül teszi lehetővé a pénzutalást bankszámla nélkül is, vagy a Myamanu füllhallgatóit, amelyek képesek valós időben 37 nyelvre fordítani, lehetővé téve ezzel a gördülékenyebb telekonferenciákat.”
A kommunikációban is nap, mint nap használjuk a fejlesztéseket
Fotó: Gecse Noémi
Kérdésünkre, hogy a sok száz ötlet közül hogyan állapítható meg, hogy melyik lesz az, ami maradandó és hasznos, és melyik végzi hamarosan a süllyesztőben, a szakértő úgy fogalmazott, hogy
„Az mindenképpen egy fontos mutató lehet, ha az innováció alkalmas a levédésre valamilyen formában, és ez a levédés meg is történik. Valamikor a bicikli is, amelyet világszerte milliók használnak, csak egy ötlet volt – 1890. április 8-án szabadalmaztatták Charles D. Rice nevére. A mindennapi tárgyaink közt is számtalan fontos találmány van, a legapróbbakra is létezik szabadalom. Az irodai eszközök közül például a gémkapcsot 1867-ben, a tűzőgépet 1877-ben szabadalmaztatták, a mai golyóstollat pedig Bíró László József szabadalmaztatta 1943-ban.”
Vigh Beáta úgy véli, Székelyföldön is nagy szükség van az innovációra. Itt is születnek ugyan nagyon jó innovatív megoldások, csak kevesebb szó esik róluk, nem ismeri a nagyközönség eléggé.
Példaként említette, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet, ahol
Ugyanakkor fontos lenne, hogy a székelyföldiek is levédessék az alkotásaikat, mert ez lehetővé tenné a további fejlesztést is.
Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön. A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát a bonyhádi evangélikus temetőben több százan kísérték utolsó útjára.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya. A romániai elnökválasztás első fordulóját november 24-én tartják, a második fordulóra december 8-án kerül sor.
A kormány szerdai döntése értelmében 14 köztisztviselővel és 3 szerződéses alkalmazottal bővítik ki az Országos Állampolgársági Hatóság álláshelyeinek számát.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be Marcel Ciolacu.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán a miniszterelnök.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Katonai tiszteletadással vonták fel a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten, az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter az italcsomagolás-visszaváltó automaták központilag megszervezett elhelyezését javasolta falvakon és kisvárosokban a nehézkes kézi visszaváltás helyett.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A tervezet a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!