Nem mindegy, hol jön világra egy kisbaba. Országonként több mint tíz év különbség is lehet a várható élettartam szempontjából
Fotó: Gábos Albin
Közel három évvel csökkent az elmúlt két év alatt a születéskor várható élettartam Romániában a koronavírus-világjárvány hatására. Ezáltal egy tavaly született gyermek az országban 72,9 évre számíthatott, miközben Liechtensteinben 84,4 évre.
2022. május 15., 09:132022. május 15., 09:13
2022. május 15., 23:512022. május 15., 23:51
Noha az 1960-as évek óta folyamatosan emelkedett a születéskor várható élettartam, évtizedenként átlagosan több mint két évvel, a koronavírus-járvány hatására az elmúlt két évben csökkenésnek indult a mutató – derül ki az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat adataiból.
Mint rámutattak, az előzetes 2021-es adatok szerint az EU-tagállamok csaknem felében csökkent a születéskor várható élettartam 2020-hoz képest. Az is kiderült továbbá, hogy a 2019-es, pandémia előtti évhez képest a várható élettartamra gyakorolt összesített hatás negatív minden EU-tagállamban, kivéve Luxemburgot (+0,1), Máltát és Svédországot (2019-ben és 2021-ben azonos szint). A két év alatt, tehát 2020-ban és 2021-ben egyes tagállamokban több mint két évvel csökkent a várható élettartam,
Ez azt jelenti, hogy míg 2019-ben még 75,6 év volt a születéskor várható élettartam Romániában, 2020-ban már csak 74,2, tavaly pedig 72,9, ami a második legalacsonyabb érték az EU-ban (Bulgáriában 71,4 év). Ezzel szemben a listavezető Liechtensteinban ez a mutató 84,4 év, Svájcban 84 év, Spanyolországban pedig 83,3 év. Az első és utolsó tagállam adatai között tehát 13 év különbség figyelhető meg.
A születéskor várható élettartam csökkenése nem meglepő, sőt várható fordulat, főként a gazdaságilag kevésbé fejlett országokban – véli Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Mint érdeklődésünkre kifejtette, a mutató évtizedek óta tartó növekedésében a koronavírus-járvány megtorpanást vagy csökkenést idézett elő, teljesen érthető módon, mivel rengeteg fiatal életét vesztette a fertőzés miatt.
Ez a jelenség világszerte megfigyelhető volt, de a gazdaságilag kevésbé fejlett tagállamokban még inkább éreztette a hatását. A gazdasági fejlettség ugyanis szorosan összefügg az egészségi állapottal és az egészségértéssel: a kevésbé fejlett országokban rosszabbak az egészségügyi mutatók, és ezáltal a születéskor várható élettartam is alacsonyabb.
„Románia esetében például ez a jelenség abból is jól látszik, hogy rosszul reagált a lakosság a járványra. Nem az egészségügyi rendszer mulasztott, az ország nagy részében zökkenőmentesen látták el végig a betegeket, csak Bukarestben voltak néha katasztrófaközeli állapotok. Sokkal nagyobb befolyása volt annak, hogy a lakosság tünetek tapasztalása esetén mikor fordult orvoshoz és mikor adatta be a védőoltást, vagy megtette-e ezt egyáltalán.
Emellett az életkörülmények is sokat számítanak. Gondoljunk csak arra, hogy
Nagyon nem mindegy, hogy milyen életet él valaki, milyen módon dolgozik, hogyan étkezik, mit enged meg magának” – emelte ki Tar Gyöngyi. Arra is kitért, hogy mivel a statisztikai adatok gyűjtése, feldolgozása és ellenőrzése körülbelül fél évbe telik, a 2021-es évre vonatkozó megdöbbentő statisztikák az elkövetkezőkben fognak nyilvánosságra kerülni.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Nyolcvankét éves korában meghalt Károlyi Béla legendás tornaedző – közölte szombaton az AFP az az Amerikai Egyesült Államok Tornász Szövetségének tájékoztatása alapján.
A reggeli légitámadás során ellenséges rakéták és drónok roncsai hullottak lakatlan területre a Munkács és Rahó közelében fekvő erdőkben – közölte Facebook-oldalán Miroszlav Bileckij kárpátaljai kormányzó.
Felmelegedés következik jövő héttől, a legmagasabb hőmérsékleti értékek napközben a 17 fokot is elérhetik – nyilatkozta a Digi 24-nek Alina Șerban meteorológus, az Országos Meteorológiai Igazgatóság munkatársa. Csütörtöktől azonban lehűlés várható.
Az RMDSZ szeretne a parlamenti többséghez tartozni, feltéve, hogy abban a többségben nem szerepel a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) – jelentette ki Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szombaton.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Marcel Ciolacu miniszterelnök péntek este nyilvánosságra hozta az ukrán hatóságoktól kapott dokumentumot arról, hogy miért nem engedik be Ukrajnába George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét.
Nyolcvanéves korában meghalt Nemere István, az egyik legtermékenyebb magyar író. Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit közölte.
Megnyerték csütörtökön a 47,7 millió lejes (több mint 9,58 millió eurós) főnyereményt a hatoslottón; a nyertes szelvény több mint 4400 lejbe került.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának.
szóljon hozzá!