Nem mindegy, hol jön világra egy kisbaba. Országonként több mint tíz év különbség is lehet a várható élettartam szempontjából
Fotó: Gábos Albin
Közel három évvel csökkent az elmúlt két év alatt a születéskor várható élettartam Romániában a koronavírus-világjárvány hatására. Ezáltal egy tavaly született gyermek az országban 72,9 évre számíthatott, miközben Liechtensteinben 84,4 évre.
2022. május 15., 09:132022. május 15., 09:13
2022. május 15., 23:512022. május 15., 23:51
Noha az 1960-as évek óta folyamatosan emelkedett a születéskor várható élettartam, évtizedenként átlagosan több mint két évvel, a koronavírus-járvány hatására az elmúlt két évben csökkenésnek indult a mutató – derül ki az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat adataiból.
Mint rámutattak, az előzetes 2021-es adatok szerint az EU-tagállamok csaknem felében csökkent a születéskor várható élettartam 2020-hoz képest. Az is kiderült továbbá, hogy a 2019-es, pandémia előtti évhez képest a várható élettartamra gyakorolt összesített hatás negatív minden EU-tagállamban, kivéve Luxemburgot (+0,1), Máltát és Svédországot (2019-ben és 2021-ben azonos szint). A két év alatt, tehát 2020-ban és 2021-ben egyes tagállamokban több mint két évvel csökkent a várható élettartam,
Ez azt jelenti, hogy míg 2019-ben még 75,6 év volt a születéskor várható élettartam Romániában, 2020-ban már csak 74,2, tavaly pedig 72,9, ami a második legalacsonyabb érték az EU-ban (Bulgáriában 71,4 év). Ezzel szemben a listavezető Liechtensteinban ez a mutató 84,4 év, Svájcban 84 év, Spanyolországban pedig 83,3 év. Az első és utolsó tagállam adatai között tehát 13 év különbség figyelhető meg.
A születéskor várható élettartam csökkenése nem meglepő, sőt várható fordulat, főként a gazdaságilag kevésbé fejlett országokban – véli Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Mint érdeklődésünkre kifejtette, a mutató évtizedek óta tartó növekedésében a koronavírus-járvány megtorpanást vagy csökkenést idézett elő, teljesen érthető módon, mivel rengeteg fiatal életét vesztette a fertőzés miatt.
Ez a jelenség világszerte megfigyelhető volt, de a gazdaságilag kevésbé fejlett tagállamokban még inkább éreztette a hatását. A gazdasági fejlettség ugyanis szorosan összefügg az egészségi állapottal és az egészségértéssel: a kevésbé fejlett országokban rosszabbak az egészségügyi mutatók, és ezáltal a születéskor várható élettartam is alacsonyabb.
„Románia esetében például ez a jelenség abból is jól látszik, hogy rosszul reagált a lakosság a járványra. Nem az egészségügyi rendszer mulasztott, az ország nagy részében zökkenőmentesen látták el végig a betegeket, csak Bukarestben voltak néha katasztrófaközeli állapotok. Sokkal nagyobb befolyása volt annak, hogy a lakosság tünetek tapasztalása esetén mikor fordult orvoshoz és mikor adatta be a védőoltást, vagy megtette-e ezt egyáltalán.
Emellett az életkörülmények is sokat számítanak. Gondoljunk csak arra, hogy
Nagyon nem mindegy, hogy milyen életet él valaki, milyen módon dolgozik, hogyan étkezik, mit enged meg magának” – emelte ki Tar Gyöngyi. Arra is kitért, hogy mivel a statisztikai adatok gyűjtése, feldolgozása és ellenőrzése körülbelül fél évbe telik, a 2021-es évre vonatkozó megdöbbentő statisztikák az elkövetkezőkben fognak nyilvánosságra kerülni.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
Rendkívül ritka eseményt filmeztek le Ausztrália partjainál: öt gyilkosbálna-család együttes erővel támadt rá egy kék bálnára. Az esetről készült képeket és felvételt a Naturaliste Charters Whale Watching bálnaleső Facebook-oldalán tették közzé.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.
A környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvék elleni beavatkozásra vonatkozó jogszabályok módosítását. „Javasolni fogom, hogy a polgármesterek szabadon dönthessenek az általuk helyesnek ítélt módon” – jelentette be.
szóljon hozzá!