Európai elfogatóparancsot adott ki egy román bíróság a törvénytelen restitúciós ügyletekben való bűnrészességgel vádolt, Budapesten tartózkodó volt RMDSZ-es képviselő, Markó Attila ellen. Az elfogatóparancsot szerdán iktatta a rendőrség.
2015. május 07., 17:402015. május 07., 17:40
Markó ellen előbb országos körözést, majd az Interpolon keresztül nemzetközi körözést is kiadott a román rendőrség, miután a legfelsőbb bíróság jóváhagyta az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) indítványát, amelyben a volt honatya előzetes letartóztatásának jóváhagyását kérte.
Markót április 29-e óta körözi a román rendőrség, ekkor érkezett meg ugyanis az elfogatóparancs a Kovászna megyei rendőr-főkapitányságra. A nyomozók Markó édesanyjától kapták meg a politikus mobilszámát, amelyen azonban nem válaszolt. Ezt követően adták ki ellene a nemzetközi körözést, majd most az európai elfogatóparancsot.
Mint ismert, Markót három rendbeli hivatali visszaéléssel vádolja a DNA, még abból az időszakból, amikor az országos restitúciós bizottság tagja volt. A korrupcióellenes ügyészek szerint a testület tagjai többszörösen túlértékelt ingatlanok után döntöttek kárpótlás kifizetéséről, 84 millió euróval károsítva meg az államkasszát.
Markó még decemberben hagyta el az országot, és közölte: nem tér vissza, mivel a rá a Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatása miatt kirótt hároméves felfüggesztett szabadságvesztés miatt nem tekinti jogállamnak Romániát. Leszögezte: nem érintett semmilyen korrupciós ügyben, és arról sem tudott, hogy a restitúciós testület más tagjai csúszópénz fejében hoztak volna törvénytelen döntéseket. Egyben arról beszélt: a magyar állam mellette áll, ezért abban bízik, hogy nem adják ki Romániának.
Mi az európai elfogatóparancs?
Az európai elfogatóparancs az uniós tagállamok közötti hosszadalmas kiadatási eljárásokat egyszerűsített igazságügyi átadási eljárással helyettesíti az eljárás alá vonás, illetve a szabadságvesztés-büntetések és szabadságelvonással járó intézkedések végrehajtása céljából.
A tagállami igazságügyi hatóságok által kibocsátott európai elfogatóparancs az Európai Unió egész területén érvényes. Az elfogás helye szerinti állam az elfogástól számított legfeljebb 90 napos határidőn belül köteles az illető személyt visszajuttatni abba az államba, ahol az európai elfogatóparancsot kibocsátották. Amennyiben a személy beleegyezik az átadásba, úgy a határozatot tíz napon belül meg kell hozni.
Az eljárásában eltörölték a kiadatás politikai szakaszát. Ez azt jelenti, hogy annak eldöntésére, hogy egy adott személy átadására sor kerüljön-e európai elfogatóparancs alapján, kizárólag bírósági eljárás keretében kerül sor. Alapelv, hogy az uniós országok többé nem tagadhatják meg saját állampolgáraik átadását, kivéve, ha ők folytatják le a büntetőeljárást, vagy hajtják végre a keresett személyre kiszabott szabadságvesztés-büntetést. Az európai elfogatóparancs azon az elven alapul, hogy az uniós polgároknak az Unió egészében felelniük kell cselekedeteikért a tagállami bíróságok előtt.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 560 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig közel 423 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 12 óráig több mint 300 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 10 óráig több mint 246 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint pénteken 19 óráig több mint 150 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán a belügyminiszter.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap. A címer jelképeinek értelmezéséhez a Vatikán útmutatót közölt.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – számolt be a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) közlése nyomán az Agerpres.
szóljon hozzá!