Európai elfogatóparancsot adott ki egy román bíróság a törvénytelen restitúciós ügyletekben való bűnrészességgel vádolt, Budapesten tartózkodó volt RMDSZ-es képviselő, Markó Attila ellen. Az elfogatóparancsot szerdán iktatta a rendőrség.
2015. május 07., 17:402015. május 07., 17:40
Markó ellen előbb országos körözést, majd az Interpolon keresztül nemzetközi körözést is kiadott a román rendőrség, miután a legfelsőbb bíróság jóváhagyta az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) indítványát, amelyben a volt honatya előzetes letartóztatásának jóváhagyását kérte.
Markót április 29-e óta körözi a román rendőrség, ekkor érkezett meg ugyanis az elfogatóparancs a Kovászna megyei rendőr-főkapitányságra. A nyomozók Markó édesanyjától kapták meg a politikus mobilszámát, amelyen azonban nem válaszolt. Ezt követően adták ki ellene a nemzetközi körözést, majd most az európai elfogatóparancsot.
Mint ismert, Markót három rendbeli hivatali visszaéléssel vádolja a DNA, még abból az időszakból, amikor az országos restitúciós bizottság tagja volt. A korrupcióellenes ügyészek szerint a testület tagjai többszörösen túlértékelt ingatlanok után döntöttek kárpótlás kifizetéséről, 84 millió euróval károsítva meg az államkasszát.
Markó még decemberben hagyta el az országot, és közölte: nem tér vissza, mivel a rá a Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatása miatt kirótt hároméves felfüggesztett szabadságvesztés miatt nem tekinti jogállamnak Romániát. Leszögezte: nem érintett semmilyen korrupciós ügyben, és arról sem tudott, hogy a restitúciós testület más tagjai csúszópénz fejében hoztak volna törvénytelen döntéseket. Egyben arról beszélt: a magyar állam mellette áll, ezért abban bízik, hogy nem adják ki Romániának.
Mi az európai elfogatóparancs?
Az európai elfogatóparancs az uniós tagállamok közötti hosszadalmas kiadatási eljárásokat egyszerűsített igazságügyi átadási eljárással helyettesíti az eljárás alá vonás, illetve a szabadságvesztés-büntetések és szabadságelvonással járó intézkedések végrehajtása céljából.
A tagállami igazságügyi hatóságok által kibocsátott európai elfogatóparancs az Európai Unió egész területén érvényes. Az elfogás helye szerinti állam az elfogástól számított legfeljebb 90 napos határidőn belül köteles az illető személyt visszajuttatni abba az államba, ahol az európai elfogatóparancsot kibocsátották. Amennyiben a személy beleegyezik az átadásba, úgy a határozatot tíz napon belül meg kell hozni.
Az eljárásában eltörölték a kiadatás politikai szakaszát. Ez azt jelenti, hogy annak eldöntésére, hogy egy adott személy átadására sor kerüljön-e európai elfogatóparancs alapján, kizárólag bírósági eljárás keretében kerül sor. Alapelv, hogy az uniós országok többé nem tagadhatják meg saját állampolgáraik átadását, kivéve, ha ők folytatják le a büntetőeljárást, vagy hajtják végre a keresett személyre kiszabott szabadságvesztés-büntetést. Az európai elfogatóparancs azon az elven alapul, hogy az uniós polgároknak az Unió egészében felelniük kell cselekedeteikért a tagállami bíróságok előtt.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!