A kereskedőknek eddig jobban megérte jogi személyeknek értékesíteni a fát. Az áfacsökkentés javíthat a helyzeten.
Fotó: Erdély Bálint Előd
December elsejétől 19-ről 5 százalékra csökken a tűzifa áruforgalmi adója (áfa). Az árcsökkenés mellett egy másik járulékos haszna is lesz az intézkedésnek a magánszemélyek számára: nem kerülnek hátrányba a jogi személyekkel szemben a téli tüzelő beszerzésekor. Eközben az általános drágulás a fakitermelést is érinti, így az általunk megkérdezett erdőgazdálkodási szakember szerint kérdéses, hogy az áfacsökkentés mértéke érezhető lesz-e a tűzifa árában.
2021. november 20., 09:052021. november 20., 09:05
2021. november 20., 09:082021. november 20., 09:08
Döntéshozó kamaraként elfogadta múlt héten a képviselőház a tűzifára kivetett áfa 19-ről 5 százalékra történő csökkentését, miután korábban a parlament pénzügyi bizottsága elfogadta a javaslatot.
derül a ki a törvénykezdeményezés indoklásából, amelyben arra is kitérnek, hogy országszerte 3,5 milliónál is több háztartásban fűtenek fával, ez pedig az összes háztartás 45 százalékát jelenti.
December elsejétől a tűzifa áfája természetes és jogi személyek esetében is 19-ről 5 százalékra csökken, és szükség is volt erre az intézkedésre, egyrészt azért, mert az elmúlt egy-két évben nagyjából megduplázódott a tűzifa ára, másrészt azért, mert az elektromos áram és a gáz esetében is történtek költségcsökkentő intézkedések – mondta el megkeresésünkre Miklós Zoltán háromszéki RMDSZ-es parlamenti képviselő, a parlament pénzügyi bizottságának tagja.
– hangsúlyozta a képviselő, elmagyarázva ennek a gyakorlati hasznát is.
Egy tűzifa-kereskedő mindeddig minden esetben a jogi személyt választotta, ha azonos árajánlatot kapott egy jogi, illetve egy természetes személytől, ugyanis a fordított adózásnak köszönhetően a jogi személlyel való kereskedelem után nem kellett befizesse az adót. Ha például 200 lejért adott el egy űrméter fát, a fordított adózásnak köszönhetően nem kellett befizesse a tranzakció után a 38 lejes áfát, a vevő – tehát a másik jogi személy – pedig nem igényelte azt vissza az államtól. Ha viszont magánszemélynek adta el a fát a kereskedő, akkor nem mentesülhetett az áruforgalmi adó befizetésének a kötelezettsége alól. „Ha tehát – ezzel a példával élve – egy tűzifa-kereskedőnek volt kétszáz lejes ajánlata, az egyik egy jogi személytől, a másik pedig egy magánszemélytől, akkor ő mindig a jogi személyt választotta, mert neki jobban megérte” – fogalmazott Miklós Zoltán.
– magyarázta a képviselő. Kitért ugyanakkor arra is, hogy hasonlóképpen lesznek haszonélvezői az intézkedésnek az áfát nem fizető jogi személyek, például sok községi iskola, orvosi rendelő és akár vidéki kórházak is, ahol fával fűtenek.
Arra kérdésünkre, miszerint a tűzifa-kereskedelemben gyakran előforduló számlamentes adásvételek miatt megtörténhet-e, hogy meg sem jelenik majd a végfelhasználói árban az áfacsökkentés mértéke Miklós Zoltán elmondta, hogy egy normális gazdaságban ennek nem szabadna megtörténnie, és igaz ugyan, hogy a romániai gazdaság nem mindig normális ebből a szempontból sem, de nem hiszi, hogy ez a jelenség hangsúlyosan érvényesülni fog – az ilyen cégek szerinte nem tudnak hosszú távon megmaradni a piacon.
Remélhetőleg megjelenik a tűzifa árában az áruforgalmi adó mértékének a csökkenése, noha ezzel párhuzamosan drágulás is történt, történik – derült ki egy általunk megkeresett erdőmérnök által elmondottakból. András Róbert, a Zetelaka-Libán Magán Erdőgondnokság vezetője elmondta,
Továbbá a gáz drágulása miatt azokban a háztartásokban, ahol még nem szerelték le a fás kazánokat, visszatérnek a fatüzelésre, emiatt megnő a kereslet, ez pedig szintén a tűzifa drágulását eredményezi – magyarázta az erdőmérnök. Idén a kezdeti 180–220 lejes űrméterenkénti piaci ár már 250–300 lejre nőtt az említett körülmények miatt, de Székelyföldön országos viszonylatban még mindig viszonylag olcsó a tűzifa, az ország déli részén az 500 lejt is eléri az ára – számolt be értesülései alapján András Róbert.
– fogalmazott az erdőmérnök. Az ellátással szerinte ebben a térségben nem lesz gond, ugyanis itt jellemzően a közbirtokosságok jog formájában biztosítják a tűzifát a helybéli lakosságnak, illetve a városon élők is jórészt így szerzik be a fát vidéki rokonaik által.
A Román Nemzeti Bank (BNR) a korábbi 4,9 százalékról 4 százalékra módosította a 2024-re szóló inflációs előrejelzését. A jövő év végére 3,4 százalékos pénzromlást prognosztizálnak – közölte pénteken a jegybank kormányzója.
Az uniós tagállamok közül Romániában (29,5 százalék), Cipruson (33,1 százalék) és Olaszországban (35,4 százalék) volt a legalacsonyabb 2022-ben a könyveket olvasók aránya – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatalának pénteken közzétett adataiból.
A kormány csütörtökön 750 millió lejjel egészítette ki a fejlesztési minisztérium költségvetését, hogy biztosítsa a felújítási hullám program, a helyi fejlesztések országos program (PNDL) és az Anghel Saligny program projektjeinek társfinanszírozását.
Tavaly összesen 48,3 millió tonna burgonyát takarítottak be az Európai Unióban, ami némileg több a 2022-ben termelt 47,5 millió tonnánál; Románia a magas termést hozó uniós tagállamok közé tartozik.
Jelentősen nőtt a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemre (BBTE) nyáron felvételt nyert magyar hallgatók száma, az őszi felvételin pedig új, duális képzési szakokkal is várják a jelentkezőket.
Sárga jelzésű riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország öt déli megyéjére és Bukarestre. A hegyvidéken záporokra, zivatarokra lehet számítani a pénteki nap folyamán.
Kétezer lej értékű utalványt kapnak azok a hátrányos helyzetű kismamák, akik 2024. április 12-e után szültek.
Megszűnik a forgalomkorlátozás szerda este 20 órától Romániában, a 7-es országút a Déli-Kárpátokat átszelő Olt völgyi szakaszán – jelentette be Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.
Közel 700 törvénysértésen tetten ért külföldit toloncolt ki az év első hat hónapjában a román bevándorlási hivatal (IGI).
Az európai uniós középmezőnyben helyezkedik el a magyar effektív minimálbér – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán az MTI-vel. Megmutatjuk, hogy ehhez képest hol áll a román minimálbér.
szóljon hozzá!