Könnyebben behajthatják a tartozásokat a közüzemi szolgáltatók, miután módosították a vonatkozó jogszabályt, így a szolgáltatók bírósági végzés nélkül is kérhetnek kényszervégrehajtást. A fogyasztók a számlák kiállításától számított negyvenöt napon belül kötelesek törleszteni adósságaikat, ellenkező esetben befagyaszthatják bankszámláikat, illetve javaikat is elkobozhatják.
2016. december 06., 20:062016. december 06., 20:06
2016. december 06., 23:472016. december 06., 23:47
A módosítás szerint már nem a kézbesítéstől, hanem a számlák kiállításától számított tizenöt napon belül lehet büntetés nélkül kiegyenlíteni a közszolgáltatási számlák értékét. További harminc napig késedelmi kamattal terhelik a tartozást, ezt követően a szolgáltatók már bírósági végzés nélkül is felkérhetnek egy végrehajtó céget az adósság behajtására. A végrehajtó befagyaszthatja az adós bankszámláit, illetve javait is elkobozhatja, kifizettetve az adóssal a kényszervégrehajtás költségeit is.
Kihágás helyett bűncselekmény
A jogszabály azt is leszögezi, hogy a vízszolgáltatás, a távfűtés, a szemétszállítás, a közvilágítás és a tömegközlekedés számít közüzemi szolgáltatásnak. Egyébként a vízszolgáltatás esetében már tavaly óta érvényben vannak az említett szigorítások. Esetükben annyi változott, hogy már nem kihágást, hanem bűncselekményt követ el az, aki a hálózatból lopja a vizet – tudtuk meg Ülkei Erikától, az Aqua Nova Hargita Kft. udvarhelyi képviselőjétől. „Én úgy gondolom, hogy nagy visszatartó ereje lesz ennek a változtatásnak, ugyanis a kihágások esetén könnyebben kockáztatnak az emberek, a bűncselekményeknél azonban ez már másképp van” – fogalmazott.
A kényszervégrehajtással kapcsolatos szigorítások azonban nem hoztak nagy változást, hiszen a vízszolgáltatási vállalat klienseinek többsége rendszeresen fizet. Ülkei Erika rámutatott, eddig nem is éltek a végrehajtás lehetőségével, viszont tény, hogy a negyvenöt napos határidőt sem vették szigorúan, hiszen ezt drasztikus megoldásnak tartják. Egy felszólítással, esetleg telefonos vagy személyes megkereséssel eddig rá tudták bírni adósaikat, hogy rendezzék elmaradásukat – tette hozzá.
Spórolhat a szemételszállító
Olcsóbban hajthatja be adósaitól a tartozásokat az RDE Hargita Kft., miután a problémás fogyasztóknak a továbbiakban nem kell fizetniük a perköltségeket, illetve a végrehajtó díját is vissza kell téríteniük – magyarázta Koszta Attila, a szemételszállító vállalat igazgatója, aki pozitívan értékelte a jogszabály szigorítását. Mint mondta, a pénzeket is hamarabb megkaphatják, mivel nem kell kivárni a meglehetősen időigényes perek lefolytatását. Csak abban az esetben lesznek gondok, ha a végrehajtó cég nem tudja behajtani az adósságot, mert nehéz anyagi helyzetben lévő család a tartozó. Ilyenkor a szolgáltató marad a kárral, ugyanakkor a végrehajtási költség is rá hárul. Udvarhelyen egyébként évi több száz esetben kell bírósághoz fordulnia a hulladékgazdálkodási vállalatnak az adósságok behajtásáért. A tartozások rendszerint több ezertől több tízezer lejig terjednek.
Többször kell perelni
Szakértők szerint a szigorítás elsősorban a magánházban élőket érinti, hiszen ők közvetlenül a szolgáltatókkal kötnek szerződést. A tömbházakban, társasházakban azonban a lakástulajdonosi társulásokon hajtják be az elmaradást a szolgáltatók, majd a társulásoknak kell pereskedniük az adós tulajdonossal a tartozás kiegyenlítéséért – a társulásoknak viszont ennek érdekében továbbra is bírósághoz kell fordulniuk. Éppen ezért elképzelhető, hogy esetükben a módosítások nem érik el a várt hatást, hiszen a szolgáltatók eddig is leginkább a tömbházlakók tartozásai miatt pereskedtek, ugyanis a magánházakban egyszerűen felfüggesztették a szolgáltatást, így bírták fizetésre az ügyfelet.
Szolga Tibor, a Bethlen-negyedi ötös számú lakástulajdonosi társulás elnöke lapunknak elmondta, a hozzájuk tartozó tömbházak nem tartoznak a közműveknek, hiszen tartalékalapot gyűjtenek, amelyből meg tudják téríteni az adósságokat, ha a fogyasztók nem fizetnek. A tartozásokat a társulás hajtja be a lakóktól. Szolga rámutatott, vannak olyanok is, akik felszólítás, per vagy végrehajtási eljárás nélkül nem fizetnek. Folyamatosan perben állnak 5–10 lakástulajdonossal, akik 1000–4500 lej közötti összegekkel tartoznak. Úgy érzi, a vonatkozó törvény szigorítása különösebben nem fogja megkönnyíteni munkáját.
A rossz anyagi helyzet miatt nem fizetnek
A szigorításnak talán az időpontja is jelzésértékű, hiszen a fűtésidény miatt csak ezután következnek az igazán magas számlákkal járó hónapok, amikor jellemzően sokan küszködnek a szükséges összeg előteremtésével. A lakosság jó része ugyanakkor más évszakokban is csak nehezen boldogul a közüzemi szolgáltatások ellenértékének lerovásával, az Országos Statisztikai Intézet (INS) ugyanis évről évre arról számol be, hogy a romániai lakosok mintegy egyharmada rendszeresen késik a fizetéssel. A legutóbbi, 2015-re vonatkozó adatok szerint a háztartások 32,2 százaléka nem tudta időben kifizetni a közüzemi vagy más jellegű számlákat, ennek elsődleges oka pedig a családok nehéz anyagi helyzete.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
szóljon hozzá!